POLECAMY

Wiosenne porządki na twarzy

Zima często ma fatalny wpływ na stan skóry. Na szczęście, dzięki zabiegom i odpowiedniej pielęgnacji szybko możesz oczyścić cerę i dodać jej blasku. To ostatni dzwonek na wiosenne porządki, więc do dzieła.
Wiosenne porządki na twarzy fot. FREE
Co powoduje, że po kilku zimowych miesiącach skóra twarzy nie wygląda najlepiej? „Przede wszystkim duże różnice temperatury. Oprócz tego wiatr, mróz, a nawet ogrzewanie i sztuczne oświetlenie, z których intensywnie korzystamy w tym okresie. Te czynniki zaburzają równowagę płaszcza wodno-lipidowego naszej skóry” – wyjaśnia dermatolog Ewa Rudnicka. Nierzadko przyczyną problemów jest też niewłaściwa pielęgnacja: zimą wybieramy kosmetyki ciężkie, czasem zbyt tłuste, a ich gruba warstwa dodatkowo przykryta jest podkładem. To wszystko doprowadza do procesu prokomedogennego (czyli do intensywnego tworzenia się zaskórników). Skóra jest gorzej dotleniona i odżywiona. Niska temperatura i suche powietrze sprawiają też, że warstwa rogowa naskórka zalega na skórze dłużej niż zwykle, a ponieważ zawarta w niej keratyna ma żółtawy kolor, cerze brakuje blasku.

Okazuje się, że w większości przypadków zaskórniki to po prostu zaniedbany trądzik zaskórnikowy. Wymaga więc leczenia, a także systematycznej pielęgnacji. Dobra wiadomość jest taka, że po dłuższej kuracji twoja skóra naprawdę będzie wyglądała jak nowa!

Przede wszystkim: nie wyciskaj!
Może to poprawić twoje samopoczucie tylko na chwilę, bo będziesz miała wrażenie czystej cery. Jednak po paru dniach zaskórniki zaczynają się odtwarzać ze zdwojoną mocą. To nie jest jeszcze najgorsze. Częste wyciskanie staje się powodem rozpychania porów oraz ich trwałego (!) rozszerzenia. Nie zmieni to też stanu twojej cery, ponieważ gruczoły łojowe nadal będą wytwarzać za dużo sebum, a skóra jeszcze szybciej będzie się zanieczyszczać. Dodatkowe niebezpieczeństwo to uszkodzenie naskórka, a jeśli wyciskasz często, naczynka krwionośne mogą pękać i w przyszłości może pojawić się też trądzik różowaty. Dlatego zacznij leczyć ten problem!

Zmień kosmetyki pielęgnacyjne
Dotyczy to zwłaszcza kremów – sięgaj po te o lżejszej konsystencji, które silnie nawilżają skórę (te na dzień koniecznie zaopatrzone w filtry przeciwsłoneczne). Nie wysuszaj skóry kosmetykami zawierającymi alkohol. „Zdecydowanie polecam demakijaż kosmetykami do skóry wrażliwej, np. Cetaphil, Physiogel” – mówi Ewa Rudnicka. Jeżeli nie jesteś już nastolatką, nie sięgaj po kosmetyki przeciwtrądzikowe dla młodzieży, ponieważ silnie wysuszają skórę. Przy dużej skłonności do zanieczyszczeń stosuj codziennie (na noc) kremy z kwasami, przy mniejszej – dwa razy w tygodniu.

Oczyszczaj od wewnątrz
Kosmetyki nie docierają do najgłębszej warstwy skóry, dlatego wzmacniaj ich działanie regularnie przyjmowanymi suplementami.

Wybierz lżejszy make-up
Im większe problemy z cerą, tym grubsza warstwa tłustego lub mocno kryjącego podkładu, co z kolei nasila problemy – to błędne koło. Wiosenny podkład powinien przede wszystkim nawilżać skórę. Do maskowania niedoskonałości używaj mineralnego korektora i podkładu, a zwykły puder też zamień na mineralny. W ten sposób nie zablokujesz porów (i nie będą produkować większej ilości sebum).

Który make-up polecasz? Pytaj i radź na uroda.pl

Oczyszczanie u kosmetyczki
Profesjonalna kosmetyczka na pewno odradzi ci manualne oczyszczanie skóry. W zamian może zaproponować dużo lepsze metody złuszczania mechanicznego.
Mikrodermabrazja. Polega na mechanicznym złuszczaniu wierzchnich warstw naskórka za pomocą specjalnego urządzenia z tarczą ścierną. Kosmetyczka może łatwo kontrolować głębokość złuszczania (zależy od liczby przesunięć aparatu po skórze i siły próżniowej). Często łączy się mikrodermabrazję z pilingami chemicznymi (które w gabinecie kosmetycznym mają znacznie mniejsze stężenie kwasów niż u dermatologa), co polepsza wchłanianie kosmetyków i leków. Nie powoduje uczuleń, ale na skórze ze zmianami ropnymi nie można wykonywać jej. Mikrodermabrazja kosztuje około 200 zł.
Piling kawitacyjny. Najczęściej jest wykonywany jako pierwszy etap różnych zabiegów kosmetycznych. Na skórę kieruje się fale ultradźwiękowe, których drgania powodują oddzielenie warstwy rogowej od naskórka i oczyszczenie porów. Jego zaletą jest to, że może być stosowany u osób z aktywnymi zmianami zapalnymi. Jego czas oraz koszt są uzależnione od zabiegu, z jakim się go łączy.
Oczyszczanie enzymami. Enzymatyczny Zabieg Oczyszczający marki Dermalogica to idealny zabieg dla osób, które oprócz zaskórników mają stany zapalne. Odświeża cerę, oczyszcza mieszki włosowe oraz odnawia powierzchnię skóry. Składniki użyte w kosmetykach (m.in. cynk) normalizują pracę gruczołów łojowych i redukują stany zapalne. Zabieg efektywnie poprawia ogólną kondycję skóry.
Gdzie: Ambasada Urody (www.ambasadaurody.pl). Cena: 160 zł.

Na receptę
Jeśli zaskórników jest dużo lub towarzyszą im zmiany zapalne, działanie pilingów i innych zabiegów trzeba wspomóc tabletkami. Lekarz zadecyduje o wyborze antybiotyku lub retinoidów doustnych. Każda kuracja jest dostosowana do indywidualnych potrzeb cery.

W gabinecie lekarskim
Najlepszym sposobem na oczyszczanie są pilingi medyczne. Regularnie wykonywane przeciwdziałają pojawianiu się nowych zaskórników i przyspieszają usuwanie tych już istniejących. Jeden zabieg najczęściej jednak nie wystarczy. Co prawda cera stanie się świeższa i gładsza, ale gdy cera jest mocno zanieczyszczona, kuracja trwa kilka miesięcy. W przypadku problemów z zaskórnikami dermatolodzy najczęściej polecają pilingi z alfa- i betahydroksykwasami, czyli z kwasami glikolowym, mlekowym, migdałowym lub salicylowym. Ich działanie polega na osłabieniu wiązań między komórkami, które dzięki temu łatwiej i szybciej zostają odczepione od skóry. Warto je wykonywać u doświadczonego lekarza, który dobierze idealne stężenie kwasów w pilingu do potrzeb i stanu twojej skóry.
Ceny najpopularniejszych pilingów medycznych mieszczą się w zakresie od 250 do 300 zł.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)