Tatuaż z henny fot. Adobe Stock

Marzy ci się tatuaż, ale boisz się go zrobić? Tatuaże z henny to propozycja dla ciebie!

Tatuaże z henny to bezpieczniejsza alternatywa dla tradycyjnych tatuaży. Mają nad nimi tę przewagę, że stopniowo się ścierają, a po pewnym czasie znikają bez śladu.
Joanna Futkowska / 20.08.2018 22:29
Tatuaż z henny fot. Adobe Stock

Henna do tatuażu to najstarszy kosmetyk świata. Jest naturalnym barwnikiem roślinnym z liści i pędów lawsonii bezbronnej (Lawsonia inermis L.). Wzory na skórze malowano nią już w starożytnym Egipcie, w Indiach, Pakistanie, zdobiły nimi skórę dzikie plemiona w sercu Afryki. Dzisiaj tatuaż z henny możesz sobie zrobić na ulicy w wielu miejscowościach letniskowych (kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych), ale taki rysunek na skórze możesz też wykonać sama.

Poznaj znaczenie 5 najpopularniejszych tatuaży!

Akcesoria konieczne do tatuażu z henny

  • Aplikator – specjalny można kupić w internecie (ok.18-22 zł). Można też wykorzystać np. buteleczkę po kroplach do oczu, ale tylko wtedy, gdy dziurka ma odpowiednio małą średnicę. Jeśli będzie za duża, podczas malowania henna może rozlewać się po skórze.
  • Gumowe rękawiczki (dopasowane, wtedy łatwiej malować, można je kupić na sztuki w aptece). Warto je założyć, by uniknąć przykrych niespodzianek w postaci plam na skórze (tak jak tatuaż  utrzymują się na skórze do dwóch tygodni).
  • Ręcznik i ubranie "robocze" – trzeba się dobrze zabezpieczyć, bo henna nieźle farbuje, a nie chcemy mieć ubrania w plamy.

  • Szablon lub wzór rysunku do namalowania. Wzory tatuaży można znaleźć w internecie. Dobrym pomysłem na tatuaż są również stylizowane napisy.
  • Henna do tatuażu to może być gotowa pasta z henny lub henna sproszkowana (wtedy będzie potrzebna jeszcze cytryna i cukier).

Jak wykonać tatuaż z henny?

  1. Jeśli wybraliśmy hennę sproszkowaną, mieszamy ją z sokiem z cytryny, tak by powstała gęsta papka, dodajemy trochę cukru lub miodu, by poprawić konsystencję. Uwaga! Henna nie powinna stykać się z metalem, więc naczynko, w którym przygotowujemy hennę i mieszadełko nie mogą być metalowe. Gotową pastę odstawiamy pod przykryciem, aż zmieni kolor na brązowy.
  2. Pastę przekładamy do aplikatora i rysujemy nim rysunek. Intensywność koloru na wzorze zależy od grubości nałożonej warstwy, dlatego linia powinna być równomierna.
  3. Można użyć gotowej pasty z henny w tubce. Wówczas możemy ją wyciskać z tuby bezpośrednio na skórę. Pasta daje mniej intensywny kolor i trzyma się krócej, ale zachodu jest mniej.
  4. Po kilku godzinach hennę ścieramy (nie zmywamy!). Tatuaż przez kilka godzin nie powiniem mieć kontaktu z wodą, bo musi się utrwalić. Początkowo będzie rudy, po pewnym czasie ściemnieje.

Czy tatuaż z henny może uczulić?

Sama naturalna henna raczej rzadko uczula. Natomiast kolor wykonanego nią tatuażu jest jaśniejszy. Ale są mieszanki  o ciemniejszej barwie, do których tatuatorzy dodają substancje nadające jej czarny kolor. Ten barwnik to PPD  (parafenylenodiamina), która często wywołuje reakcje uczuleniowe. Skóra może zacząć swędzieć, być zaczerwieniona, może pojawić się wysypka, stan zapalny, mogą nawet pozostać na niej blizny.  

Więcej na temat tatuaży
Masz ochotę na seksowny tatuaż? Zanim zdecydujesz się na trwały, wypróbuj ten
Marzysz o tatuażu na stopie? Dowiedz się z czym to się wiąże!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)