Mechanik

Nie może obudzić się z koszmaru, bo... nie spał od roku.
/ 16.03.2006 16:57
Trevor Reznik nie może spać. Nie jest to jednak zwykły przypadek bezsenności Trevor nie zmrużył oka od roku! Zmęczenie znacznie pogarsza jego stan zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego.
Niepokój Trevora potęguje pojawienie się w jego warsztacie nowego pracownika – groźnie wyglądającego Ivana. Odtąd Reznik wiecznie czuje się obserwowany, przez co nieświadomie doprowadza do wypadku, w którym jeden z kolegów traci rękę. Wkrótce cała wina zostaje przypisana właśnie jemu, a robotnicy żądają jego odejścia z pracy.
Świadomość, że koledzy chcą się go pozbyć, powoduje u Trevora wpierw wyrzuty sumienia, a potem rosnące poczucie osaczenia. Co gorsza, ktoś w jego mieszkaniu zostawia zaszyfrowane wiadomości, a wszyscy zdają się przekonani, że tajemniczy Ivan nigdy nie istniał. Czy to wszystko zmowa, by doprowadzić Trevora do szaleństwa? A może to zmęczenie odebrało mu rozsądek?
"The New York Times" napisał o filmie: Przy transformacji, jakiej poddaje się Bale w "Mechaniku", bledną wyczyny roztytego Roberta De Niro we "Wściekłym byku", oszpeconej Charlize Theron w "Monster" i wychudzonego Toma Hanksa w "Cast Away". "Mechanik" to perfekcyjnie wykonane ćwiczenie w psychologicznej manipulacji i terroryzowaniu widza.


„Mechanik”, reż. Brad Anderson, 2004 Hiszpania, dystrybucja Monolith Plus