Temperatura podawania win

Temperatura podawania wina fot. Fotolia
Białe wino chłodzisz, a czerwone podajesz w temperaturze pokojowej? Dowiedz się, jak naprawdę powinnaś je podawać!
/ 10.02.2015 15:09
Temperatura podawania wina fot. Fotolia
Podawanie wina w określonej temperaturze ma znaczenie, ponieważ od temperatury zależy jak mocno wyczuwamy aromaty trunku, jego kwasowość i cierpkość wywoływaną przez taniny.


Niska temperatura wina

Chłodniejszy trunek pachnie mniej intensywnie, a cieplejszy na odwrót. Niska temperatura uwydatnia kwasowość oraz cierpkość, a łagodzi odczucie słodyczy i alkoholu oraz pozwala dłużej zachować bąbelki w butelce i kieliszku.


Wysoka temperatura wina

Wysoka temperatura sprawia, że wino wydaje się mniej kwaśne i mniej cierpkie, a za to bardziej słodkie i mocniejsze. A zatem stopień wychłodzenia zależy od tego, co chcemy w winie uwydatnić, a co z niwelować.


Temperatura podawania win

  • Białe wina schładzamy do 8–14 st. C. Im cięższe, starsze i mniej aromatyczne, tym powinny mieć wyższą temperaturę.
  • Czerwone cięższe, np. Cabernet Sauvignon wychładza się do 18 st. C, a lżejsze, np. Pinot Noir, nawet do 14 st. C. Tak więc obiegowa opinia o podawaniu win czerwonych w temperaturze pokojowej nie jest prawdziwa.  Starsze wina czerwone warto też na kilka godzin przed podaniem przelać do karafki. Dzięki temu będą miały większą styczność z powietrzem i bardziej rozwiną swój bogaty smak i aromat.
  • Różowe wina powinny mieć temperaturę 8–12 st. C.
  • Wina musujące zaleca się schładzać do 6–8 st. C. Aby taką temperaturę osiągnęły, trzymamy je godzinę lub dwie w lodówce i otwieramy tuż przed podaniem. Jeśli wino nie będzie od razu otwierane, można je postawić na stole w specjalnym kubełku wypełnionym lodem.
Autorka jest redaktorem dwutygodnika "Pani Domu".

Redakcja poleca

REKLAMA