Źródło piękna

IPL to urządzenie, które skutecznie rozprawia się prawie ze wszystkimi problemami skóry.
/ 15.01.2007 15:30
IPL to urządzenie, które skutecznie rozprawia się prawie ze wszystkimi problemami skóry: popękanymi naczynkami, przebarwieniami posłonecznymi, wiotką skórą, drobnymi zmarszczkami. IPL potrafi zlikwidować wszystkie te problemy.

Skrót IPL oznacza impulsywne źródło światła. Działa kompleksowo: nie tylko stymuluje produkcję kolagenu, ale także likwiduje plamki i naczynka, które niejednokrotnie postarzają bardziej niż drobne zmarszczki. Dzięki temu możesz liczyć na kompleksowe upiększanie podczas jednej wizyty w gabinecie. Zabiegi z wykorzystaniem IPL można wykonywać już od 25. roku życia.

Co to jest IPL?
Metoda ta pojawiła się w Polsce kilka lat temu. Na świecie cieszy się uznaniem od dłuższego czasu, bo daje rewelacyjne efekty w odmładzaniu skóry. Specjalna lampa emituje promieniowanie w całym zakresie światła widzialnego i część światła obejmującego podczerwień. Długość wiązki promieniowania regulowana jest specjalnymi pryzmatami nakładanymi na końcówkę aparatu. Odcina ona poszczególne wiązki o długości fali poniżej żądanej. To, jaka to będzie długość, zależy od rodzaju zmian i typu skóry. Tylko doświadczony lekarz potrafi dobrze dobrać parametry do rodzaju skóry i problemu. Zarówno długość fali, jak i ilość, czas trwania impulsów i czas pomiędzy nimi powinny być dobierane indywidualnie. Od tego w dużej mierze zależy, jak skuteczny będzie cały zabieg.

Na co działa IPL?
Fotoodmładzanie, czyli odmładzanie światłem. Nazwa ta jest trochę myląca, bo zabieg nie likwiduje zmarszczek, a ogólnie poprawia jakość skóry, sprawiając, że pojawiają się one później. Możesz natomiast liczyć na zdecydowaną poprawę kolorytu, rozjaśnienie, likwidację plamek, naczynek. To też oznaki starzenia, ale spowodowane głównie słońcem. Pojawiają się także u młodych dziewczyn, dodając im lat. Wiązka światła (obejmująca szeroki zakres długości fali) jest selektywnie absorbowana przez melaninę i hemoglobinę. Dlatego zabieg jest całkowicie bezpieczny dla innych tkanek.

