Usta suche, pękające i z problemami - jak im pomóc?

Twoje usta są suche, pękające, spierzchnięte i może dodatkowo jeszcze z aftami albo zajadami? Masz już dosyć tej walki? Wypróbuj nasze sprawdzone sposoby i ciesz się pięknymi ustami.
/ 19.08.2015 18:02

Fot. Fotolia

Nawilżanie ust to podstawa

W pielęgnacji delikatnej skóry ust duże znaczenie ma nawilżanie, gdyż cienka skóra warg jest pozbawiona naturalnej ochrony lipidowej. Nie posiada gruczołów łojowych, które podczas upałów mogłyby naturalnie natłuszczać usta. Szkodliwy wpływ warunków atmosferycznych i większa podatność na uszkodzenia podczas aktywności fizycznych powoduje, iż skóra ust wymaga intensywnego i systematycznego nawilżania.

Istotne znaczenie ma również nawilżanie organizmu od wewnątrz, szczególnie w okresie letnim, kiedy powinno się pić przynajmniej 2 litry wody dziennie.

Pielęgnacja ust naturalnymi kosmetykami

Wybierając preparaty do ochrony i pielęgnacji ust, warto wykorzystywać te, które bazują na naturalnych ekstraktach, na przykład z wiesiołka, jojoby, oliwy z oliwek czy miodu. Przy ustach z dolegliwościami warto poszukać preparatów zawierających na przykład ekstrakt z szałwii lekarskiej, mięty czy rumianku. Naturalne składniki zawarte w poszczególnych balsamach, pomadkach czy maściach wykazują dobroczynny wpływ na skórę ust, nawilżając ją, wygładzając i działając przeciwzapalnie. Regularnie aplikowane zapewniają ustom odpowiednią pielęgnację, szczególnie istotną w okresie letnim, gdy skóra jest szczególnie narażona na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.

Polecamy: Piękne usta w rozmiarze XL

Pomoc dla pękających ust

W okresie letnim najczęściej borykamy się ze spierzchniętymi, suchymi i pękającymi ustami. Rozwiązaniem tego problemu jest zapewnienie ustom przede wszystkim prawidłowej ochrony przez aplikację natłuszczającego preparatu w postaci pomadki lub kremu. Na kondycję naszych ust ma również wpływ codzienna dieta, która powinna być wzbogacona o produkty bogate w witaminy A,B, kwasy tłuszczowe ryb, oliwę oraz magnez i wapń. Zdarza się jednak, iż usta potrzebują mocniejszej dawki witamin i kompleksowej odnowy. Wówczas warto sięgnąć po gotowe, regeneracyjne preparaty.

Sukces w pielęgnacji skóry ust z dolegliwościami polega na regularnej aplikacji preparatów regeneracyjnych, które w zależności od potrzeb skóry warg stosuje się miejscowo lub na całe usta.

Skuteczne metody na chore usta

Zdarza się również, że usta zmagają się w okresie letnim nie tylko z typowymi dolegliwościami, ale również z poważniejszymi infekcjami i chorobami, jak na przykład zajady, afty czy opryszczka wargowa. Leczenie takich chorób rozpoczyna się wówczas od stosowania odpowiednio dobranych preparatów zewnętrznych. Jeśli one nie pomogą po czasie określonym w ulotce, warto zasięgnąć rady lekarza, aby zweryfikować czy problemy skóry ust nie są skutkiem jakieś poważniejszej choroby.

Polecamy: Usta i skóra wokół - odmładzanie i poprawianie kształtu

Zajady – zaczerwienione zmiany w kącikach ust są najczęściej efektem zakażenia bakteryjnego lub grzybicznego, o które w czasie wakacji nie trudno, gdy korzystamy na przykład z barowych usług gastronomicznych w turystycznych miejscowościach.

Afty – bolesne zmiany błony śluzowej jamy ustnej i warg są również chorobą często dotykającą nasze usta. W przypadku pojawienia się aft - kluczową kwestią jest dobór leków przyspieszających gojenie się ran i odbudowę właściwego nabłonka. Jeśli afty mimo stosowania zewnętrznych preparatów pojawiają się często, należy skonsultować się z lekarzem celem wykluczenia chorób ogólnoustrojowych.

Przemęczony organizm, który bez odpowiedniego przygotowania fizycznego forsujemy w trakcie urlopu, może zostać również zaatakowany przez opryszczkę wargową – chorobę zakaźną wywoływaną przez wirus Herpes Simplex. Leczenie tej choroby, wywołującej duży dyskomfort, prowadzi się przez osłabienie objawów, czyli zastosowanie preparatów przeciwwirusowych. Pomocne są również nakładane miejscowo sztyfty i kremy. Przy bakteryjnym nadkażeniu opryszczki, warto skonsultować się z lekarzem, który może przepisać odpowiednią maść z antybiotykiem.