Rozszerzone naczynka krwionośne - powstawanie, profilaktyka i zamykanie

Zastanawiasz się co zrobić z pękniętym naczynkiem krwionośnym na twarzy? Przeczytaj co to są teleangiektazje - rozszerzone naczynka krwionośne. Skąd się biorą na naszych twarzach, na jakiej skórze najczęściej się pojawiają i jak im zapobiegać? Czy można skutecznie się pozbyć rozszerzonych naczynek krwionośnych?
/ 20.08.2012 12:31

Rozszerzone naczynka krwionośne (teleangiektazje)  występują  niezależnie od płci i wieku, dotyczą coraz większej liczby osób. Tworzą je naczynia włosowate oraz drobne tętnice i żyły. Teleangiektazje pochodzące z części tętniczej są drobne i czerwone, podczas gdy te pochodzące z żylnej części układu naczyń włosowatych są większe i mają kolor fioletowo-niebieski.

Zobacz też: Jak pielęgnować skórę wrażliwą i naczynkową?

Rozszerzone naczynka krwionośne

Rozszerzone naczynka krwionośne mogą mieć różny kształt:

 • linijny,
 • drzewkowaty,
 • pajączkowaty
 • i guzkowy.

Zmiany mogą być pojedyncze, lecz częściej są mnogie. Ściśle przylegające do siebie teleangiektazje w dużej ilości tworzą rumień.

Zobacz też: Jak dbać o cerę wrażliwą?

Przyczyn poszerzania się naczyń skóry jest wiele, m. in.:

 • uwarunkowania genetyczne,
 • jasny fototyp skóry (jasna skóra, jasne oczy),
 • częsta ekspozycja na promieniowanie słoneczne,
 • zaburzenia hormonalne.

Powstają głównie u osób ze skórą naczyniową. Takie osoby czerwienią się pod wpływem różnych bodźców. Jest to rumień napadowy, który zanika po zaprzestaniu działania czynnika, który go prowokuje. Z czasem pojawiają się teleangiektazje, a rumień się utrwala. Co ważne teleangiektazje i rumień przemijający oraz utrwalony to początek trądziku różowatego (poważna, przewlekła choroba). Z tego powodu profilaktyka i leczenie teleangiektazji i rumienia są bardzo ważne dla zahamowania rozwoju tej choroby.

Zobacz też: Kiedy leczyć trądzik hormonalnie?

Profilaktyka to odpowiednia pielęgnacja skóry i unikanie czynników wywołujących rumień skóry (nadmierna ekspozycja na słońce, mróz, wiatr, korzystanie z solarium, narażenie na gwałtowne zmiany temperatur). Metody terapeutyczne  (zamykania naczyń) takie jak elektrokoagulacja, krioterapia, skleroterapia stosowane przed wprowadzeniem urządzeń laserowych nie dawały zadowalających efektów. Dzięki rozwojowi technik laserowych leczenie zmian naczyniowych laserami i IPL (intensywne światło) stało się metodą z wyboru.

Do zamykania naczyń używa się różnych typów laserów (np.: KTP, barwnikowe, neodymowo-yagowe) lub urządzenia typu IPL.

Zobacz też: Jak dbać o cerę trądzikową?

Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegów są najczęściej:

 • opalona skóra,
 • przyjmowanie leków światłouczulających (np. niektórych antybiotyków i leków przeciwdepresyjnych),
 • opryszczka na wardze,
 • ciąża.

Zabieg laserowy i IPL jest techniką bezinwazyjną nie wymagającą nakłuwania skóry. Energia niesiona przez światło lasera zamienia się w ciepło w erytrocytach i dochodzi do nagrzania ściany naczynia i jego koagulacji (fototermoliza selektywna) bez uszkodzenia skóry otaczającej naczynie.  Pacjent odczuwa kłucia, ciepło, pieczenie. Po zabiegu opalania jest przeciwwskazane przez 4 tygodnie. Jednorazowy zabieg może być niewystarczający do całkowitego zamknięcia naczynia. Należy wykonać kilka zabiegów: około trzech, czterech w odstępach kilkutygodniowych (2 - 4) dla osiągnięcia zadowalającego efektu klinicznego.

Autor: dr n. med. Beata Matuschke

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/14.12.2013 20:09
[quote=~Paulinkaaa] Ja tez muszę chyba usunąć te moje pajączki na buzi laserem tylko jeszcze nie wiem gdzie.Ela ta Klinika Elite to na Pereca?Bo weszłam na ich stronę i widzę, że oni tu robią praktycznie wszystkie zabiegi. [/quote] Na Pereca. Zamykałam tam sobie naczynka w tym roku, jestem bardzo zadowolona. Zabieg nie jest bolesny, a zrobili go bardzo profesjonalnie.
/11.12.2013 14:04
Na naczynka polecam wzmacniające zabiegi w salonie. Ja korzystam z oferty tuanclub.pl i moja twarz przestała być czerwona. Warto zainwestować trochę w wygląd.
/09.12.2013 09:15
Ja tez muszę chyba usunąć te moje pajączki na buzi laserem tylko jeszcze nie wiem gdzie.Ela ta Klinika Elite to na Pereca?Bo weszłam na ich stronę i widzę, że oni tu robią praktycznie wszystkie zabiegi.
POKAŻ KOMENTARZE (2)