Kontrola drogowa - jak się zachować

Kontrola drogowa - jak się zachować fot. Fotolia
Jak należy zachować się w takiej sytuacji? Sprawdź!
Alicja Hass / 29.12.2014 10:19
Kontrola drogowa - jak się zachować fot. Fotolia
Jeździmy więcej i szybciej. Kontrole drogowe są coraz częstsze. Warto przypomnieć sobie zasady, które nimi kierują.


Jak zachować się podczas kontroli drogowej?


Kto może cię zatrzymać?

Każdy policjant ma prawo to zrobić. Ale kontrolę stanu technicznego samochodu, badanie trzeźwości i sprawdzanie prędkości (np. fotoradarem) może przeprowadzić jedynie funkcjonariusz drogówki lub policjant z innej formacji, który ukończył kurs obsługi tych urządzeń.

Znaczenie ma także ubiór policjanta. Policjant umundurowany może zatrzymać cię na każdym obszarze a nieumundurowany – wyłącznie na obszarze zabudowanym. Każdy z nich powinien dać znak tarczą (lizakiem), a gdy widoczność jest słaba (mgła, zmrok) – latarką ze światłem czerwonym lub lizakiem z czerwonym odblaskiem.


Kontrola prawa jazdy

Gdy policjant dał sygnał do zatrzymania, wówczas:
  • zatrzymaj pojazd w miejscu wskazanym,
  • nie wykonuj żadnych gwałtownych ruchów,
  • wrzuć luz i trzymając ręce na kierowcy, czekaj aż policjant podejdzie do auta,
  • nie wysiadaj z samochodu, chyba, że policjant tego zażąda,
  • na polecenie funkcjonariusza wyłączysz silnik i włączysz światła awaryjne.
Policjant może też kazać ci jechać za radiowozem do miejsca, w którym zatrzymanie samochodu nie zagraża bezpieczeństwu (taka sytuacja ma zwłaszcza miejsce przy kontroli na autostradzie). W takiej sytuacji na radiowozie włączane jest niebieskie światło sygnalizacyjne. Ty musisz za nim jechać aż do miejsca, w którym się zatrzyma.

Funkcjonariusz, który  podejdzie (zawsze od strony kierowcy), ma obowiązek się przedstawić – podać swój stopień, imię i nazwisko oraz  powód zatrzymania. Może to być: "kontrola prędkości", "kontrola trzeźwości", ale i rutynowa "kontrola drogowa".
Ponadto policjant powinien:
  • gdy jest umundurowany – okazać legitymację służbową na twoje żądanie,
  • jeśli jest nieumundurowany – okazać legitymację bez wezwania bez wezwania.
Dokumentu nie dostaniesz do ręki. Policjant musi ci go jednak pokazać w taki sposób, abyś mogła łatwo przeczytać jego dane. Następnie poprosi cię o dokumenty – prawo jazdy, dowód rejestracyjny i dowód ubezpieczenia OC. Gdy nie masz aktualnego badania technicznego, zatrzyma dowód rejestracyjny i wyda ci pokwitowanie ważne 7 dni. W tym czasie musisz zrobić badanie techniczne. Natomiast gdy okaże się, że jechałaś bez prawa jazdy, auto zostanie odholowane na specjalny parking (na twój koszt).


Kontrola trzeźwości

Policjant ma także prawo sprawdzić, czy nie piłaś wcześniej alkoholu. Możesz  odmówić badania alkotestem, ale wtedy zostaniesz skierowana na badanie krwi.

Warto wiedzieć. Kontrola może dotyczyć także pasażera, jeśli policjant podejrzewa, że to on kierował samochodem, który np. uczestniczył w wypadku albo brał udział w przestępstwie.

Pamiętaj! Bez względu na wynik, jeśli badanie wykaże powyżej 0,2 promila, policjant zatrzyma ci prawo jazdy. Kiedy wytrzeźwiejesz, zostaniesz przesłuchana, a następnie sprawa trafia do sądu, który zdecyduje o karze.

Zobacz także:

Redakcja poleca

REKLAMA