trądzik fot. Fotolia

Trądzik – fakty i mity

Poznaj mity dotyczące trądziku, a łatwiej ci będzie go wyleczyć – raz na zawsze!
/ 28.02.2016 13:32
trądzik fot. Fotolia

Trądzik to wyłącznieproblem nastolatków - mit

Zmiany trądzikowe pojawiają się u osób pomiędzy 11 a 30 rokiem życia. Oczywiście szczyt zapadalności przypada na okres dojrzewania, czyli 14-17 r. ż. u kobiet i 16-19 r. ż. u mężczyzn. W chwili obecnej obserwujemy jednak coraz częstsze występowanie choroby w trzeciej, a nawet czwartej dekadzie życia. Dermatolodzy odchodzą więc od określania jednostki chorobowej mianem „trądziku młodzieńczego”. Powszechnie stosowana nazwa to „trądzik zwyczajny”.

Przyczyną trądziku są bakterie - mit

Trądzik jest chorobą o podłożu zapalnym! Tworzy się w wyniku zwiększonej aktywności gruczołów łojowych. Następstwem łojotoku jest nadmierne rogowacenia keratynocytów u ujścia mieszków włosowych, tworzenie zaskórników i w efekcie ognisk zapalnych.

Namnażanie się bakterii Propionibacterium acnes jest przyczyną wtórnych zmian trądzikowych, czyli tworzenia czopów ropnych, grudek i krost.

Badania są niezbędne przed rozpoczęciem leczenia trądziku - mit

Nie ma potrzeby wykonywania posiewu ze skóry, ponieważ trądzik nie jest chorobą o podłożu bakteryjnym. Badania hormonalne u kobiet są z kolei całkowicie zbędne przy prawidłowym miesiączkowaniu. Jedynie w przypadku zaburzeń endokrynologicznych związanych z hiperandrogenizmem należy stosować terapię endokrynologiczną.

 

Fot. Fotolia

Każdy rodzaj trądziku można wyleczyć u kosmetologa - mit

Jedynie kuracja dermatologiczna jest w stanie wyleczyć zaawansowaną postać trądziku. Wszelkie zabiegi kosmetyczne mające na celu poprawę stanu skóry trądzikowej należy skonsultować z lekarzem dermatologiem.

Pomocne w leczeniu trądziku jest opalanie - mit

Skóry trądzikowej nie należy opalać. Opalanie powoduje pogrubienie naskórka, co doprowadza po pewnym czasie do powstawania zmian, przede wszystkim zaskórnikowych. Ponadto wiele terapii stosowanych w leczeniu trądziku uwrażliwia skórę na promieniowanie UV, więc ekspozycja na słońce może prowadzić nawet do poparzenia skóry.

Kremy z filtrami UV przyczyniają się do powstawania trądziku - mit

Nowoczesne preparaty z filtrami UV nie działają komedogennie, czyli nie zatykają ujść mieszków włosowych powodując w ten sposób powstawania trądziku.

Aby mieć pewność, że preparat nie podrażni skóry, warto wybrać hypoalergiczny krem do twarzy z ochroną przeciwsłoneczną dostępny w aptece.

Domowe sposoby też pomogą wyleczyć trądzik - mit

Absolutnie należy wystrzegać się stosowania tzw. babcinych zabiegów w walce z trądzikiem. Nacieranie twarzy sokiem z cytryny, stosowanie maseczki z miodu, drożdży czy mleka lub mycie twarzy dziwnymi mydłami mogą doprowadzić do silnego wysuszenia i podrażnienia skóry, a w konsekwencji do zaostrzenia zmian trądzikowych. Zabronione jest przemywanie skóry alkoholem!