POLECAMY

Trądzik - fakty i mity

Jeśli trądzik jest również twoim problemem, sprawdź, co powinnaś o nim wiedzieć!
Trądzik - fakty i mity

Czy trądzikiem można się zarazić?
NIE. Trądzik nie jest chorobą zakaźną, ale dziedziczną. Jeżeli oboje rodziców miało trądzik, to prawdopodobieństwo, że ich dzieci również będą go miały, wynosi ponad 50%.


Czy słońce i solarium leczą skórę trądzikową?
NIE. Solarium i naturalne słońce wysuszają skórę. Przesuszona cera pozbawiona warstwy ochronnej, jaką jest tłuszcz, samoczynnie produkuje więcej sebum. W rezultacie trądzik może się nasilić.


Czy trądzik wywołuje brak higieny?

NIE. Częste mycie twarzy nie ustrzeże przed wystąpieniem trądziku. Przeciwnie, intensywne szorowanie twarzy może wręcz pogorszyć stan. Najlepiej delikatnie myć twarz dwa razy dziennie środkami nie zawierającymi mydła.


Czy aktywność seksualna wpływa na trądzik?

NIE. Zarówno aktywne życie seksualne, jak i jego brak nie wpływa na powstawanie zmian trądzikowych.


Czy czekolada może nasilić trądzik?

NIE. Nie udowodniono zależności pomiędzy występowaniem trądziku a dietą. Jedzenie czekolady, frytek, czy pizzy w nadmiarze nie jest więc przyczyną zmian skórnych. Na stan cery może jednak wpłynąć jedzenie późnym wieczorem i w nocy i, co za tym idzie, problemy z przemianą materii.


Co to jest trądzik?
Trądzik jest to choroba skóry, która występuje szczególnie często wśród młodzieży. Powstają wtedy zmiany zapalne - zaczerwienione i bolesne krosty oraz niezapalne - jasne bądź ciemne punkty zwane zaskórnikami lub wągrami. Trądzik może pojawić się nie tylko na twarzy, ale również na ramionach czy górnej części klatki piersiowej.


Jakie są przyczyny trądziku?
Na powstanie zmiany trądzikowej mają wpływ cztery elementy:

- zwiększona produkcja łoju
– ma to związek ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie człowieka między 12. a 18. rokiem życia
- nadmierne rogowacenie naskórka, które przyczynia się do zaczopowania ujść mieszków włosowych
- bakterie beztlenowe Propionibacterium acnes odpowiedzialne za powstanie ropnych zmian
- reakcja zapalna – czerwone, bolesne krosty
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (11)
/4 lata temu
A ja jestem przykładem na to, że suplementy jednak działają. Ja używam suplement z dużą zawartością naturalnego kolagenu z ryb ( bardzo pachnie rybami ! ) . Suplement do kupienia w internecie nazywa się Pure Collagen. Używałam różnych suplementów dostępnych w aptekach, reklamowanych w tv, ale niestety to nic nie dawało. Nie jestem już nastolatką, mam tłustą skórę. No i tak ... po tym kolagenie widzę poprawę tak o ok. 60% . Skóra w ogóle jest gładsza, szybciej się regeneruje, zmiany szybciej się goją. Pierwsze efekty były po ok. 3 tygodniach.
/5 lat temu
Co za głupoty! Dieta nie wpływa na trądzik? Poczytajcie o indeksie glikemicznym. Autor artykułu powinien się dokształcić.
/5 lat temu
Ja teraz kupiłam Collagen Noble Health, na szczescie jest dostępny bez problemy w Rossmannie. Zaczełam przyjmowac i zobaczymy co tak naprawde z tego bedzie. Ale mam nadzieje ze poprawi sie wygląd mojej cery.
POKAŻ KOMENTARZE (8)