POLECAMY

11 rad, jak prawidłowo przechowywać ubrania

Dzięki nim twoje ubrania przetrwają znacznie dłużej!
11 rad, jak prawidłowo przechowywać ubrania fot. Fotolia
Chyba każdej z nas zależy, by ubrania służyły nam jak najdłużej i wciąż wyglądały jak nowe. To, czy zachowają elegancki wygląd przez wiele miesięcy, a może nawet lat, w dużej mierze zależy od właściwego przechowywania.Jak prawidłowo przechowywać ubrania?

 1. Zanim letnie ubrania włożysz do szafy, wyczyść plamy. Jeśli nie zrobisz tego od razu – zapomnisz, że odzież wymaga odświeżenia, a zastarzałe zabrudzenia dużo trudniej usunąć. 

 2. Z sukienek, które przyniosłaś z pralni zdejmij plastikowe worki i dokładnie je przewietrz, by ulotniły się resztki chemicznych preparatów użytych do czyszczenia.
 3. Koszulowe bluzki, marynarki, żakiety zapnij przed włożeniem do walizki czy pudła. Ułóż poszczególne sztuki odzieży przednią częścią do dołu – będą się mniej gniotły. Spodnie wieszaj niezapięte, złożone wzdłuż kantów.

 4. Wyroby z dzianiny lub dżerseju złóż. Między kolejne warstwy swetrów włóż cienki papier, nie zrobią się zagniecenia na tkaninach. 

 5. Staraj się nie przepełniać waliz, koszy, itp. W przeciwnym razie odzież się wygniecie. 

 6. Plisowane spódnice wciągnij do nylonowej pończochy. Przechowuj je na leżąco. 

 7. Jeśli część ubrań przechowujesz na wieszakach – dobieraj je tak, by dokładnie przylegały do ubrań. Powinny być mocne i szerokie, najlepiej obciągnięte pianką, aby odzież się nie defasonowała. Dobrze, gdy ich długość jest równa ramionom zawieszonych na nich płaszczy czy marynarek. Warto umieścić ubrania w pokrowcach – nie będą się kurzyły.

 8. Buty przechowuj na prawidłach lub wypychaj noski kawałkami gazet.

 9. Wełnianych lub jedwabnych ciuszków nie przechowuj w szczelnych pojemnikach. Potrzebują powietrza.

 10. Raz na rok zrób przegląd odzieży. To czego nie założyłaś przez ostatnich 12 miesięcy oddaj lub wyrzuć. Prawdopodobnie nie będziesz już tego nosić
.
 11. Ubrania, które chowasz na kilka miesięcy zabezpiecz przed molami. Porozkładaj między nimi saszetki z lawendą, rozmarynem, suszonymi skórkami pomarańczy. Wyroby z wełny lub futra możesz posypać pieprzem, który odstrasza mole. Mole najczęściej pojawiają się tam, gdzie jest dużo kurzu i brudu. Nigdy nie chowaj więc brudnych ubrań. Przed spakowaniem zadbaj o to, aby były wyprane.

Autorka jest redaktorką dwutygodnika "Pani domu".
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)