POLECAMY

4 sposoby na zaskórniki

Ciemne kropki na nosie i brodzie niejednej z nas psują nastrój.
4 sposoby na zaskórniki fot. Fotolia
Zaskórniki to nic innego jak sebum i martwe komórki naskórka nagromadzone w ujściu gruczołów łojowych. Utleniony łój ciemnieje, stąd czarne kropki, które widzisz w lustrze. Trudno się ich pozbyć raz na zawsze, ponieważ ich pojawianie się jest związane z typem cery. Najczęściej to przypadłość skóry tłustej i mieszanej (z przetłuszczającą się strefą T: czoło, nos i broda), z problemem nadmiernej pracy gruczołów łojowych.

Poznaj domowe sposoby na zaskórniki

4 sposoby na zaskórniki

1. Sięgaj po kosmetyki matujące

Zawierają one substancje regulujące pracę gruczołów łojowych, najczęściej wyciągi roślinne (np. z cytrusów), a jednocześnie nawilżające (aloes). Wybierając fluid staraj się znaleźć taki, który zawiera mikrogąbeczki - przez kilka do kilkunastu godzin wchłaniają one wydzielany przez cerę łój.
 

2. Używaj punktowych preparatów złuszczających

Nakładaj je na miejsca, w których zaczyna się tworzyć stan zapalny. Kosmetyk z kwasem salicylowym skutecznie zapobiegnie namnażaniu się bakterii i powstaniu wyprysku.
 

3. Systematycznie rób peeling

Lub maseczkę oczyszczającą, aby nie dopuścić do gromadzenia się łoju w rozszerzonych porach skóry. Dobry efekt dają maseczki peel-off i scruby drobnoziarniste. Jeśli masz cerę wrażliwą i skłonną do zaczerwienień wybieraj peelingi enzymatyczne, które są równie skuteczne, ale nie wymagają tarcia, więc nie podrażniają skóry.
 

4. Wypróbuj plasterki węglowe

Plasterki przydają się do walki z uporczywymi zaskórnikami.Ich działanie jest oparte na aktywnym węglu – wyjaśnia kosmetolog mrg Renata Kowalczyk.

Specjalnie spreparowany "zasysa" wągry. Wystarczy zwilżony plaster (np. Beauty Formulas, ok. 15 zł) nakleić na wybraną partię skóry, odczekać ok. 10-15 min i odkleić razem zanieczyszczeniami. Jednak nie można liczyć na ostateczne rozprawienie się z wągrami, choć skóra przez jakiś czas będzie od nich uwolniona.  
 

Więcej o pielęgnacji cery:

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)