David Černy – atrakcja turystyczna Pragi

Wybierasz się do stolicy Czech? Zplanuj artystyczny spacer śladami rzeźb Davida Černego! Jego kontrowersyjne, a momentami prowokujące prace znajdują się w najdziwniejszych miejscach czeskiej Pragi. A jeśli sztuka cię nie interesuje? I tak warto je zobaczyć, żeby zrobić kilka ciekawych zdjęć.

Wisielec, czyli doktor Freud

Mało kto go zauważa. Twórca psychoanalizy wisi wysoko nad ulicą, na wysokości trzeciego piętra, jedną ręką trzymając się przyczepionej do dachu belki. Instalacja objechała pół świata (Michigan, Berlin, Sztokholm, Londyn, Chicago, Rotterdam, Wrocław), aby w końcu zawisnąć w Pradze nad ulicą Husovą, w pobliżu Kaplicy Betlejemskiej. W każdym z miast miała początkowo powodować interwencję straży pożarnej i policji, które wzywano do próby samobójstwa. Bo Zygmunt Freud wygląda bardzo realistycznie. Wisielca można zauważyć tylko wówczas, gdy się wie, czego się szuka, bo trzeba zadrzeć głowę. Również turyści, którzy gromadzą się na chodniku w wąskiej uliczce, kierując w górę aparaty, potwierdzają, że jesteśmy we właściwym miejscu.

Interpretacje Wisielca są różne. Dzieło ukończone pod koniec lat 90. ma wyrażać ludzką kondycję powiązaną z naszą potrzebą świadomego decydowania, czy żyć, czy odejść. Albo symbolizować sytuację intelektualistów w XXI wieku. Albo przedstawiać ludzką walkę z lękiem przed śmiercią.

Gdzie się znajduje? Ulica Husova i Skořepka, Stare Miasto