demakijaż, po imprezie fot. FREE

Szybki demakijaż po imprezie

Chociaż to ostatnia rzecz, na jaką masz ochotę, demakijaż jest naprawdę konieczny. Zawsze, nie tylko po imprezie. Ale kiedy padasz z nóg to zadanie wydaje się być niewykonalne. Dlatego warto poznać sposób na szybkie i skuteczne usunięcie makijażu.
/ 01.02.2011 17:36
demakijaż, po imprezie fot. FREE
Ekspresowe oczyszczanie krok po kroku

1. Użyj kosmetyku o tłustej konsystencji – olejku, mleczka lub kremu (np. Kéraskin, 400 ml, ok. 170 zł) – usunie nawet najbardziej oporny makijaż. Masuj nim twarz, uwzględniając oczy i usta. Potem przetrzyj twarz wacikiem lub myjką.

2. Resztki kosmetyków usuń płynem micelarnym (np. Bourjois, 250 ml, 13,99 zł) lub, jeśli jesteś przyzwyczajona do mycia twarzy wodą, użyj żelu, pianki lub kremu myjącego.

3. Tonizuj – tonik złagodzi podrażnienia oraz przywróci naturalne pH skórze. Nie zostawiaj go do wyschnięcia, ale osusz skórę chusteczką, inaczej odparuje on wraz z częścią wody z naszej skóry. Do cery wrażliwej polecamy tonik Bioderma z serii Hydrabio (200 ml, 45,50 zł).


Jak wybierać kosmetyki

Głównym zadaniem kosmetyków do demakijażu, oprócz zmycia makijażu i zanieczyszczeń, jest nie czynić szkód – nie wysuszyć i nie podrażnić skóry. Pianka, żel lub mleczko zadziałają równie skutecznie, najważniejsza w ich używaniu jest dokładność oraz to, aby demakijaż wszedł nam w nawyk. Istotne jest także dobranie właściwej formy preparatu do rodzaju cery.

Jak usuwać kosmetyki wodoodporne
Najszybciej poradzą sobie z nimi płyny micelarne lub płyny dwufazowe (mimo że przeznaczone są do demakijażu oczu, zmyją także mocno nasyconą pigmentami trwałą szminkę).

Demakijaż a rodzaj cery
W pielęgnacji cery suchej należy wyeliminować mydła zasadowe i wszelkie kosmetyki z zawartością alkoholu. Jeśli masz taki rodzaj cery, używaj kosmetyków o gęstych konsystencjach, np. mleczek i kremów.
W pielęgnacji cery tłustej należy położyć nacisk na zmniejszenie grubości warstwy rogowej, regulację wydzielania gruczołów łojowych i polepszenie ukrwienia. Unikaj środków działających agresywnie, naruszających florę bakteryjną (takie działanie mają kosmetyki z alkoholem). Używaj środków spłukiwanych wodą, np. pianek lub żeli.
Cera mieszana. Zwróć uwagę na nawilżenie, ochronę i regenerację obszarów suchych oraz normalizację (ale nie odtłuszczanie) obszarów przetłuszczających się. Demakijaż wykonuj kosmetykami bez alkoholu. Stosuj mleczka, żele lub kremy do mycia z użyciem wody.
Cera wrażliwa. Przy wybieraniu kosmetyków do demakijażu zwracaj szczególną uwagę na ich skład. Unikaj kosmetyków z zawartością alkoholu, olejów mineralnych, parafiny i wazeliny. Cera wrażliwa może reagować uczuleniem także na sztuczne barwniki i środki zapachowe. Jeśli twoja cera jest dodatkowo skłonna do podrażnień, wybieraj kosmetyki hipoalergiczne, dostępne w aptekach. Używaj płynów micelarnych, a jeśli wolisz zmywać twarz wodą – odpowiednia do tego będzie przegotowana lub mineralna (woda chlorowana, prosto z kranu, może znacznie pogorszyć stan cery).

Dla kogo płyny micelarne?
Działanie płynów micelarnych zawdzięcza się micelom – stabilnym, sferycznym cząstkom, które pochłaniają zanieczyszczenia i makijaż. Zbudowane są z substancji, które łączą się zarówno ze związkami tłuszczowymi, jak i wodą. Dzięki temu część odpowiadająca wodzie (hydrofilowa) trzyma się płynu, a część powinowata do tłuszczów (lipofilowa) łapie wszelkie zanieczyszczenia na skórze.
Płyny micelarne gwarantują bardzo dokładne oczyszczenie skóry, bez podrażniania jej. Nadają się do każdej cery, a szczególnie do wrażliwej, ze względu na minimalną ilość konserwantów, barwników i substancji zapachowych. Aby dokładnie wykonać nimi demakijaż, trzeba często zmieniać waciki, aż będą całkowicie czyste.

Konsultacja: Katarzyna Michalska-Grotek, Face&Body Bar MobilneSPA (www.mobilnespa.com), dr Barbara Szynol-Woźniak, specjalista dermatolog, lekarz medycyny estetycznej Gabinetów Dermatologii Estetycznej Juwena.

Masz pytanie dotyczące demakijażu? Zadaj je na uroda.pl