POLECAMY

4 sposoby na wyczyszczenie kanapy

Nawet jeśli bardzo o nią dbamy, to z czasem się brudzi i kurzy. Warto ją odświeżyć.
4 sposoby na wyczyszczenie kanapy fot. Fotolia
Obicia kanap szyje się z różnych tkanin. Bywa tą tkaniną bawełna, czasem len, ale częściej włókno syntetyczne, np. alcantara. Wszystkie się brudzą, choć alcantara jest najbardziej odporna na plamy. Czyści się je podobnie. Oto nasze sposoby.

4 sposoby, jak wyczyścić kanapę:

  1. Odkurzanie. Czasami, gdy nie ma plam i tkanina nie wygląda na brudną, obicie wystarczy tylko odkurzyć. Doświadczone panie domu twierdzą, że po odkurzeniu odkurzaczem warto jeszcze przykryć mebel dużym wilgotnym prześcieradłem zamoczonym w wodzie z odrobiną pachnącego płynu do płukania i delikatnie trzepać trzepaczką do dywanów. Obicie będzie odświeżone i dodatkowo przez dłuższy czas nie będzie się elektryzować.   
  2. Usuwanie plam. Gdy na tkaninie są plamy, zastosuj szampon do dywanów, niezbyt ostrą ściereczkę lub gąbkę i ściereczkę dobrze wchłaniającą wodę. Z szamponu i wody przygotuj pianę (wg instrukcji na preparacie). Rozprowadzaj pianę szczoteczką lub gąbką po meblu, delikatnie pocieraj. Potem przetrzyj ściereczką, często płukaną i wyżętą. Skuteczny jest także kwasek cytrynowy. Zrób roztwór 10 proc. (10 g kwasku i pół szklanki wody). Zamocz w nim czystą ściereczkę i pocieraj plamy z kawy, herbaty, soku, masła, majonezu lub innego tłuszczu. Trzy pierwsze plamy znikną po 10–15 minutach. Jeśli będzie problem z usunięciem tłustych plam, po zastosowaniu kwasku przetrzyj je jeszcze alkoholem, np. denaturatem.
  3. Obicia welurowe (bez plam, ale przybrudzone), możesz odświeżyć zimną wodą z amoniakiem. Potrzeba 4 czubate łyżki amoniaku na litr wody.
  4. Odkurzacz piorący. Jeśli domowy sposób nie pomoże, możesz wypożyczyć odkurzacz piorący. W sklepach Komfort wypożyczenie kosztuje tylko 1 zł. Trzeba jednak zakupić koncentrat piorący w cenie ok. 50 zł. Firmy, które czyszczą tapicerkę w domu klienta biorą za taką usługę 50–100 zł.
Autorka jest redaktorem dwutygodnika "Pani Domu".
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/5 miesięcy temu
Zgadzam się z opisanym sposobem w tym artykule. Pragnę jednak dodać, iż w ten sposób możemy próbować usunąć zabrudzenia 1 - świeże 2 - powierzchowne 3 - nie na wszystkich rodzajach materiału 4 - jeżeli mebel ogólnie nie jest mocno zaniedbany, ponieważ nie będzie efektu. Przeważnie zabrudzenia są poważne i samodzielnie można sobie nie poradzić. W takiej sytuacji polecam wynajem odkurzacza piorącego lub zamówienie profesjonalnej usługi. Nie ukrywam, że zaproponuję tutaj usługi sprawdzonej firmy, która działa w Krakowie i okolicach. tel. 506 507 171
/9 miesięcy temu
Też korzystam co jakiś czas z Kliniki Dywanów, gdy zmagam się z ciężkimi do zmycia plamami lub gdy chcę odświeżyć meble czy dywany. Są świetni w tym co robią, a meble i dywany wracają pachnące i wyglądają jak nowe :)
/rok temu
Ja miałam takie plamy że sama nie byłam w stanie ich wyszorowac. Miałam do wyboru wyrzucić kanapę albo wynająć firmę piorącą. Szczerze mówiąc nie wierzyłam że coś uratuje moje meble ale znajoma poleciła mi Klinikę Dywanów i faktycznie doprali moją kanapę i fotele.