POLECAMY

Prawdy i mity dotyczące starzenia się skóry

Nasz wiek i styl życia zdradzają zmarszczki. By skuteczniej z nimi walczyć, obalamy dziś niektóre nieprawdziwe teorie na temat starzenia.
Prawdy i mity dotyczące starzenia się skóry fot. FREE/Imaxtree

Gdy pojawią się pierwsze zmarszczki, często wpadamy w panikę. Niesłusznie. Poznaj prawdy i mity o odmładzaniu i przekonaj się, że pielęgnacja wsparta wiedzą przynosi dobre efekty.

Tryb życia może przyspieszyć starzenie.

PRAWDA. Niewłaściwa dieta, przewlekły stres, palenie papierosów, gwałtowne odchudzanie, brak snu, a nawet ciągłe przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach sprawiają, że skóra wolniej się regeneruje.

Po krem odmładzający trzeba sięgać jak najwcześniej.

MIT. Powinno się go stosować wtedy, gdy skóra wygląda na zmęczoną i przesuszoną, zaczyna potrzebować aktywnych substancji. Zazwyczaj dzieje się to po 30. roku życia.

Suplementy diety pomagają zachować młodość.

PRAWDA. Oczywiście nic nie zastąpi zdrowej, różnorodnej diety bogatej w warzywa i owoce. W praktyce jednak nasz codzienny jadłospis nie jest idealny. A z witamin i minerałów dostarczanych z pożywieniem w pierwszej kolejności korzystają nasze organy wewnętrzne, żeby w końcu dotrzeć do skóry. Jeśli więc nie odżywiamy się prawidłowo, niekorzystnie odbija się to na wyglądzie. By opóźnić starzenie się skóry, warto przyjmować preparaty w tabletkach zawierające m.in. witaminy: A, C, E, koenzym Q10, kwas hialuronowy, czy antyutleniacze, jak likopen, polifenole, izoflawony sojowe.

Kremy liftingujące skutecznie odmładzają.

MIT. Działanie tych preparatów polega na nawilżaniu, a także na czasowym napinaniu skóry. Kremy te często zawierają białko pszenicy, które wysychając – tak jak białko kurze – kurczy się i w ten sposób napina skórę. Efekt jest zauważalny natychmiast, ale, niestety, zniknie po kilku godzinach.

Kosmetyk droższy jest lepszy.

MIT. Drogie preparaty mają te same składniki co tańsze (np. retinol, peptydy), czasem jedynie w wyższych stężeniach. Na cenę droższych kosmetyków wpływają też wysokie koszty kampanii reklamowych.

Kobiety puszyste wolniej się starzeją.

PRAWDA Skóra tęższych kobiet ma grubszą podściółkę tłuszczową, dzięki temu jest lepiej napięta, a zmarszczki, które się na niej tworzą, są płytsze niż u szczupłych pań.

Zmarszczek można się pozbyć, wstrzykując w skórę kwas hialuronowy.

PRAWDA Zabieg odbywa się w gabinecie dermatologii estetycznej. Lekarz wstrzykuje w zmarszczki preparat, który rzeczywiście wygładza w tym miejscu skórę. Efekt jest natychmiastowy, ale to przedsięwzięcie drogie (ok. 700 zł np. za linie nosowo-wargowe) i nie daje trwałych rezultatów, gdyż po 6–8 miesiącach kwas jest wchłaniany.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/3 lata temu
Suplementy diety pomagają zachować młodość i dają poczucie kobiecie, że nie poprzestaje w walce z uciekającym czasem. Ja łykam kapsułki opracowane przez naukowców, więc w 100% działają z serii Meiers Lab. Fajnie mi z nimi.
/4 lata temu
teraz to nie ma raczej większego problemu i trudności, żeby się cieszyć młodym wyglądem, co rusz się coś nowego pojawia w świecie medycyny estetycznej, jakieś nowe rozwiązania. Ostatnio czytałam tekst, gdzie dr Marek Wasiluk opowiadał o zaletach o mezoterapii osoczem bogatopłytkowym. Co mnie najbardziej ucieszyło to bezpieczeństwo tego zabiegu i że jest on naturalny
/5 lat temu
no nie jestem pewna co tego, że tanie kosmetyki naprawdę działają.. przetestowałam wiele z rodzimych marek i nie widziałam żadnego efektu poza nawilżaniem. kremy zawierały głównie kolagen czy koenzyn q10, które właśnie tylko nawilżają, a nie przenikają głęboko do skóry. do skóry mogą przedostać się np. peptydy i takiego kremu używam - boost freezeframe. i serio widać różnicę!
POKAŻ KOMENTARZE (2)