Trzy pytania o... naczynka

Masz wątpliwości związane z naczynkami? Rozwiejemy je natychmiast!
/ 05.05.2006 10:01
naczynka-copy.jpgDermatolodzy zauważyli interesującą prawidłowość: osoby, które cierpią na migrenę, częściej niż inne mają skórę nadreaktywną, czyli czerwieniejącą z byle powodu. Dlaczego tak jest? Jeszcze dokładnie nie wiadomo.

1. Czy to z ich powodu często się rumienię?
Tak. Twoje naczynka mają tendencję do nadmiernego rozszerzania się pod wpływem emocji, zmian temperatury, alkoholu, gorących i pikantnych potraw. Tak zaprogramowana genetycznie skóra zazwyczaj jest cienka, delikatna, płytko unaczyniona. Pojawiające się rumieńce są sygnałem, że wymaga specjalnej pielęgnacji. W przeciwnym razie zaczerwienienie może się utrwalić i doprowadzić do rumienia, który nie znika, a nawet do kłopotów z trądzikiem różowatym.

2. Jak je uspokoić?
Dostarczaj skórze witamin K, C, rutyny i flawonoidów (z arniki górskiej, miłorzębu japońskiego, kasztanowca, oczaru wirginijskiego). Witamina K zmniejsza przekrwienie naskórka. Znajdziesz ją m.in. w kremie Capilaril K Active-1% (Dr Irena Eris) i w żelu Auriderm K2 (Auriga). Rutynę (wraz z retinolem) zawiera krem przeciwzmarszczkowy Capilaridil (Dr Irena Eris).
Opracowana specjalnie dla skóry wrażliwej witamina CG (prowitamina C) wzmacnia ścianki naczynek i wraz z witaminą B3 likwiduje zaczerwienienia oraz zmniejsza nadreaktywność naczyń. Obie substancje są obecne w kremie nawilżającym Rosaliac (La Roche-Posay).

3. Słyszałam, że peeling im szkodzi. Czy to prawda?
Enzymatyczne peelingi są całkowicie bezpieczne. W gabinetach kosmetycznych można też złuszczać martwe komórki naskórka za pomocą ultradźwięków.