Sposoby na zajady fot. Fotolia

Zajady - jak się ich pozbyć

Źle wyglądają i bolą. Dlatego trzeba się ich jak najszybciej pozbyć. Jest na to wiele metod. Poznaj te sprawdzone!
Agnieszka Czechowska / 31.08.2014 05:00
Sposoby na zajady fot. Fotolia
Zajady najczęściej są skutkiem niedoboru witamin, głównie B2. Sprzyjają im również urazy mechaniczne (np. leczenie dentystyczne, które wymaga długiego otwierania buzi), a także stres i stany zapalne jamy ustnej. Można je pokonać sięgając do medycyny ludowej lub stosując preparaty z apteki.

6 sprawdzonych sposobów na zajady:


1. Maść z witaminy B2

Rozdrobnij tabletkę z tą witaminą i wymieszaj z tłustym kremem. Tak przygotowany specyfik aplikuj na skórę. Uwaga! Ma on intensywnie żółty kolor i barwi skórę, dlatego lepiej używać go na noc.


2. Czosnek  

Działa on grzybo- i bakteriobójczo. Można go stosować miejscowo (uwaga, lekko szczypie) i doustnie. Pomoże, jeśli zajady wywołały drożdżaki, paciorkowce lub gronkowce.   


3. Aloes  

Sok z liści aloesu koi, regeneruje skórę i działa odkażająco. Ponadto zapobiega namnażaniu się bakterii. Możesz stosować kupny preparat na jego bazie lub wycisnąć sok z co najmniej trzyletniego aloesu.


4. Miód i tran  

Wymieszaj łyżeczkę miodu z kilkoma kropelkami tranu. Tak przygotowaną mieszanką posmaruj kąciki ust przed pójściem spać.


5. Olejek z drzewa herbacianego  

Dwie krople olejku połącz z łyżką oliwy z oliwek. Smaruj zajad kilka razy dziennie. Taki specyfik działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo.


6. Drożdże  

Połącz je z wodą (chodzi o uzyskanie gładkiej papki). Przykładaj do ranki kilka razy dziennie. Drożdże są bogate w wit. B. A to właśnie jej niedobór przyczynia się do zajadów.

Uwaga! Jeżeli domowe sposoby na zajady zawodzą i problemy powracają, konieczna jest wizyta u lekarza!


Autorka jest redaktorką dwutygodnika "Pani domu".