Turcja last minute, czyli magia Orientu

Wczasy w Turcji można spędzać przez cały, nie martwiąc się, że pogoda nie dopisze.


4. Pamukkale

Po turecku Pamukkale znaczy „bawełniany zamek” lub „bawełniana twierdza”. Słynie z fantazyjnych form powstałych z wapiennych wodospadów wypływających z gorących źródeł (bogatych w związki wapnia i dwutlenku węgla) i ochładzających się na zboczu góry Cokelez. Dzięki nierówności terenu, powstają progi, półkoliste i eliptyczne baseny wody termalnej, ukształtowane na kształt tarasów, oddzielonych od siebie obłymi zaporami, po których spływa woda. Proces ten trwa nieprzerwanie od mniej więcej 14 tysięcy lat. Powstał tu Park Narodowy.

W starożytności powyżej tarasów istniało miasto – uzdrowisko o Hierapolis. Z tych czasów zachowała się święta sadzawka (antyczny basen) z wodą termalną nazywana czasami Basenem Kleopatry, bo według legendy, miał być  prezentem dla władczyni Egiptu od Marka Antoniusza. Nadal można się tutaj kąpać. Woda z gorących źródeł, o wysokiej zawartości związków mineralnych, ma podobno właściwości odmładzające. W basenie zatopione są antyczne kolumny będące dodatkową atrakcją tego miejsca.

Mówi się, że:

Kto nie widział Pamukkale ten nie widział Turcji wcale

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/20.02.2019 11:09
W Turcji spędzałem wakacje przez blisko 12lat ok 20 razy - to w sumie prawie rok życia !!! Już jutro opowiem o BODRUM w moim nowym odcinku vloga Mixtravel o wakacjach i podróżach.