pielęgnacja oczu

Zadbaj o skórę wokół oczu

Dowiedz się, jak skutecznie zapobiegać zmarszczkom, zlikwidować cienie pod oczami i walczyć z pierwszymi oznakami starzenia.
/ 06.07.2009 16:04
pielęgnacja oczu

Pierwsze zmarszczki w okolicy oczu u jednych z nas pojawiają się wcześniej, u innych później. Zależy to przede wszystkim od grubości skóry i jej odporności na wiotczenie. Oba czynniki pozostają poza zasięgiem twojego oddziaływania. Ale to jeszcze nie znaczy, że nic nie możesz zrobić, aby opóźnić powstawanie tych drobnych bruzdek i linijek.

Pozbądź się kurzych łapek. Najskuteczniejszym sposobem na usunięcie zmarszczek wokół oczu są zastrzyki z toksyny botulinowej typu A, czyli jadu kiełbasianego. Działają w obrębie mięśnia, do którego zostały wstrzyknięte, powodując wygładzenie zmarszczek. Zabieg trwa kilkanaście minut, a efekt utrzymuje się od 3 do 6 miesięcy. Zastrzyk z botoksu kosztuje 600–1000 zł. Na podobnej zasadzie działają zastrzyki z kwasem hialuronowym, który obok kolagenu jest najważniejszym składnikiem naszej skóry. Podawany w zastrzykach ujędrnia i nawilża skórę, wypełnia głębokie zmarszczki, likwiduje kurze łapki na skroniach.

Tańsze, ale niestety mniej skuteczne, są kosmetyki. Aby spłycić zmarszczki, krem trzeba stosować nawet przez kilka tygodni. Najważniejsze jest odpowiednie nawilżanie skóry wokół oczu:

Zadbaj o to już na etapie oczyszczania twarzy, używając preparatów bogatych w substancje nawilżające.

Dobre efekty przynoszą kosmetyki z gliceryną, algami, aloesem, a także ceramidami, które utrzymują wilgotność skóry oraz wzmacniają jej funkcje ochronne.

Jeśli chcesz spotęgować działanie kremu, zastosuj kurację płatkami kolagenowymi. Nakłada się je po użyciu specjalnego serum. Tworzą one powłokę, która wzmacnia działanie serum. Efekt wygładzenia skóry widać natychmiast, a utrzymuje się on nawet przez kilka godzin.

Rozjaśnij uparte podkówki. Szare, sine, ciemne obwódki pod oczami pojawiają się szczególnie wtedy, gdy zarwiesz noc. Dlaczego właśnie pod oczami? To tutaj skóra i warstwa tkanki tłuszczowej są cieńsze niż gdzie indziej. Jak przez pergamin przeświecają przez nie mięśnie i naczynia krwionośne, dając efekt podkrążonych oczu. Zazwyczaj wystarczy się porządnie wyspać, by problem zniknął.

Niekiedy jednak sine podkówki pojawiają się, gdy jesteś wypoczęta i w pełni sił. Częstą przyczyną jest przewlekłe zapalenie spojówek. Długotrwałe łzawienie drażni okolice oczu, a stan zapalny może wywołać zwiększoną produkcję melaniny, która przyciemnia skórę. Co zrobić z zasinieniami, które nie mają związku ze zmęczeniem? Poprawę przyniosą preparaty z witaminą A (wzmacnia skórę), witaminą K (reguluje proces krzepnięcia krwi, przyspiesza wchłanianie siniaków) i witaminą C (uszczelnia naczynia krwionośne, rozjaśnia cienie pod oczami). Warto też sprawdzić u okulisty, czy podkówki są jedynie mankamentem urody, czy infekcją i, w razie potrzeby, zacząć się leczyć.

Jak sobie poradzić z podkrążonymi oczami? Pytaj i radź na www.uroda.pl

Oto sposoby, by twoje spojrzenie było wypoczęte i rozświetlone:

Chroń skórę wokół oczu kremami z filtrem UV. Promieniowanie słoneczne przyspiesza procesy starzenia i sprawia, że skóra staje się cieńsza i bardziej wysuszona.

Masuj okolice oczu przez około 2 minuty codziennie. W ten sposób pobudzisz krążenie.

Pij dużo wody, by nawilżać skórę i zapewniać jej odpowiednie dawki potrzebnych organizmowi substancji. Każdego dnia powinnaś wypijać dwa, a latem nawet trzy litry wody.

Nie mruż oczu. To główna przyczyna powstawania zmarszczek mimicznych, z którymi nie będzie ci do twarzy!

Wysypiaj się. Podczas nocnego odpoczynku twoje mięśnie rozkurczają się, a zmarszczki wygładzają.

Dokładnie zmywaj codzienny makijaż. Zawsze zaczynaj od oczu, bo to one są z reguły najmocniej umalowane. Używaj preparatów przeznaczonych wyłącznie do demakijażu oczu. Są łagodniejsze i minimalizują ryzyko podrażnień.

Stosuj odpowiednie kosmetyki.
Inne na dzień, a inne na noc. Pamiętaj,że kremu na noc najlepiej używać między godz. 20 a 22, kiedy skóra utrzymuje jeszcze dobre mikrokrążenie i pracuje dziennym rytmem. Później cera już odpoczywa, więc maleją szanse na wniknięcie w jej głąb aktywnych składników kremu.