Właściwa pielęgnacja skóry naczyniowej

Właściwa pielęgnacja skóry ma niebagatelne znaczenie w przypadku cery naczyniowej. Stosowanie delikatnych, bezzapachowych kosmetyków pozbawionych alergenów i barwników, preparatów z substancjami uzupełniającymi lipidy naskórkowe oraz chroniących przed słońcem pozwoli na wyeliminowanie większości problemów związanych ze skórą naczyniową. Sprawdź, co jeszcze możesz zrobić dla swojej cery.
/ 07.06.2013 12:27

Przyczyny powstawania skóry naczyniowej nie są do końca poznane. Z jednej strony skłonność do „pajączków” na twarzy może być dziedziczna - już u małych dzieci widzimy, że skóra jest cienka, delikatna a naczynia płytko położone, jakby prześwitujące przez skórę. Z drugiej zaś strony, niebagatelną rolę w rozwoju skóry naczyniowej przypisuje się czynnikom środowiskowym, w szczególności działaniu słońca.

Odpowiednia pielęgnacja skóry naczyniowej

Ochrona przed słońcem

Duża wrażliwość skóry naczyniowej na czynniki środowiskowe wymaga wypracowania odpowiednich nawyków. Najważniejsza jest odpowiednia  ochrona przed słońcem – zarówno w lecie jak i zimą. Korzystajmy z dobrodziejstw słońca rozważnie, zawsze w towarzystwie odpowiedniej odzieży i kosmetyków ochronnych. Unikajmy solariów. Podobnie jak sauny i długich gorących kąpieli.

Zima jest uciążliwą porą roku dla osób mających rozszerzone naczynka – wiatr, mróz, gwałtowne zmiany temperatury  zaostrzają problemy z cerą. Dodatkowymi czynnikami negatywnie wpływającymi na skórę w okresie zimowym  jest częstsze przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach czy wygrzewanie się przy kominkach.

Kosmetyki z substancjami uzupełniającymi lipidy naskórkowe

Odpowiednia pielęgnacja skóry naczynkowej musi przede wszystkim wzmocnić barierę naskórkową, która zabezpieczy skórę przed czynnikami środowiskowymi. Doskonale sprawdzą się tu receptury bogate w substancje uzupełniające lipidy naskórkowe i nawilżające skórę. Konieczne są odpowiednie filtry słoneczne, które zabezpieczą skórę przed promieniowaniem UVA i UVB.

Delikatna pielęgnacja

Ponieważ skóra naczyniowa to skóra wrażliwa, kosmetyki do jej pielęgnacji powinny być delikatne dla skóry – bez barwników, bezzapachowe lub z zapachem pozbawionym alergenów.

W kremach pielęgnacyjnych warto szukać takich składników aktywnych jak wyciąg z wiśni Barbados, escyna, rutyna, arnika górska czy miłorząb japoński, które znane są z właściwości wzmacniających i uszczelniających naczynka.

Zobacz także: Blizny potrądzikowe - jak je zwalczyć?

Właściwe wykonywanie zabiegów higienicznych

Pielęgnując skórę naczynkową, warto zwrócić uwagę na właściwe wykonywanie podstawowych zabiegów higienicznych. Do oczyszczania twarzy zaleca się tu stosowanie łagodnych mleczek lub żeli myjących, które należy spłukiwać z twarzy letnią (nigdy ciepłą i gorącą) wodą i nie należy myć skóry bezpośrednio przed wyjściem na dwór.  Jeśli stosujemy peeling, wybierzmy łagodny peeling enzymatyczny.

Czy wiesz, że…?

  • Według dermatologów skóra naczyniowa to defekt kosmetyczny, a nie schorzenie skóry;
  • Niebagatelne znaczenie przy problemach z naczynkami ma odpowiednia dieta. Warto z niej wykluczyć gorące pokarmy, alkohol, kawę i ostre przyprawy;
  • Pojawienie się widocznych naczynek jest ściśle uzależnione od wszelkich sytuacji stresujących.

Polecamy: Domowe maseczki na różne problemy cery

Autor: Dr n. biol. Monika Pasikowska, Kierownik Laboratorium Naukowego Lirene