"Przypadek Harolda Cricka"

To błyskotliwa komedia twórcy "Marzyciela", Marca Forstera.
/ 04.06.2007 12:19
harold1a.jpgPo dziesięciu latach mozolnej pracy pisarka Karen Eiffel (Emma Thompson) zbliża się do momentu, w którym ukończy swą najnowszą i potencjalnie najlepszą powieść. Ostatnim wyzwaniem, które przed nią stoi jest wymyślenie jak uśmiercić głównego bohatera - Harolda Cricka. Karen nie wie o tym, że Harold Crick (Will Ferrell) jest – zupełnie niespodziewanie – realną postacią - i że w realnym świecie słyszy jej wszystkie myśli i słowa. Fikcja i rzeczywistość zderzają się ze sobą kiedy oszołomiony i niezręcznie próbujący stawiać opór Harold słyszy, co jej chodzi po głowie. Zdaje sobie sprawę, że musi znaleźć sposób by zmienić koniec jej powieści, by móc przeżyć. "Przypadek Harolda Cricka" to ciepła i błyskotliwa komedia o braniu w swe ręce życia i czynienia go takim, jakim się zawsze marzyło, by było.


O filmie
Harold Crick jest pracownikiem Urzędu Skarbowego wiodącym nudną egzystencję: codziennie wykonuje te same czynności; samotne przerwy na kawę i lunch ma wyliczone co do sekundy. Pewnego dnia Harold słyszy w głowie kobiecy głos, który odtąd będzie komentował wszystkie jego myśli i czynności. W pierwszej chwili podejrzewa, że oszalał... wkrótce jednak odkrywa ku swemu zaskoczeniu, że... jest bohaterem powieści, a głos, który słyszy należy do narratorki, która nie tyle opisuje wszystko, co on robi, ale programuje jego dalsze losy. Właścicielką głosu w głowie Harolda jest niegdyś podziwiana i sławna, dziś już zapomniana pisarka Karen "Kay" Eiffel, która w bólach próbuje wymyślić zakończenie swojej, jak mniema, najlepszej książki. Jedynym wyzwaniem, jakie przed nią stoi jest wymyślenie sposobu uśmiercenia głównego bohatera książki - Harolda Cricka. Nie wie jednak, że Crick jest postacią żyjącą nie tylko na kartach jej książki i, co więcej, jest zaskakująco i boleśnie świadom jej wszystkich myśli i planów co do jego osoby. Na domiar złego, wydawca Kay nasłał na nią swą bezwzględną asystentkę Penny Escher (Queen Latifah), by ta zmusiła Kay do ukończenia powieści i "wykończenia" Harolda Cricka. Crick postanawia odnaleźć autorkę i odmienić swoje życie, zwłaszcza, kiedy orientuje się, że książka o nim ma być niebawem ukończona, a jej planowany finał daleki jest od happy endu...

Zdesperowany, by odzyskać kontrolę nad swoim życiem, i uniknąć rychłego zgonu, Harold szuka pomocy u teoretyka literatury Julesa Gilberta (Dustin Hoffman), który sugeruje, ze Harold może zmienić swoje przeznaczenie zmieniając "gatunek" swojego życia z tragedii na komedię. Profesor Hillbert podpowiada, że Harold powinien spróbować wcielić w czyn jeden z podstawowych schematów komedii: powinien spróbować związać się z osobą, której nie cierpi. Ta propozycja popycha Harolda do rozpoczęcia nieprawdopodobnego romansu z wyzwoloną właścicielką piekarni Aną Pascal(Maggie Gyllenhaal).

Kiedy Harold zaznaje po raz pierwszy prawdziwej miłości i prawdziwego życia, nabiera przekonania, że umknął swojemu przeznaczeniu – jego historia przyjmuje wszak wszystkie formy i cechy komedii, w której on sam nie może umrzeć i nie umrze. Jednak Harold nie wie jeszcze o tym, że w powieściach Karen Eiffel główni bohaterowie umierają zawsze dopiero w chwili, kiedy czują, że mają powód by żyć.

Harold i Karen znajdują się oboje na niezbadanym terenie – każde z nich musi ważyć wartość ludzkiego życia, któremu przeciwstawiony jest ciężar nieśmiertelności dzieła sztuki.

Zegarek Timex Ironman jest wiernym kompanem zmagań Harolda z własnym losem.

