Chorwacja – idealny pomysł na wakcje

Planujesz urlop nad Adriatykiem? Sprawdź, które miejsca w Chorwacji warto koniecznie zobaczyć.


7. Istria

Półwysep Istria to największa oaza zieleni na północnym Adriatyku. Dominują tu dwie barwy: turkusowa – od koloru morza, i zielona od bujnej roślinności. Ze względu na łagodny klimat i doskonale rozwiniętą bazę turystyczną to świetne miejsce na wypoczynek. Istria słynie z trufli, gajów oliwnych i win.

Poszarpana linia brzegowa, setki lagun i wysepek, góry w środku półwyspu nadają temu miejscu jedyny w swoim rodzaju urok. Stwarzają również wymarzone warunki dla żeglarzy, amatorów nurkowania i surfingu, pasjonatów wspinaczki skałkowej i paralotniarstwa

Warto zobaczyć:

  • Hum – to ponoć najmniejsze miasto świata (mieszka tutaj ok. 20 osób). Wzniesione na szczycie wzgórza, nad malowniczą doliną rzeki Mirny w XI wieku. Do dziś zachowało średniowieczny układ urbanistyczny i architekturę.
  • Pula – największe miasto w regionie. Najważniejszym zabytkiem jest amfiteatr, pochodzący z I wieku n.e., który niegdyś mógł pomieścić 25 tys. widzów. W pobliżu znajduje się rynek, a na nim świątynia Oktawiana Augusta z kolekcją sztuki antycznej, a także Łuk Triumfalny, pochodzący z I wieku p.n.e., nazywany „Złotą Bramą”. Właśnie w tym miejscu rozpoczyna się deptak, przy którym mieszczą się największe atrakcje starówki.
  • Rovinj – często nazywane jest „perłą Adriatyku”, dzięki malowniczemu położeniu i zabytkowej architekturze. Pierwotnie miasteczko leżało na wyspie, która w połowie XVIII wieku została połączona została z lądem. Turystów przyciągają brukowane, wąskie uliczki ze średniowiecznymi domami. Wzdłuż wybrzeża znajduje się mnóstwo małych i dużych wysp oraz raf koralowych.
  • Przylądek Kamenjak – według rankingu Lonely Planet znajduje się na liście dziesięciu najciekawszych i najbardziej poszukiwanych plaż w basenie Morza Śródziemnego. Znajdziemy tu krystalicznie czyste morze, dziką roślinność, ale żwirowe plaże.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)