Rzęsy - jak zapobiec ich łamliowści i wypadaniu?

Co wpływa na kondycję rzęs? Jakie substancje wpływają na ich wygląd i gęstość? Jakie czynniki zewnętrzne przyczyniają się do przerzedzenia rzęs? Jak zapobiec ich łamliwości?
/ 17.04.2013 14:56

Rzęsy są naturalną barierą chroniącą oko przed różnego rodzaju zanieczyszczeniami. Dzięki odruchowym mrugnięciom są w stanie w ułamku sekundy zareagować i ochronić gałkę oczną. Dbanie o zdrowie rzęs bezpośrednio przekłada się na zdrowie oka.

Co przyczynia się do łamliwości i przerzedzania się rzęs?

Do łamliwości i przerzedzania rzęs mogą się przyczynić:

 • reakcja alergiczna na różnego rodzaju kosmetyki do makijażu lub na soczewki kontaktowe;
 • niektóre leki
 • niektóre choroby, np. niedoczynność tarczycy,
 • uboga dieta,
 • toksyny środowiskowe,
 • zabiegi chirurgii oka (w skrajnych przypadkach mogą one prowadzić nie tylko do przerzedzania się, ale nawet do utraty rzęs).

Z wiekiem rzęsy i brwi ulegają osłabieniu. Jak podkreśla Marta Boryka, kosmetolog firmy Baylla: – Rzęsy stają się kruche i łamliwe, co w konsekwencji może doprowadzić do ich trwałego przerzedzenia. Z przyczyn wewnętrznych należy wspomnieć złą dietę, ubogą w witaminy i minerały, narażenie na działanie wolnych rodników (palenie papierosów, szkodliwe warunki pracy, zanieczyszczenie środowiska).

Zobacz także: Tusz do rzęs – jaki wybrać?

Co wpływa na dobrą kondycję rzęs?

Kondycję rzęs mogą poprawić:

 • hialuronian sodu, który ma właściwości nawilżające,
 • alantoina (z korzenia żywokostu), która ma właściwości regenerujące i wzmacniające,
 • biotyna i kompozycja aminokwasów – zwiększają odporność na czynniki zewnętrzne,
 • pantenol – uzupełnia struktury rzęs i zwiększa ich elastyczność,
 • wyciąg z pestek dyni (cynk, żelazo, kompleks wit. B, kwasy tłuszczowe) – poprawia objętości rzęs.

Jak zapobiec wypadaniu i łamaniu rzęs?

Najprostszym krokiem w zachowaniu zdrowych rzęs jest przede wszystkim wyjątkowa dbałości o czystość powiek. To one pozwalają rzęsom swobodnie rosnąć w ich trzymiesięcznym cyklu życia. Warto także zwrócić uwagę na tusze do rzęs. Te, które dają się łatwiej usunąć są łagodniejsze dla rzęs.

Eksperci podkreślają także negatywny wpływ spania w makijażu. Rzęsy narażone są wtedy na większą łamliwość i uszkodzenia. Istotną rolę w pielęgnacji odgrywają odpowiednie kosmetyki. – Rzęsy są cienkie i kruche, dlatego wymagają szczególnego odżywienia i regeneracji. Najlepsze do tego są produkty zawierające aminokwasy, witaminy, oligoelementy oraz wyciągi roślinne. Przy mocnym osłabieniu czy zauważalnym przerzedzeniu rzęs, najskuteczniejsze są preparaty aplikowane tuż przy linii rzęs, tak aby docierały do mieszka włosowego – komentuje Marta Boryka.

- Chłód, wiatr, częste wahania temperatur (wychodzenie z ciepłych pomieszczeń na mróz i na odwrót) maja niekorzystny wpływ zarówno na skórę, jak i paznokcie oraz włosy, w tym także brwi i rzęsy – dodaje Marta Boryka.

Po wyjątkowo długiej zimie rzęsy wymagają nawilżenia. Substancją wspomagającą może być hialuronian sodu, używany w odżywkach do rzęs. Często zawierają one także kompleksy aminokwasów, alantoninę i biotynę, dzięki której rzęsy są bardziej odporne na wpływ czynników zewnętrznych.

Polecamy: Zmysłowe spojrzenie – pogrubianie i przedłużanie rzęs

Źródło: udostępnione przez Multi Communications/mk