Profesjonalne peelingi twarzy – poradnik

Przygotowaliśmy dla was poradnik na temat profesjonalnych peelingów twarzy, które wykonuje się w gabinetach. Dowiedzcie się, jakie dają efekty, na co są polecane, jakie są przeciwwskazania do ich wykonania i ile kosztują!
/ 26.01.2015 13:33

profesjonalny peeling twarzy

fot. Fotolia

Po profesjonalne peelingi warto sięgać kilka razy w roku, pomogą nam one pozbyć się różnych problemów związanych z cerą oraz przywrócić jej promienny wygląd.

Rodzaje peelingów

Oferta peelingów jest bardzo szeroka, w gabinetach można znaleźć peelingi:

 • chemiczne (słabsze, jak i mocniejsze z wykorzystaniem kwasu mlekowego, pirogronowego, glikolowego, azelainowego, migdałowego oraz ferulowego);
 • złożone (np. RetisesCT, Yellow Peel);
 • laserowe.

W czym pomoże peeling?

 Peelingi chemiczne polecane są na różnorodne problemy skórne, takie jak: przesuszenie, utrata nawilżenia, trądzik, przebarwienia, wiotkość skóry i drobne zmarszczki.

Sprawiają one, że skóra staje się głęboko oczyszczona, wygładzona i zmiękczona. Zlikwidowane zostaje przesuszenie i skóra staje się nawilżona, zmniejsza się (a nawet ulega likwidacji) trądzik, rozjaśnione zostają przebarwienia a pory zmniejszone.

Zalecane jest wykonywanie peelingów chemicznych w serii od 3 do 5 zabiegów, częściej niż raz w miesiącu (na przykład co 2 tygodnie).

Peelingi złożone poprawiają wymianę komórkową oraz podział komórek naskórka. Dzięki biostymulacji skóry zostaje aktywowana synteza kolagenu i elastyny. Procesy te wspomagają zwiększenie elastyczności i sprężystości skóry oraz jej odbudowę. Peeling przeznaczony jest dla skóry suchej, dojrzałej i szorstkiej z oznakami starzenia się. Stosuje się go na twarz oraz okolice dekoltu i szyi. To zabieg, który gwarantuje szereg efektów – m.in. nawilżenie i regeneracja naskórka, wygładzenie drobnych zmarszczek, wygładzenie i poprawa napięcia skóry, a także stymulacja komórek do regeneracji i odnowy.

Peelingi laserowe to zabiegi polegające na usunięciu powierzchniowej warstwy naskórka przy pomocy wiązki laserowej. Dzięki temu uzyskujemy szereg efektów – m.in. wygładzenie skóry, zmniejszenie porów, wyrównanie kolorytu skóry oraz zagęszczenie jej faktury. Zabieg poleca się w szczególności osobom z wyraźnymi objawami fotostarzenia skóry oraz z różnego typu przebarwieniami.

Zobacz także: Jak dbać o skórę twarzy zimą?

Przeciwwskazania do peelingu  twarzy

Peelingi nie są inwazyjnym zabiegiem, ale należy pamiętać, że nie zawsze można je wykonać.

Najczęstszymi przeciwwskazaniami są:

 • uczulenie na składniki występujące w preparatach,
 • opryszczka,
 • uszkodzenia skóry oraz podrażnienia,
 • ciąża,
 • skóra po depilacji,
 • przyjmowanie tretinoiny (lub innych leków na bazie witaminy A) oraz stosowanie retinoidów (w ostatnich 6 miesiącach),
 • bakteryjne, atopowe i łojotokowe zapalenie skóry,
 • choroby autoimmunologiczne,
 • brodawki i znamiona w miejscu poddanym zabiegowi.

Ceny peelingów zaczynają się od 200zł.

Kiedy stosować peelingi?

Wszystkie peelingi najlepiej wykonywać  zimą, kiedy nie ma ostrego słońca, i co się z tym wiąże, ryzyko przebarwień jest najmniejsze. Mimo to trzeba stosować krem z filtrem!

Polecamy: Jak chronić wrażliwą skórę przed słońcem?

Czy nieumiejętnie dobrany peeling może zaszkodzić?

Tak, nieodpowiednio dobrany peeling może uczulić, podrażnić oraz uszkodzić skórę. Przed zabiegiem należy przeprowadzić wywiad (wykluczyć ewentualne uczulenia), można zrobić test/próbę i sprawdzić, czy pacjent nie jest uczulony na dany preparat.

Zabieg zaczynamy od podania produktu o niższych stężeniach, gdyż każda skóra może indywidualnie na niego zareagować. Jeśli wszystko jest w porządku, możemy zastosować silniejsze kwasy.
Bardzo ważny jest właściwy dobór peelingu do rodzaju skóry oraz jej potrzeb.

Na wszystkie pytania odpowiedzi udzielił Dr. Krzysztof Miracki z warszawskiej kliniki medycyny estetycznej BeautymeD.