Jest bezpiecznie

Patti Smith w ulubionych piosenkach innych artystów.
/ 04.05.2007 11:54
Smith nagrała ze swoim stałym zespołem dość oczywisty zestaw coverów. Nie wyszła płyta ani tak zła, jak napisali w paru gazetach, ani taka wybitna, jak niektórzy mówią.

Jak się czuje Patti Smith? W repertuarze Neila Younga ("Helpless") jak ryba w wodzie. W przeboju Tears For Fears ("Everybody Wants To Rule The World") – zaskakująco dobrze. Naturalnie w opartym na prostych podziałach rytmicznych klasykach Jefferson Airplane i Boba Dylana. Potyka się tam, gdzie o sile oryginału stanowiła rytmika daleka od rockowej
– w piosenkach Paula Simona czy Steviego Wondera.

Smith nagrała ze swoim stałym zespołem dość oczywisty zestaw coverów. Nie wyszła płyta ani tak zła, jak napisali w paru gazetach, ani taka wybitna, jak niektórzy mówią. Przynosi dużo prostej przyjemności słuchania, która wynika z klasy kompozycji. Te wzbudzałyby zainteresowanie nawet zagrane na grzebieniu, a co dopiero, gdy weźmie się do nich ikona rockowej poezji i wokalistyki. Czy choć jedną z tych piosenek Smith wybierze do programu poznańskiego koncertu 22 czerwca? Sugerowałbym "Smells Like Teen Spirit" Nirvany, pasującą do Patti, jakby napisano ją specjalnie dla niej.

Bartek Chaciński
Fot. Sony BMG

Patti Smith "Twelve", Columbia, 56’48’’, 60 zł