Najlepsze miejsce na telewizor

Odbiornik telewizyjny jest ważnym sprzętem w naszym domu, nawet jeśli przed szklanym ekranem nie zasiadamy zbyt często.
Gdzie ustawić telwizor fot. Fotolia
Wybierając dla niego miejsce, pomyślmy o komforcie oglądania, a także trwałości odbiornika – bo ta również w pewnym stopniu zależy od warunków w jakich jest użytkowany. Oto zasady, którymi powinnaś się kierować.

Światło

Nie ustawiaj telewizora naprzeciw silnych źródeł światła. Dotyczy to nie tylko lamp, lecz także światła słonecznego. Odbiornik nie może stać ani wisieć naprzeciwko okna, chyba że wychodzi ono na północ. Oglądając telewizję wieczorem, zawsze miej zapaloną lampę dającą słabe, rozproszone światło. Może być umieszczona za telewizorem lub w innym miejscu, ale tak, aby nie rzucała refleksów na ekranie. Wkręć do niej świetlówkę lub LED odpowiadające klasycznej żarówce o mocy 25–40 W albo halogen o podobnej mocy.

Wysokość

Wybierając szafkę lub wieszając płaski telewizor, pamiętaj, że ekran nie powinien znajdować się powyżej poziomu oczu widza. Najlepiej, gdy jest na wprost oczu, w ostateczności – trochę niżej.

Odległość od ekranu

Gdy korzystaliśmy z telewizorów kineskopowych, bardzo przestrzegano, aby nie siedzieć blisko nich ze względu na emitowane szkodliwe promieniowanie i migotanie obrazu. Radzono, aby w przypadku ekranu o przekątnej 32 cale odległość wynosiła minimum 2,5 m. Mając większy ekran, należało odsunąć fotele jeszcze dalej. Nowoczesne monitory LCD i plazmowe są bezpieczne dla zdrowia i nie męczą wzroku. Można więc ustawić siedziska znacznie bliżej, nawet w odległości 1 m.

Wentylacja i chłodzenie

Ustaw urządzenie z dala od grzejnika. Nie zasłaniaj również otworów wentylacyjnych telewizora. W regale powinno być minimum 15 cm prześwitu między obudową, a górną półką.

Barbara Lasota/Pani Domu
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)