Inspiracje i dobór aktorów
Pomysł "Przypadku Harolda Cricka" pojawił się w głowie młodego scenarzysty Zacha Helma w 2001 roku, kiedy autor wyobraził sobie człowieka, któremu dzień i noc towarzyszy słyszany tylko przez niego głos. Helm opowiedział o pomyśle producentce Lindsay Doran, z którą już współpracował nad innym projektem, a kiedy zaczęli rozmawiać o tym jak dalej ma się rozwinąć ta historia, Helm zdecydował, że bohater musi usłyszeć, że narrator planuje jego śmierć.

"Chciałem opowiedzieć historię człowieka, który odnalazł swoje życie chwilę przed tym, jak miał je stracić" - wspomina Helm - Jest coś bardzo poetyckiego w rozumieniu swojego miejsca na ziemi i w odkrywaniu znaczenia swojego życia, ale sytuacja robi się bardzo dramatyczna, kiedy zaczyna się rozumieć te rzeczy dopiero kilka dni przed śmiercią"
.

"Kiedy spotkałem Willa Ferrella, poczułem że to człowiek bardzo skromny, inteligentny, chodzący mocno po ziemi introwertyk i wiedziałem od razu, że to Harold Crick" - mówi Forster -"Poczułem, że mam straszne szczęście, bo okazało się że Will ma taką samą wizję Harolda jaką miałem ja. Will ma dar, który sprawia, że robi w tym filmie rzeczy, których nie robił nigdy wcześniej i w których nikt go wcześniej nie widział: umie grać subtelną komedię i jednocześnie równie subtelny dramat. Podszedł do roli z wielkim zaangażowaniem i uczuciem, uczynił swojego bohatera prawdziwym człowiekiem, nie tylko papierową postacią, scenicznym charakterem. Wierzę, że nie ma nikogo innego kto mógłby tak wspaniale oddać wszystkie niuanse tej roli".

Doran dodaje: "Do tej roli potrzebny był aktor, który naprawdę będzie wiarygodny jako pracownik Urzędu Skarbowego, charyzmatyczny aktor, który nie będzie jednak rozpuszczony i którego nie otacza aura przepychu charakteryzująca gwiazdy filmowe. To, co jest w Willu wspaniałe, to to, że jest tak niesamowicie prawdziwy w przedstawionym świecie. Pomimo jego ekstrawersji, którą widzimy w innych filmach z jego udziałem, jest naprawdę nieśmiałym, trzymającym się na uboczu człowiekiem. I to właśnie sprawia, że postać przez niego grana - Harold Crick - jest tak zabawny i wzruszający".

Jako inspirację estetyczną Forster potraktował klasyczny francuski film Jacques’a Tati "Playtime" z 1967 roku, prawie niemą, slapstickową komedię o dziwności współczesnego życia, która objawia się wizualnie porywającym królestwem wieżowców, bezosobowymi ulicami miast, sterylnymi biurami.

Jednym z efektów wizualnych w filmie jest grafika, której użyto podczas całego filmu, by przybliżyć funkcjonowanie matematycznego umysłu Harolda. "Naszą intencją było przełożenie kompulsywnych zwyczajów Harolda Cricka ze scenariusza na ekran" - mówi Forster. Haug opisuje efekty jednocześnie fachowo i zabawnie: "te efekty to proste dwupoziomowe kompozyty grafiki dwuwymiarowej, sprytnie wyśrodkowane i zaprojektowane tak, by pasowały do ujęć i wyglądały naturalnie, gładko. Efekty GUIs to czarodziejskie umiejętności Harolda, tak jakby był superbohaterem – nikomu o nich nie mówi, nawet swojemu najlepszemu kumplowi".

