Założycielka Kliniki Medycyny Estetycznej dr Tilszer fot. Klinika Medycyny Estetycznej dr Tilszer

Pielęgnacja cery po lecie

Lato to nie tylko czas przygód i wyjazdów, ale też okres, w czasie którego nasza cera jest szczególnie narażona na podrażnienia i przesuszenie. Słońce, szkodliwe promienie UV, chlorowana i słona woda oraz wiatr – to tylko kilka czynników, które mają wpływ na naszą cerę. Nawet jeśli dbałyśmy o skórę w trakcie lata, wraz z nadejściem jesieni należy jej się odnowa i właściwa pielęgnacja.
/ 22.10.2013 10:02
Założycielka Kliniki Medycyny Estetycznej dr Tilszer fot. Klinika Medycyny Estetycznej dr Tilszer

Jesienią to co widzimy w lustrze, nie zawsze przypomina piękną, intensywną opaleniznę z nadmorskich kurortów. Po powrocie do domu, opalenizna szybko szarzeje - traci tym samym swój urok, zostawiając nas z problemem suchej, szorstkiej, pozbawionej elastyczności skóry.

Nie ulega wątpliwości, że lato jest wyzwaniem dla naszej skóry – stale narażamy cerę na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych. Jej stan zależy nie tylko od naszego wieku i tego, w jakich warunkach przebywałyśmy, ale też od tego jak długo zażywałyśmy kąpieli słonecznych oraz czy nie zapominałyśmy o stosowaniu preparatów ochrony przeciwsłonecznej. Słońce uszkadza barierę hydrolipidową skóry, co skutkuje spadkiem ilości ceramidów, kwasów tłuszczowych, a także steroli. Ma to bezpośredni wpływ na zmniejszenie ilości wody w warstwie rogowej naskórka, zakłócenie procesów keratynizacji oraz wzmożenie pigmentacji. Promieniowanie UV niszczy spoiwa międzykomórkowe, przez co przesusza skórę, doprowadza do przebarwień i powstawania zmarszczek.

Wzmożona pielęgnacja cery w okresie jesiennym jest niezbędna, by przywrócić skórze twarzy jej utraconą jędrność i świeżość, a także nie pozwolić na utrwalenie i pogłębienie się niekorzystnych zmian. Najważniejszym celem powinna stać się stymulacja jej funkcji życiowych oraz wzmocnienie naturalnego płaszcza hydrolipidowego. O porady dotyczące właściwej pielęgnacji skóry po lecie poprosiliśmy naszego eksperta, założycielkę Kliniki Medycyny Estetycznej dr Tilszer.

Profesjonalna pielęgnacja cery po lecie

I etap - sprawdzian stanu skóry

Pierwszym krokiem powinien być w tym przypadku szczegółowy sprawdzian stanu skóry. Jest to specjalnie ułożony zestaw bezbolesnych badań, pozwalający na indywidualne i bardzo precyzyjne opracowanie planu zabiegów lekarskich – regeneracyjnych, kosmetologicznych - pielęgnacyjnych, a także na dobór odpowiednich kosmetyków.

W kwestiach zdrowia i wyglądu należy oddawać się w ręce specjalistów - nic nie zastąpi wizyty w sprawdzonym gabinecie kosmetycznym, a tam zabieg delikatnej eksfoliacji jest idealnym pierwszym krokiem powakacyjnej pielęgnacji (nawet jeśli skóra jest nadal opalona).

 II etap - zabiegi

Skład preparatów wykorzystanych w trakcie zabiegu jest dostosowany do kosmetyków zalecanych przez lekarza do stosowania po badaniu. Stosowane do pielęgnacji produkty powinny zawierać:

a) składniki wzmacniające barierę lipidową w warstwie rogowej naskórka (ceramidy, skwalen),
b) substancje wspomagające odbudowę naturalnego płaszcza hydrolipidowego (kwas hialuronowy, mukopolisacharydy),

c) składniki wiążące wodę w naskórku (gliceryna, aminokwasy, mocznik),

d) składniki przyśpieszające odnowę skóry (kwasy owocowe, witaminy C),
e) składniki tworzące kompleksy ochronne przed wolnymi rodnikami (witaminy A, C, E).

