Ty też zmagasz się z nieestetycznymi wągrami? Już wiemy jak sobie z nimi radzić!

Czas wreszcie uporać się z problemem.
Małgorzata Machnicka / 19.04.2017 15:31
Kobieta przed lustrem wyciska pryszcze fot. Fotolia

Wągry, to potoczna nazwa zaskórników. Krótko mówiąc to nieestetyczne czarne kropki najczęściej na brodzie, nosie i czole. Czym tak naprawdę są? Wągry to nic innego jak sebum i martwe komórki naskórka nagromadzone w ujściu gruczołów łojowych. Utleniony łój ciemnieje, stąd czarne kropki, które widzisz w lustrze. Trudno się ich pozbyć raz na zawsze, ale możliwe jest znaczne ograniczenie ich ilości. Najczęściej to przypadłość skóry tłustej i mieszanej - czyli takiej, która ma problem z nadmierną pracą gruczołów łojowych.

Wągry - co to jest?

Wągry pojawiają się, gdy gruczoły łojowe produkują dużo lepkiego tłuszczu, a do tego naskórek niewłaściwie się złuszcza. Sebum i rogowaciejące komórki zatykają ujścia mieszków włosowych - tak właśnie powstają wągry, wyglądające jak czarne kropki w skórze lub biała drobna kaszka. Łatwo ulegają bakteryjnym nadkażeniom, powodując ropne krosty - charakterystyczny objaw trądziku.

Najlepsze plastry oczyszczające na twarz

Wągry - jak się ich pozbyć?

Najlepsza jest profilaktyka - czyli dokładne i systematyczne oczyszczanie twarzy. Kilkuetapowy demakijaż jest kluczem do pięknej i zadbanej cery. No dobrze, a co jeśli już nabawiłyśmy się wągrów? Jak się ich skutecznie pozbyć?

Bez mechanicznego oczyszczania twarzy się nie obejdzie. W tym celu najlepiej nie eksperymentować i udać się do kosmetyczki. Na wągry najbardziej narażone jest czoło, nos i broda - mechaniczne oczyszczanie tych okolic nie jest niebezpieczne.

Rodzaje wągrów - od czego zależą?

Zaskórniki mogą być zamknięte lub otwarte. W tym pierwszym przypadku wągry mają postać białawej kaszki prześwitującej spod skóry. Natomiast zaskórniki otwarte to brązowe lub czarne kropki. Najczęściej widać je na nosie i brodzie. Swój kolor zawdzięczają reakcji utleniania, która zachodzi między mieszanką tłuszczu i komórek naskórka, a powietrzem.

Z kolei prosaki znajdują się pod skórą, są białe, wyraźnie odgraniczone i mają wielkość łebka od szpilki. Pojawiają się zazwyczaj na policzkach i czole. Skłonność do zaskórników i prosaków ma tło genetyczne, dlatego skóry nie da się oczyścić raz na zawsze.

Wągry - co warto robić w domu?

Najważniejszy jest demakijaż. Zacznijcie do umycia twarzy olejkiem i szczoteczką soniczną. Następnie przetrzyjcie skórę tonikiem i zastosujcie serum z dziką różą lub skwalanem. Dwa razy w tygodniu wykonajcie peeling enzymatyczny, a raz w tygodniu maseczkę peel off.

Najlepszy domowy sposób na wągry

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/11.05.2017 08:47
Na walkę z trądzikiem i wągrami stosuje 3 rzeczy po 1 krem nano one, który łagodzi stany zapalne od środka i dobrze nawilża skórę. Po 2 czarne maseczki, które ściągają te czarne kropki z noca czy brody. I po 3 peeling może być nawet domowy z cukru lub kawy on złuszcza stary naskórek.