POLECAMY

Reanimacja skóry po lecie

Po długim okresie przebywania na słońcu skóra wymaga szczególnej uwagi. Tajniki skutecznej akcji reanimacyjnej zdradza dr n. med. Monika Serafin, specjalista dermatolog.
Reanimacja skóry po lecie

1. Przede wszystkim nawilżaj i natłuszczaj
Nie tylko po wakacjach, ale także bezpośrednio po opalaniu się. Słońce znacznie zmniejsza zawartość wody w skórze, co może powodować uczucie jej napięcia i ściągnięcia. Jeśli masz bardzo suchą cerę, stosuj kremy, które zawierają tzw. emolienty, czyli nienasycone kwasy tłuszczowe, cholesterol lub trójglicerydy. Te składniki dbają o to, by skóra nie traciła naturalnej wilgotności, i przywracają zachwianą przez słońce równowagę lipidową. Skóra tłusta i mieszana też będzie wdzięczna za kosmetyki nawilżające.


2. Regeneruj
Tego potrzebuje każda skóra. Ważne, aby preparat, którego używasz, był dostosowany do potrzeb twojej cery. Należy odbudowywać kolagen i głębsze warstwy skóry. Ich uszkodzenie, choć od razu nie jest widoczne, przyspiesza starzenie się skóry i pogłębia zmarszczki. Wybieraj kremy przeciwstarzeniowe, bogate w witaminę C.


3. Złuszczaj
Częste przebywanie na słońcu powoduje pogrubienie warstwy rogowej skóry. W konsekwencji staje się ona matowa, szara i wygląda na zmęczoną. Aby tego uniknąć, stosuj kosmetyki z kwasami owocowymi, glikolowym lub salicylowym, które przyspieszają złuszczanie warstwy rogowej naskórka.


4. Rozjaśniaj
Słońce w zbyt dużej dawce, bez odpowiedniego zabezpieczenia skóry, działa także w jej głębszych warstwach. Choć pozornie nie zauważamy negatywnych skutków jego działania, to w późniejszym czasie możemy zaobserwować barwnikowe zmiany skórne, np. piegi czy plamy soczewicowate. Aby uchronić się przed nimi lub – jeśli nie są zbyt nasilone – zniwelować je, stosuj kremy, które zawierają substancje hamujące powstawanie barwnika w skórze: witaminę C, kwas kojowy, mlekowy lub tioglikolowy. Tego typu kurację stosuj jako uzupełnienie kremów nawilżających i regenerujących bądź jako pielęgnację na noc.


Ekstrarada:
Tłusta cera wymaga zabiegów złuszczających, takich jak mikrodermabrazja, peeling pirogronowy lub glikolowy. Cera sucha – zabiegów nawilżających i łagodnych peelingów (kawitacja lub kwas migdałowy).

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/9 lat temu
Ja wierzę, że to jest najważniejsza sprawa. dobre kremy, dobra dieta, dobre suplementy diety. ja używam kremów cliniqua, biorę onozis i jem dużo owoców. Od czasu do czasu jakieś odżywiające maseczki. ze swojej cery jestem bardzo zadowolona, uważam, że to mój największy skarb :)