POLECAMY

Retinol – sposób na młodość

Dlaczego warto stosować kremy z witaminą A, wyjaśnia specjalistka dermatologii estetycznej, dr n. med. Urszula Kozłowska.
Retinol – sposób na młodość fot. ONS
Retinol to jeden z niewielu składników kosmetycznych, których odmładzające działanie na skórę zostało rzeczywiście udowodnione.

– Kiedy zacząć stosować kremy z retinolem?

Kosmetyki te najbardziej spektakularne efekty dają u osób z widocznymi już zmarszczkami. Radziłabym jednak sięgnąć po nie, gdy tylko zauważysz, że zaczynają się pojawiać. Oczywiście możesz też wcześniej aplikować je profilaktycznie, ale zazwyczaj młoda, prawidłowo funkcjonująca skóra nie potrzebuje dodatkowej ilości retinolu.

– Czy kremy z retinolem można bezpiecznie stosować zimą i latem?
Jak najbardziej. Ich formuły zostały tak dopracowane, aby nie powstawały podrażnienia pod wpływem słońca. To nieprawda, że retinol działa fotouczulająco. Latem i zimą jest szczególnie potrzebny skórze przy naprawie uszkodzeń spowodowanych działaniem promieniowania słonecznego.

– A co z kobietami w ciąży? Przecież witamina A ma działanie uszkadzające płód.
Faktycznie, ale ilości retinolu zawarte w kremie są tak małe, że nie stwarzają zagrożenia. Poza tym witaminę A dostarczamy organizmowi z pożywieniem. W małych dawkach jest wręcz niezbędna.

– A skóra wrażliwa? Czy w jej przypadku retinol nie spowoduje podrażnień?
Delikatne pieczenie i mrowienie bezpośrednio po aplikacji na zdrową (niepodrażnioną) skórę jest zupełnie normalnym objawem. Jeśli jednak pojawia się zaczerwienienie, które nie mija po kilku dniach, lepiej odstawić krem z retinolem na półkę.

– Czy witamina A obecnie stosowana w kosmetykach różni się od tej, która była kiedyś?
Retinol
jako taki – nie, ale sporo zmieniło się w technologii produkcji kremów. Teraz komponowane są one tak, aby związek ten działał maksymalnie skutecznie i nie ulegał rozkładowi po dodaniu go do kosmetyku.

– Jak często stosować kremy z witaminą A i kiedy pojawi się efekt?
Kremy z retinolem
przeznaczone są do codziennej pielęgnacji. Efekty przeciwzmarszczkowe pojawiają się po kilkumiesięcznym stosowaniu, ale pierwsze zmiany (promienność cery) – po kilku dniach. Bez retinolu nie można mówić o profilaktyce i kuracjach przeciwzmarszczkowych.

Co retinol daje skórze?
- Spłyca zmarszczki
– wyraźnie regeneruje skórę właściwą, stymuluje produkcję kolagenu oraz wpływa na jego odnowę.
- Wygładza cerę – przyspiesza złuszczanie martwych komórek naskórka, silnie stymuluje jego wzrost i odnowę tkankową.
- Rozjaśnia przebarwienia, bo reguluje pigmentację i przyspiesza złuszczanie się naskórka.
- Likwiduje krostki – odblokowuje ujścia mieszków włosowych i poprawia pracę gruczołów łojowych.

Jeśli chcesz zachować młody wygląd, stosuj regularnie kremy z retinolem.
Nie musisz używać ich codziennie (zwłaszcza że mogą podrażniać skórę). Wystarczy aplikować je np. dwa razy w tygodniu na noc. Nie bój się, że skóra się rozleniwi. To mit. Co najwyżej nie skorzysta z dostarczonej dawki retinolu. Zainwestuj w dobry krem, np. Retin-Ox firmy RoC. Oprócz dużej zawartości czystego retinolu (najaktywniejsza forma witaminy A stosowana w kosmetykach) znajdziesz w nim kompleks ułatwiający jego przyswajanie, tzw. Collagen Booster, oraz filtry słoneczne (chronią skórę oraz sam retinol przed utlenianiem).
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/6 lat temu
Na retinol trzeba wybudować sobie tolerancję jeśli występuje ono w wysokim stężeniu.
/9 lat temu
Zawartość retinolu w kosmetyku powinna być co najmniej 5%
/9 lat temu
jaka powinna być zawartość retinolu w kremie aby on był skuteczny
POKAŻ KOMENTARZE (4)