trądzik różowaty fot. ImaxTree/ AgencjaFree

Objawy trądziku różowatego – co powinno cię zaniepokoić, jak go leczyć

Im szybciej go zdiagnozujesz, tym większa szansa na to, by złagodzić, opóźnić a może nawet powstrzymać rozwój choroby. Pomogą w tym właściwa profilaktyka i leczenie. Przeczytaj co radzi nasz ekspert.
Joanna Futkowska / 18.01.2019 09:32
trądzik różowaty fot. ImaxTree/ AgencjaFree

Trądzik różowaty jest przewlekłą, zapalną chorobą skóry twarzy, czasami o dość ciężkim przebiegu. Choć najczęściej objawy nie są bardzo nasilone, to ciągłe nawroty powodują znaczny dyskomfort i uprzykrzają życie.

Koniec z rumieńcami i wypryskami! Te kosmetyki sprawdzą się przy trądziku różowatym

Objawy trądziku różowatego:

Początkowo mają charakter nerwicy naczynioruchowej - silne rumieńce na policzkach, czole, podbródku (nieraz nawet na szyi i dekolcie) raz pojawiają  się, raz znikają. Dzieje się to najczęściej pod wpływem emocji lub przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Innych niepokojących zmian na skórze najczęściej w tym okresie nie ma. Na tym etapie choroba może się rozwinąć lub nie. Ale objawy te często są lekceważone.

Oczywiście nie każdy rumień i cera z widoczną siateczką naczyń to objaw trądziku różowatego, warto jednak skonsultować to z lekarzem dermatologiem i skorzystać z jego porad, by zapobiec nasileniu objawów choroby w przyszłości. Właściwa profilaktyka i leczenie może zdecydowanie złagodzić, opóźnić a nawet powstrzymać rozwój choroby.
               
- Waldemar Jankowiak - lekarz medycyny estetycznej UIME, chirurg

Gdy choroba się rozwija,  rumień (zaczerwienienie) utrzymuje się coraz dłużej, z czasem już w ogóle nie znika. Widoczne są rozszerzone drobne naczynka krwionośne (teleangiektazje), a od czasu do czasu na skórze pojawiają się zmiany zapalne (grudki, krostki), których nie należy mylić ze zmianami w trądziku pospolitym (to zupełnie inna choroba!). Pojawia się też obrzęk twarzy. Na tym etapie konieczne już jest leczenie.

Nieleczony, lub oporny na leczenie trądzik różowaty przechodzi w następny, trzeci etap. Na skórze są już stałe grudki, krostki i może się ona delikatnie złuszczać. 

W okresie czwartym, najcięższym (tzw. przerostowo – guzowatym) występują zlewające się zapalne guzki, dochodzi do przerostu i włóknienia gruczołów łojowych. Skóra jest pogrubiona i ma nieregularną, guzowatą powierzchnię.

W zaawansowanych przypadkach lub ostrym rozwoju choroby może dojść do przewlekłych stanów zapalnych brzegów powiek, spojówek i rogówki. Wtedy oczy zaczynają piec, łzawić, kłuć i swędzieć, może pojawić się suchość oka, a nawet światłowstręt. Czasami zmiany te są trudne do zdiagnozowania, a co gorsza taka postać choroby może występować aż u ponad połowy chorych.

Główne przyczyny trądziku różowatego:

Trądzik różowaty w większości przypadków jest uwarunkowany genetycznie. Głównymi przyczynami nasilającymi objawy są stres i ekspozycja na słońce. Wyraźne pogorszenie u różnych osób mogą powodować różne czynniki, jednak najczęściej są to:

  • spożywanie ciężkostrawnych potraw i alkoholu
  • korzystanie z sauny lub basenów z chlorowaną wodą
  • zaburzenia hormonalne (choroby tarczycy, zaburzenia miesiączkowania)
  • zażywanie leków obniżających poziom cholesterolu
  • stosowanie zewnętrznych preparatów glikokortykosteroidowych na skórę twarzy
  • duże dawki witamin B6 i B12
  • występowanie opryszczki wargowej

Rumień mogą powodować: zimne lub gorące powietrze, szybkie zmiany temperatury, kąpiele, alkohol, gorące napoje i ostre potrawy, ćwiczenia fizyczne, stres, ale również pozytywne, silne emocje. 

Dla właściwego rozpoznania, profilaktyki i  leczenia trądziku różowatego cenna jest uważna obserwacja i notowanie czynników powodujących rumień, gdyż mogą się one u poszczególnych osób znacznie różnić. Unikanie tych czynników, to jeden z warunków skutecznego leczenia.
               
- mówi doktor Waldemar Jankowiak - lekarz medycyny estetycznej UIME, specjalista chirurg

Jak leczyć trądzik różowaty?

Trądzik różowaty to jedna z chorób, których leczenie wymaga szczególnej współpracy ze strony pacjenta, właściwej pielęgnacji, obserwacji oraz profilaktyki. Istnieje wtedy spora szansa na uniknięcie rozwoju choroby i zmniejszenie ryzyka wystąpienia zaawansowanych jej postaci.

Najważniejsza w leczeniu jest profilaktyka. Konieczne jest unikanie ekspozycji na słońce i sytuacji, które powodują zaczerwienienie skóry. Każda osoba dotknięta tą przypadłością powinna mieć własną „czarną listę” czynników i sytuacji, które pogarszają stan skóry. W mniej zaawansowanych przypadkach może to wystarczyć, by nie doszło do rozwoju choroby.

Często jednak konieczne jest leczenie farmakologiczne. W terapii trądzika różowatego zaleca się zarówno leki stosowane zewnętrznie (metronidazol, kwas azelainowy, antybiotyki) jak i leki doustne w postaci antybiotyków, metronidazolu i retinoidów.

Od wielu lat szerzej dostępna jest terapia laserowa. Umożliwia ona ograniczenie rumienia i siateczki poszerzonych naczyń. Leczenie może powstrzymać rozwój choroby i szybko spowodować poprawę w przypadku jej cięższych postaci. Jednak całkowite wyleczenie z choroby jest w przypadku trądzika różowatego mało prawdopodobne.

Bardzo ważne jest zapobieganie rozwojowi nowych zmian. Osoby dotknięte tym problemem muszą to robić na stałe (nieraz nawet przez całe życie). Ogromną rolę w terapii trądzika różowatego odgrywa codzienna pielęgnacja skóry i odpowiednio dobrane kosmetyki oraz zabiegi.

W kosmetykach, które można polecić do stosowania w przypadku trądzika różowatego powinny się znaleźć:

  • substancje zmniejszające reaktywność skóry i podatność na czynniki powodujące rumień (tzw. substancje adaptogenne); 
  • składniki o działaniu przeciwzapalnym, i takie, które wyrównują koloryt skóry; 
  • substancje nawilżające skórę i uzupełniające braki w niedoborze cementu międzykomórkowego, ale oparte na niekomedogennych bazach (olejach, które nie będą powodowały zamykania ujść gruczołów łojowych).

Na rynku dostępne są liczne preparaty o takich właściwościach, przeznaczone specjalnie do cery z trądzikiem różowatym (np. kremy Dottore Rossatore - Blur Efect na dzień i Resurfacing Cream na noc, kremy na dzień i na noc Iwostin Rosacin czy Kuracja łagodząca krem redukujący podrażnienia, przeciw trądzikowi różowatemu Ziajamed).

Więcej na temat trądziku różowatego
Jak pielęgnować skórę z trądzikiem różowatym?
Jak żyć z trądzikiem różowatym?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)