Trądzik u dojrzałych kobiet – jak go leczyć?

Dawno już nie jesteś nastolatką, a trądzik ciągle powraca? Czy to normalne, że dojrzała kobieta ma pryszcze? Skąd się bierze trądzik u dojrzałych kobiet i jak go leczyć?

Fot. Fotolia

Trądzik jest schorzeniem przewlekłym. Często lecząc go dążymy do takiego dobrania leków, aby przy ich stosowaniu uzyskać dobry stan skóry, a nie aby wyleczyć, odstawić i zapomnieć. Całkowite wyleczenie trądziku rzadko jest to możliwe, nawet w perspektywie kilku lat. Brak tej informacji ze strony lekarza powoduje zakończeniu leczenia przez pacjenta, częste nawroty i poszukiwanie nowego lekarza.

Polecamy: Jak walczyć z trądzikiem u dorosłych?

Trądzik u dojrzałych kobiet - czym się charakteryzuje?

Trądzik dorosłych zwany też trądzikiem późnym występuje po 25 roku życia, prawie wyłącznie u kobiet. Mechanizm patofizjologiczny zmian jest taki sam jak w trądziku młodzieńczym. Zmiany mają podobny charakter, ale inna jest ich lokalizacja. Występują one przede wszystkim w tzw. strefie U, czyli w okolicy skroni, linii żuchwy, brody,  1/3 górnej części szyi, podczas gdy w trądziku młodzieńczym strefie T (czoło, nos, broda).  Różni się on większą zmiennością nasilenia objawów w czasie, charakterystyczne jest pogorszenie przed miesiączką i samoistna poprawa po.

Większa jest też zależność trądziku późnego od czynników zewnętrznych, takich jak: stres, brak snu,  dieta, zanieczyszczenia środowiska.

Jak leczyć trądzik?

Różnice w leczeniu trądziku wynikają z różnych jego postaci i stopnia nasilenia, ale ogólne zasady jego leczenia są dosyć precyzyjnie określone. Sterydy stosujemy niezwykle rzadko, tylko w piorunującej postaci tego schorzenia. Retinoidy są niezbędnym elementem leczenia, ale pamiętać należy, że najczęściej stosujemy je w postaci leków zewnętrznych i dopiero, gdy jest to niewystarczające sięgamy po lek doustny.

Jakich leków używać w leczeniu trądziku?

W leczeniu trądziku chętnie korzystamy z metod pomocniczych takich jak pilingi czy zabiegi radiofrekwencji mikroigłowej. Trzeba jednak pamiętać, że trądzik to choroba i wymaga głównie leczenia lekami. Dermokosmetyki mogą skutecznie pomóc w regulacji cery łojotokowej, ale gdy pojawiają się objawy trądziku trzeba sięgnąć  po preparaty na receptę.

Polecamy: Trądzik wieku dojrzałego - jak się go pozbyć?

Niezbędne jest stosowanie regulatorów pracy gruczołów łojowych. Robią to najskuteczniej retinoidy miejscowe, leki służące między innymi do podtrzymywania dobrych efektów leczenia trądzika. Drugim istotnym elementem jest mikrozłuszczanie zapobiegające ponownemu nadmiernemu rogowaceniu ujść gruczołów łojowych. Tu pomocne będą kremy zawierające między innymi kwas salicylowy, kwas glikolowy i inne substancje złuszczające.

Leki i kosmetyki na wypryski niezbędne w domowej apteczce

Warto posiadać w domowym zestawie pielęgnacyjnym kosmetyk do punktowego leczenia wyprysków, a jeszcze lepiej lek zawierający antybiotyk miejscowy dedykowany zmianom trądzikowym czyli erytromycynę lub klindamycynę do smarowania.

Stanowczo nie wyciskać, gdyż skutkiem tego są przebarwienia, a przy głębszych zmianach nawet blizny.

Autor: Dr n. med. Ewa Żabińska, specjalista dermatolog