10 zasad podróżowania z psem
 fot. Fotolia

Podróż z psem - 10 ważnych zasad

Gdy nie masz nikogo, kto mógłby zaopiekować się twoim psiakiem podczas urlopu – zabierz pupila ze sobą. 


Małgorzata Świgoń / 20.11.2014 14:58
10 zasad podróżowania z psem
 fot. FotoliaRozstanie z panem to zawsze duży stres dla zwierzaka, ale także dla opiekuna. Najlepiej więc, jeśli to możliwe, nie rozstawać się na czas wakacji. Podpowiadamy, jak przygotować się do wspólnej podróży, aby przebiegła bez przykrych niespodzianek.1.Wprawdzie przepisy ruchu drogowego nie regulują sposobu przewozu zwierząt domowych samochodem, nie sadzaj jednak psa na fotelu obok kierowcy - to niebezpieczne. Najlepszym miejscem jest tylna kanapa. Najlepiej przypnij go specjalnymi szelkami (kupisz je w sklepie z akcesoriami samochodowymi), wtedy sobie i zwierzakowi zapewnisz właściwe bezpieczeństwo.  


2. Pamiętaj, by w drodze robić częste przerwy, psiak też musi rozprostować kości i napić się wody (nie zapomnij zabrać miski, w sklepach z artykułami dla zwierząt można kupić bardzo wygodne pojemniki połączone od razu z miską).


3. Podczas jazdy nie pozwalaj psu wystawiać łba przez okno. Grozi to podrażnieniem oczu, infekcją uszu, a nawet zranieniem, jeśli uderzy go jakiś kamyk. 


4. Jeśli pies cierpi na chorobę lokomocyjną daj mu przed podróżą aviomarin i nie karm go. Ostatni posiłek powinien zjeść od 6-8 godzin przed planowanym wyjazdem.  


5. Gdy zatrzymujesz samochód na drodze – zawsze wypuszczaj psa od strony pobocza i trzymaj na smyczy, by nie wbiegł na ruchliwą jezdnię.

6. Nigdy nie zostawiaj psiaka w upalny dzień w zamkniętym samochodzie - grozi mu śmierć na skutek przegrzania. Jeśli pies musi zostać przez chwilę sam w samochodzie zaparkuj w cieniu i zostaw uchylone okno.


7. Psa możesz także przewozić autobusem lub pociągiem. W autobusie płacisz za niego, jak za bagaż, w pociągu pół ceny biletu II klasy. Zwierzę musi być w kagańcu i na smyczy, a ty powinnaś mieć przy sobie jego książeczkę szczepień.


8.Weź ze sobą w podróż: butelkę z wodą i miskę, stare ręczniki do wytarcia zwierzaka, jeśli np. wskoczy do kałuży, podręczną apteczkę pierwszej pomocy dla psa (bandaż, woda utleniona, nożyczki, płyn do przemywania oczu), ulubione legowisko, miski, kilka zabawek, smycz, psie smakołyki i oczywiście karmę, zwłaszcza, jeśli jest specjalistyczna.

9.Psa wyposaż koniecznie w identyfikator z numerem rejestracyjnym, adresem lub numerem twojego telefonu.

10. Pamiętaj, że podczas podróży, a także w miejscu twojego wakacyjnego wypoczynku mogą się znaleźć osoby, które nie przepadają za zwierzakami. Musisz więc wymagać od swego pupila dobrego zachowania i posłuszeństwa, by nie zakłócał wypoczynku innym osobom. Gdy wyprowadzasz psa na spacer trzymaj go na smyczy i nie pozwalaj na okazywanie zbytnich czułości obcym osobom. Dbaj, by nie budził sąsiadów szczekaniem o zbyt wczesnej i późnej porze i pamiętaj, aby koniecznie posprzątać po swoim pupilu - jeśli zdarzy mu się zanieczyścić otoczenie. 


Czy wiesz, że...

64% Polaków nigdy nie podróżowało z psami. Ci, którzy decydują się na wspólny wyjazd z czworonogiem najczęściej, jako środek lokomocji wybierają samochód.autorka jest dziennikarką „Przyjaciółki" i „Poradnika Domowego"