Substancje, za które twoja skóra będzie ci wdzięczna

Skóra na całym ciele pełni jedną bardzo ważną funkcję – oddziela organizm od świata zewnętrznego. Chroni nas przed szkodliwym wpływem środowiska, na przykład promieniowaniem UV czy bakteriami. Dlatego nie wszystkim substancjom zawartym w różnych kosmetykach udaje się tę barierę pokonać. Jednak te działające na powierzchni skóry również pomagają zachować na dłużej jej zdrowie i piękno.
/ 14.04.2014 15:22

substancje w kosmetykach

fot. Materiały prasowe

Co przenika przez skórę?

Do skóry przenikają między innymi witaminy A i E, koenzymy czy niskocząsteczkowe biologicznie czynne peptydy. Pobudzają produkcję kolagenu oraz elastyny odpowiedzialnych za elastyczność, sprężystość i jędrność skóry. W jej głąb dostaje się też witamina C pod warunkiem, że jest w kosmetyku połączona z tłuszczem, na przykład zamknięta w liposomach, czyli małych pęcherzykach tłuszczowych. Dlatego skuteczne są kosmetyki z mieszankami witaminowymi o podwyższonym wchłanianiu.

Działanie na powierzchni

Jednak używanie kosmetyków, które nie dostają się do głębszych warstw skóry, wcale nie jest bezcelowe. Na przykład kremów nawilżających nie stosuje się po to, by dostarczyć skórze wody, ale po to, by ją w niej zatrzymać. Zawierają one składniki, które nie dopuszczają do odwodnienia skóry dzięki temu, że skupiają wokół siebie wilgoć na jej powierzchni.

substancje w kosmetykach

fot. Materiały prasowe

Z kolei substancje woskowo-tłuszczowe zmniejszają i spowalniają odparowywanie wody. Kremy również skutecznie chronią skórę wystawioną na nieustanne działanie czynników zewnętrznych przed ich szkodliwym wpływem. Na przykład zawarte w kosmetykach filtry UV nie dopuszczają do uszkodzenia przez promieniowanie słoneczne włókien kolagenowych odpowiedzialnych za elastyczność skóry. Z tego powodu warto zdecydować się na stosowanie kremów BB, które filtry UV mają w swoim składzie. Warto przy tym wspomnieć, że w kremie BB Garnier znajdziemy nawet pochodną witaminy C.

Złuszczanie

Skuteczne są też aktywne składniki złuszczające naskórek. Kosmetyki tego rodzaju działają jak delikatny peeling i sprawiają, że skóra staje się przyjemnie miękka i gładka w dotyku. Usunięcie martwych komórek naskórka poprawia wygląd i stan skóry oraz zapobiega trądzikowi i wrastaniu włosów po depilacji.

Niektóre kremy wnikają do głębszych warstw skóry i wzmacniają ją od środka, inne działają tylko na jej powierzchni. Dlatego wybierając kosmetyki do pielęgnacji skóry, pamiętajmy o tym, by dobrać je odpowiednio do naszych potrzeb.

materiał partnera