o reżyserze
Marc Forster
zdobył opinię jednego z najbardziej wizjonerskich reżyserów pracujących obecnie w Hollywood. Wraz z komercyjnym i prestiżowym sukcesem "Monster’s Ball: Gra o życie" w 2001, Forster umocnił swą pozycję jako reżysera, który swobodnie porusza się w kinowym języku metafor i liryki.
Ostrożny w przyjmowaniu nowych propozycji, reżyser o świeżym spojrzeniu i nieograniczonej wyobraźni, Forster nakręcił Marzyciela ("Finding Neverland"), dramat osnuty na biografii J.M. Barrie i nieśmiertelnej legendzie Piotrusia Pana. "Marzyciel" stał się jednym z najczęściej nagradzanych i chwalonych filmów roku 2004. Po zachwycie krytyki i międzynarodowym sukcesie komercyjnym przyszła fala nagród i nominacji. "Marzyciel" otrzymał 7 nominacji do Oscara, między innymi w kategoriach Najlepszy Aktor, Najlepszy Film. Otrzymał nagrodę w kategorii Najlepsza Ścieżka Dźwiękowa za muzykę skomponowaną przez Jana P. Kaczmarka. Film otrzymał również 11 nominacji do nagród BAFTA, siedem nominacji do BFCA, i pięć Złotych Globów, w tym dla Najlepszego Reżysera.
Zawsze chętny do eksperymentowania z nową materią i gatunkami, po "Marzycielu" Forster nakręcił "Stay" z Ewanem McGregorem, Naomi Watts i Ryanem Goslingiem - dramat o psychologu, którego pacjent o samobójczych skłonnościach snuje dziwne prognozy i przepowiednie, które zaczynają się sprawdzać.
Wyraźne cechy zmiennego, refleksyjnego stylu Forstera da się zaobserwować już w jego drugim filmie "Everything Put Together", do którego napisał również scenariusz.

Głosy prasy o filmie
Will Ferrel dokonuje w tym filmie tego, czego dokonał Jim Carrey w "Truman Show", Robin Williams w "Stowarzyszeniu umarłych poetów", Bill Murray w "Między słowami" - z dzikiego i dziwacznego aktora komediowego przeistacza się w postać dramatyczną i mimo wszelkich przeciwności udaje mu się to, "UK Screen",

Bardzo inteligentny scenariusz, chwilami wzruszający z inspirującym przesłaniem! Polecamy!, "Hollywood Report Card".

Świeża i oryginalna fantastyczna historia miłosna, która wzburzy w każdym z nas jego literackie DNA,"Cinema signals",

Przypadek Harolda Cricka to najinteligentniejsza komedia roku, zajmująca umysł baśń która przerzuca pomost między rzeczywistością i czystą fikcją., "Atlanta Journal Constitution".

W rolach głównych:
Will Ferrell
jako Harold Crick
Maggie Gyllenhaal jako Ana Pascal
Dustin Hoffman jako Jules Hilbert
Emma Thompson jako Karen Eiffel

"Przypadek Harolda Cricka", Reżyseria: Marc Forster, Premiera w Polsce: 18 maja 2007, Produkcja: USA/2006, Dystrybucja w Polsce: SPI, Czas trwania: 113 min. 

Konkurs, konkurs, konkurs! 

Mamy dla Naszych Użytkowników wspaniałe nagrody. Nagrodą główną jest zegarek firmy Timex, którego używał główny bohater filmu „Przypadek Harolda Cricka" oraz 7 zestawów nagród: film DVD „Marzyciel” i koszulka, ufundowanych przez SPI.
 
Żeby wygrać, należy odpowiedzieć na forum na pytanie: 

Gdybyś dowiedział się, że została Ci godzina życia, jakbyś ją wykorzystał? 

Czekamy na odpowiedzi na forum do 18 czerwca. 

Zasady konkursu: 
1. Konkurs zostanie przeprowadzony na forum polki.pl 
2. Zostanie wybranych 8 najciekawszych odpowiedzi, z których autor najlepszej otrzyma nagrodę główną w postaci zegarka. Pozostałych 7 osób wygra zestawy nagród. 
3. Odpowiedzi będą oceniane przez konkursowe jury. 
4. Zwycięzcy zostaną powiadomieni o wygranej drogą mailową. Podczas rejestracji na forum należy podać prawdziwy adres mailowy, w celu uzyskania potwierdzenia wygranej. 
5. Jury podejmie decyzję 20 czerwca i prześle informacje do osób nagrodzonych z prośbą o podanie adresu wysyłki nagród. Nagrody wyślemy pocztą po uzyskaniu danych adresowych zwycięzców.

Weź udział w konkursie, kliknij: Konkurs "Wygraj zegarek" 
harold1a.jpg harold1a.jpg harold1a.jpg harold1a.jpg harold1a.jpg harold1a.jpg harold1a.jpg