Siatkówka oka/fot. Fotolia

Tusz do rzęs – jaki wybrać?

Nie tylko poprawiają wygląd, ale również chronią rzęsy i je wzmacniają. Warto jednak wybrać tusz do rzęs odpowiedni dla siebie – wydłużający, wzmacniający a może antyalergiczny?
/ 18.04.2011 11:14
Siatkówka oka/fot. Fotolia

Nowoczesne tusze w formie półpłynnych substancji (mascary) nie tylko sprawiają, że rzęsy stają się jedwabiste i wydłużone. Równocześnie są one kosmetykiem ochronnym i wzmacniającym.
Mascary dzielą się na kilka rodzajów.

Wydłużające mascary

Sprawiają, że zawarte w nich składniki powlekają króciutkie włoski od nasady aż po końce, co je może wydłużyć nawet o dwa milimetry. Dodatkowe składniki, czyli plastyczne substancje schnąc podkręcają rzęski ku górze.

Zobacz też: Makijaż dla wrażliwych oczu

Mascary wzmacniające

Zapobiegają łamaniu się włosków dzięki zawartych w nich uelastyczniających roślinnych olejków oraz substancji odżywczych (witamina B5, proteiny zbóż, kolagen). Strukturę rzęs odbudowują również mascary z zawartością kreatyny.

Tusze pogrubiające

Są ratunkiem dla rzęs cienkich. W ich skład wchodzą bowiem proteiny kaszmiru, jedwabiu albo moheru, powodujące, że rzęsy nimi pomalowane dwu- lub trzykrotnie zwiększają swoją objętość.

Zobacz też: Makijaż z klasą

Wodoodporne tusze

Mascary wodoodporne mają tę zaletę, że dzięki domieszce silikonu nie rozpuszczają się pod wpływem wody (chlorowanej, deszczu czy łez). Wymagają jednak stosowania specjalnych zmywaczy.

Mascary antyalergiczne pozbawione są środków konserwujących i zapachowych i są sporządzone z ograniczonej liczby składników. Powinny dawać się łatwo zmywać, ponieważ silne pocieranie może doprowadzić do podrażnienia powiek.

Fragment pochodzi z książki „Bądź piękną po czterdziestce” autorstwa Grażyny Łoś, wydawnictwo Printex. Tytuł, lead i śródtytuły są dziełem redakcji.