Dla kogo?
Idealną pacjentką jest osoba o jasnej karnacji, elastycznej skórze bez nad-miernego łojotoku. Efekty są u niej najbardziej spektakularne. Ale pamiętaj, że tylko doświadczony lekarz może stwierdzić, czy na pewno jesteś dobrą kandydatką do zabiegu.
Wskazania: To rewelacyjna metoda pozwalająca likwidować pierwsze oznaki starzenia, tj. plamy przebarwieniowe, drobne zmarszczki, ogólne zaczerwienienie skóry, pęknięte naczynka, czerwone i niebieskie żyłki, a nawet tatuaże i włosy. Badania wykazały, że światło emitowane przez lampę może zmniejszać ujścia gruczołów łojowych i doprowadzić do zwężenia porów skóry. Odmłodzić możesz nie tylko twarz, ale także szyję, dekolt i dłonie.
Przeciwwskazania: Jeśli masz krostki zapalne, keloidy (przerost blizn), tendencje do hiper- i hipopigmentacji,
ciemną karnację, jesteś świeżo opalona lub łatwo ulegasz poparzeniom, nie będziesz mogła poddać się naświetlaniom. Również cukrzyca, opryszczka, świeża infekcja dróg oddechowych, ostre stany zapalne skóry, aktywne choroby skóry, np. łuszczyca, nowotwory, ciąża oraz przyjmowanie leków fotouczulających (takich jak np. Biseptol, Metronidazol, Amitryptylina) albo ziół – dziurawca i nagietka – dyskwalifikują Cię z zabiegu.
Przed zabiegiem:
w Nie opalaj się i unikaj większego nasłonecznienia. Jeśli nie możesz schronić się przed słońcem, koniecznie stosuj filtry słoneczne o SPF minimum 30.
- Na miesiąc przed zabiegiem zrezygnuj z solarium i nie używaj samoopalacza. Nawet niewielkie przyciemnienie skóry zwiększa ryzyko poparzenia podczas zabiegu.
- Na kilka tygodni przed wizytą u specjalisty powinnaś odstawić też leki rozrzedzające krew, tj. Aspirynę czy Kumarynę. Ułatwiają one powstawanie siniaków i krwiaczków.
Zabieg: Najpierw skóra zostanie posmarowana grubą warstwą żelu chłodzącego. Potem nastąpi ostrzeliwanie (miejsce po miejscu). Przyciemniane okulary podczas zabiegu to konieczność. Zabieg bywa dość bolesny, ale jest to w dużej mierze zależne od Twojego progu bólu. To, co z całą pewnoś-cią poczujesz, to uczucie gorąca i lekkie pieczenie. Czasem można zastosować znieczulenie maścią. Nie może być jednak ona użyta w przypadku, gdy mają zostać usunięte naczynia krwionośne. Środek powoduje bowiem ich obkurczenie.
Po zabiegu:
- Może pojawić się zaczerwienienie skóry. Nie bój się, to nie oparzenie. Często pojawia się też obrzęk. Jeśli światło trafi w naczynie, może pojawić się niewielki siniak.
- Aby przyspieszyć gojenie, warto kilka razy dziennie smarować skórę preparatami z witaminą K lub arniką (dostępne w aptece). Wzmocnią ścianki naczyń krwionośnych i znacznie usprawnią mikrokrążenie.
- W razie potrzeby rób co 4 godziny 15-minutowe okłady z lodu. Złagodzą wszelkie podrażnienia i zmniejszą obrzęk.
- Naświetlone miejsca będą wrażliwsze niż zazwyczaj, dlatego na kilka dni zrezygnuj z ciepłych kąpieli. Znacznie lepszy będzie chłodny prysznic.
- Unikaj peelingów i preparatów intensywnie złuszczających naskórek. Twoja skóra potrzebuje teraz przede wszystkim spokoju.
- Pamiętaj, aby bezwzględnie po zabiegu unikać słońca i stosować wysokie filtry. W przeciwnym razie, zamiast pozbyć się przebarwień, jeszcze je pogłębisz lub wywołasz nowe.
- Wszystkie niepożądane ślady zabiegu powinny zniknąć po upływie około tygodnia. Wtedy też zauważysz pierwsze rezultaty zabiegu – wyraźnie rozjaśni się skóra, znikną rozszerzone naczynka i przebarwienia. Skóra stanie się też dużo gładsza, polepszeniu ulegnie jej tekstura, a pory widocznie się zwężą.
Kiedy powtórzyć zabieg? Jeśli nie do końca jesteś zadowolona z rezultatu (pierwsza sesja likwiduje ok. 80 proc. zmian), możesz zabieg powtórzyć. Najlepiej za miesiąc. Pełna seria powinna objąć kilka naświetlań. Ich liczba zawsze ustalana jest indywidualnie po konsultacji z lekarzem.

IPL to nie laser, choć podobnie jak on emituje wiązkę promieni. Różnica polega na tym, że są one rozproszone i mają
różną długość fali. Dzięki temu może docierać na różne głębokości skóry i działać wielokierunkowo.
Fale krótsze wyłapywane są przez melaninę i hemoglobinę (likwidacja przebarwień i naczynek), wiązki o dłuższych falach docierają do głębszych warstw skóry, pobudzając
fibroblasty do produkcji kolagenu.
Efekt: poprawakolorytu skóry.

Plusy
- Przy odpowiedniej kwalifikacji zabieg jest całkowicie bezpieczny.
- Odzwierciedla dążenia współczesnej medycyny estetycznej: maksimum korzyści przy minimalnej inwazyjności.
- Podczas jednego zabiegu likwidujesz kilka problemów.
- IPL radzi sobie nawet z tak trudnym problemem jak zaczerwienienie skóry wywołane przez rozszerzone naczynka.

Minusy
- Zabieg nie jest całkowicie bezpieczny przy ciemnej karnacji (ryzyko poparzeń i odbarwień).
- Źle dobrane parametry mogą skutkować powstaniem blizn.
- Jest niebezpieczny dla oczu, dlatego konieczne jest staranne zabezpieczenie.
- Jeśli masz klaustrofobię, nie będziesz czuła się komfortowo.
- Może być bolesny, a seria zabiegów nie jest tania.

Anna Kozłowska/ Uroda