Coraz więcej dojrzałych kobiet ma problemy z cerą. Dlaczego? Winne są hormony, stres, a czasami dieta. Trądzik młodzieńczy i osób dorosłych to dwa różne schorzenia. Jednak często je mylimy i porównujemy. Dlatego warto sprawdzić, czy wszystko, co o nim wiemy jest zgodne z prawdą.
Trądzik dorosłych i młodzieńczy mają takie same objawy
MIT. Po trzydziestce wykwity pojawiają się głównie w dolnej części twarzy (u nastolatków w górnej – głównie na czole). Oba rodzaje trądziku różni także to, że u dorosłych jest mniejsza skłonność do powstawania zaskórników. Na twarzy pojawiają się wprawdzie krosty, jednak bez białych końcówek. Zmiany kumulują się na brodzie, szyi, przy uszach i skroniach i nasilają z reguły przed miesiączką.
Krostki mogą pojawić się także u osób, które w okresie dojrzewania nie miały takiego problemu
PRAWDA. Zdarza się wprawdzie tak, że trądzik powraca u osób, które miały jego silne objawy w młodości. Ale wiele kobiet ma taki problem po raz pierwszy dopiero w wieku dojrzałym. Wtedy trudno im nawet uzmysłowić sobie, że to jest ten problem i często mylą go z wysypką czy alergią.
Po 30. tylko kobiety mogą mieć ten problem
MIT. Ta dolegliwość może nękać także mężczyzn! Jednak faktem jest, że znacznie częściej borykają się z nimi panie, z reguły mieszkanki wielkich miast. Zanieczyszczone powietrze, spaliny i kurz zatykają pory. Do tego klimatyzacja w biurach wysusza skórę i zmusza ją do większej produkcji sebum Trądzik dorosłych zalicza się do dolegliwości cywilizacyjnych. U kobiet wpływ na pojawianie się wyprysków mają także hormony.
Dieta nie ma wpływu na trądzik
MIT. Dieta nie jest przyczyną choroby, ale nasila jej objawy. Wszystkie potrawy z wysokim indeksem glikemicznym (czyli takie, po których szybko i znacznie rośnie poziom glukozy we krwi) pogarszają wygląd skóry. Dlatego warto mocno ograniczyć słodycze, dania oparte na białej mące i żywność wysoko przetworzoną. Lepiej też omijać fast foody i zapomnieć o tłustych oraz słonych przekąskach. Za to w menu powinno dużo warzyw i owoców.
W domowej pielęgnacji najważniejsze jest oczyszczanie
PRAWDA. Bez tego rzeczywiście nie wyleczymy trądziku, ale musi być ono delikatne, bez silnych kosmetyków złuszczających. Sprawdza się mycie twarzy żelem i wodą. Zamiast toników matujących, które często zawierają alkohol, lepiej wybierać nawilżające. Dwa razy w tygodniu nakładamy peeling drobnoziarnisty.
Można dobierać kremy z różnych serii kosmetycznych
MIT. Najlepsze są kosmetyki z serii trądzikowych, ale dla osób dorosłych. Mają one delikatne działanie złuszczające, bo zawierają kwasy w niewielkim stężenie, np. glikolowy, azelainowy czy salicylowy. Nie można też zapominać o nawilżaniu. Gdy cerze trądzikowej zabraknie wilgoci, zacznie się przesuszać, a gruczoły łojowe dostaną sygnał, by produkować więcej sebum.
Gdy zmiany są nasilone, trzeba wybrać się do lekarza
PRAWDA. Zaniedbany trądzik u dorosłych to duże ryzyko powstania blizn czy przebarwień, bo cera nie regeneruje się już tak szybko. Dermatolog może zapisać leki do stosowania miejscowego, a przy nasilonych zmianach z reguły potrzebne są antybiotyki.
Na podstawie artykułu w "Zabiegi dla Urody"