POLECAMY

4 sposoby, jak wyprać kurtkę puchową

Zobacz sama!
4 sposoby, jak wyprać kurtkę puchową fot. Fotolia

Ciepła, lekka, idealna na mroźną zimę. Czasem jednak się brudzi. Podpowiadamy jak wyprać puchową kurtkę, by jej nie zniszczyć.

4 sposoby, jak wyprać kurtkę puchową:

1. W pralce

Ustaw program do prania tkanin delikatnych, na najniższą temperaturę. Użyj delikatnego płynu do prania lub specjalistycznych preparatów do prania puchu. Pralka powinna być maksymalnie wypełniona. Włóż puchową kurtkę, wypierz. Do bębna warto włożyć piłeczkę ping-pongową, która zapobiegnie zbijaniu się puchu. Po praniu  lekko roztrzep puch, np. przy pomocy trzepaczki.

2. Bezpiecznie

Rozłóż płasko puchową kurtkę na stole, na ręczniku. Przygotuj gęstą pianę z rozgotowanego mydła z wodą. Zmocz lekko w roztworze gąbkę, przecieraj nią materiał. Spłukuj w ten sam sposób. Uważaj, by gąbka była lekko wilgotna, ale zawsze czysta. Susz w przewiewnym miejscu, często potrząsaj kurtką i zmieniaj jej położenie.

3. Chemicznie

Usuń plamy z materiału benzyną ekstrakcyjną. Dobrze wywietrz kurtkę.

4. W ręku

Możesz też uprać kurtkę w ręku. Użyj gotowych preparatów do odświeżania wyrobów puchowych (np. Mountval Down Wash, 23 zł, Nikwax, 14,99 zł). Starannie wypłucz. Susz rozłożoną. Często przewracaj i strzepuj puch.

Zobacz więcej ciekawych porad:

Czym nie można się dzielić?
Jak podać zwierzakowi lekarstwo?
Co robić, gdy psa boli ucho?
Jak usunąć sól z butów?
Czy kot powinien pić mleko?
Nietypowe zastosowania kwasku cytrynowego

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/rok temu
przecież tu nie ma mowy o piłkach tenisowych tylko pingpongowych
/rok temu
Ja piorę w benzynie lub rozpuszczalniku nitro. Śmierdzi, wszystko się zbryla, kurtka oczywiście nie nadaje się do użytku, ale jest czysta. To znaczy ja jej używam potem do prac garażowych
/rok temu
Prałam swoją kurtkę na kaczym puchu w pralce z 3 piłkami tenisowymi wywróconą na lewą stronę z zasuniętymi suwakami w nikwax down waxsh direct. Dobry ale strasznie smierdzący ale po wysuszeniu nic nie czuć. Odwirowałam dwa razy na najmiejszych obrotach. Trzeba pamiętać aby nie dodawać płynu do płukania sklei puch i po kurtce. Trzeba ją szybko wysuszyć najlepiej rozłożyć na płasko na suszarce przy grzejniku i co godzinę strząchnąć energicznie by rozbić puch. Ewentualnie można trochę podsuszyć suszarką do włosów. Niestety piłki tenisowe nie rozbijają wcale dobrze puchu i trzeba gdy jest jeszcze wilgotna ewentualne zbitki puchu rozczepiać palcami. Ogólnie trzeba włożyć bardzo dużo pracy czasu i wysiłku by kurtka wyglądała tak jak po zakupie. Najlepiej uprać ręcznie w perwolu w złotej butelce lekko ugniatając nie wyciskać wypłukać recznie 2 razy ugniatając następnie raz odwirować i postąpić z suszeniem tak jak powyżej uważam że efekt jest wtedy najlepszy. Wypróbowałam oba sposoby ale 2 jest lepszy i tańszy a piłki tenisowe to bujda nic nie dają tak naprawdę moim zdaniem zamiast rozbijać puch to go zbijają. Można oddać do pralni ale to drogi interes a poza tym nie masz gwarancji że kurtka nie wróci do ciebie zniszczona,
POKAŻ KOMENTARZE (1)