Błędy w pielęgnacji twarzy fot. Adobe Stock

5 najczęstszych błędów w pielęgnacji twarzy, które rujnują twoją cerę

Każda z nas marzy o pięknej, gładkiej i świetlistej skórze. Wystarczy wyeliminować 5 podstawowych błędów, by cieszyć się skórą wyglądającą jak po instagramowych filtrach.
Małgorzata Machnicka / 29.10.2020 08:05
Błędy w pielęgnacji twarzy fot. Adobe Stock

Przywiązujesz ogromną uwagę do pielęgnacji skóry twarzy, ale ciągle borykasz się z drobnymi niedoskonałościami? Zaskórniki, ropne wypryski, rozszerzone pory, sucha i ziemista skóra...Chciałabyś się ich pozbyć raz na zawsze, prawda? Być może popełniasz błędy, z których nie zdajesz nawet sobie sprawy. 

Nie przykładasz uwagi do demakijażu i oczyszczania skóry

Oczyszczanie twarzy powinno być najważniejszym punktem wieczornej pielęgnacji cery. Niestety, bardzo często robimy to od niechcenia - szybko i niedokładnie. Cera z resztkami makijażu i brudu nie ma szans na odpoczynek i regenerację. Nawet, jeśli nałożysz na nią najlepszy krem lub maskę - zanieczyszczona skóra nie będzie mogła przyswoić żadnych cennych składników.

Oczyszczanie twarzy powinno przebiegać kilkuetapowo - zacznij od demakijażu, następnie umyj żelem i tonikiem. Możesz również zastosować ukochane przez Azjatki olejowe oczyszczanie twarzy, czyli tak zwane OCM.

Nie myjesz akcesoriów do makijażu

To trochę tak, jakbyś zapominała o codziennym myciu rąk. Uczulamy - przynajmniej raz w miesiącu umyj pędzle i gąbeczki do nakładania makijażu - zapobiegniesz w ten sposób namnażaniu się bakterii i zarazków.

Możesz kupić do tego specjalny płyn albo wykorzystać najzwyklejszy żel do mycia twarzy lub łagodny szampon np. dla dzieci.

Nie używasz kremów pod oczy

Nawet jeśli masz dopiero 20 lat, powinnaś używać kremu pod oczy. Skóra pod oczami jest o wiele cieńsza, bardziej wrażliwa i dlatego też wymaga szczególnej pielęgnacji. 

Dobry krem pod oczy powinien mieć lekką, szybko wchłaniającą się konsystencję i być naszpikowany cennymi składnikami takimi jak: witamina E, kwas hialuronowy, retinol, bakuchiol, koenzym Q10 czy ekstraktem z zielonej herbaty. 

Pamiętaj, by nakładać po od zewnętrznego do wewnętrznego kącika oka i opuszkami palców dokładnie wklepać.

jak pielęgnować skórę
fot. Adobe Stock

Używasz zbyt wielu kosmetyków na raz

Krem, maska, serum, peeling... Stosowanie tylu kosmetyków każdego dnia na pewno nie poprawi stanu twojej cery i może nawet przynieść o wiele więcej szkód niż pożytku. Dlaczego? Ponieważ bardzo trudno jest dopasować kilkanaście produktów tak, aby ich składniki wzajemnie się uzupełniały, a nie eliminowały czy, co też często się zdarza, wzajemnie wykluczały.  

O ile produktów do oczyszczania twarzy oraz kremu i serum powinnaś używać codziennie, o tyle peeling twarzy wystarczy wykonywać raz w tygodniu, a maseczkę nawet co drugi tydzień. Nie przesadzaj również z pielęgnacją kwasami - nadmierne złuszczanie skóry wcale nie powoduje, że staje się gładsza i jędrniejsza, a bardziej przesuszona i odwodniona. 

Nie stosujesz kremów z filtrem

Pamiętaj, kremy z filtrem należy stosować przez cały rok, a nie tylko latem podczas kąpieli słonecznych! Oznaką dobrego produktu do twarzy jest obecność filtrów na poziomie minimum SPF20 (i wyższe). 

Krem z filtrem zabezpiecza przed fotostarzeniem się skóry i przebarwieniami. Jeśli używasz kremów z filtrami chemicznymi, stosuj je na ulubiony krem pielęgnacyjny. Jeśli stosujesz krem z filtrami mineralnymi, nakładaj go bezpośrednio na skórę twarzy.

Więcej o pielęgnacji twarzy:
Dzięki tym 12 nawykom twoja skóra będzie piękna i gładka
Jak walczyć z zaskórnikami?
Domowe maseczki do twarzy - 6 najlepszych przepisów