Mikrodermabrazja

Należy wstrzymać się z nią do czasu, gdy zaleconymi zgodnie z diagnozą cery kremami skóra zostanie odpowiednio nawilżona oraz wyleczona z wywołanych słońcem podrażnień.

Celem mikrodermabrazji jest oczyszczenie skóry, odblokowanie porów, usunięcie suchej warstwy naskórka, a także rozświetlenie oraz rozjaśnienie twarzy. Zabieg mikrodermabrazji połączony z maseczką nawilżającą przywraca skórze witalność i zdrowy wygląd, zaś dla klientek po 30-tym roku życia stanowi doskonałe przygotowanie do kolejnych zabiegów odżywczych.

Peeling chemiczny (chemabrazja)

Blask i świeżość może przywrócić skórze także intensywniejsze złuszczanie. To także sposób na przebarwienia, uszkodzenia słoneczne, zmarszczki, utratę  jędrności naskórka czy wreszcie grudki i blizny potrądzikowe - efekty peelingu chemicznego pomogą przezwyciężyć problemy z cerą osobom w każdym wieku. Nowością jest peeling fotodynamiczny, który usuwa przebarwienia, a jednocześnie ma działanie przeciwstarzeniowe.

Polecamy: 3 problemy skóry wokół oczu

Mezoterapia

Zadaniem mezoterapii jest przede wszystkim nawilżenie skóry, rozjaśnienie ewentualnych przebarwień jak również delikatny lifting. Zabieg polega na wstrzykiwaniu w skórę twarzy i dekoltu indywidualnie stworzonej receptury substancji aktywnych (m.in. witamin, mikro- i makroelementów, kwasów nukleinowych, soli mineralnych, aminokwasów, polipeptydów, kwasu hialuronowego). Wykonywana przez lekarza mezoterapia kontynuowana jest dalej w domu poprzez stosowanie kremów zawierających te same składniki. Nierzadko lekarz zaleca dodatkowo suplementy.

Terapia anty-aging

Koło trzydziestego roku życia powinno się zaczynać zapobiegać procesowi starzenia się skóry. Latem liczba zmarszczek wzrasta. Promienie UV hamują wytwarzanie kolagenu, a jednocześnie nasilają działanie metaloproteinaz. To enzymy degradujące kolagen, dlatego warto skusić się na specjalny pakiet zabiegów łączących w sobie diagnozę, leczenie, dietę oraz indywidualnie dobraną pielęgnację. I choć na trzydziestoletniej skórze objawów starzenia nie widać, to raz oparzona słońcem skóra za kilka lat da o sobie znać!

Dlatego tyle miejsca stale poświęcamy filtrom anty UV. Prewencja jest najtrafniejszym wyborem.

Skóra czterdziestolatek wymaga bardziej zdecydowanego działania. Widoczne zmarszczki można zniwelować botuliną, wypełnić kwasem hialuronowym, ale mezoterapia staje się zabiegiem wiodącym, także ta z osoczem bogatopłytkowym PRP. Nowością jest nieinwazyjna terapia LED, dynamizująca reakcje naprawcze w skórze poddanej naświetlaniu lampami ledowymi.

Zamykanie naczynek

Naczynka łatwo pękają na skutek nasłonecznienia. Początek jesieni wydaje się idealnym czasem na pozbycie się rozszerzonych naczynek. Kurację warto zacząć od użycia preparatów przeznaczonych do skóry naczynkowej, zawierających witaminy K i C oraz wyciągi z arniki, miłorzębu czy kasztanowca. Jeżeli pielęgnacja domowymi metodami nie poskutkuje, pomocna okazać się może elektroliza czy IPL lub laser. Lekarz dobierze rodzaj zabiegu w zależności od potrzeb. Otwarte naczynka umiejscowione tuż pod płytką skóry można zamknąć przy pomocy lasera. Duże, umiejscowione głębiej skutecznie usuniemy metodą elektrokoagulacji. Z kolei drobnych, płytko umiejscowionych naczynek można się pozbyć dzięki zabiegom laserem IPL.

Stosownie preparatów witaminowych

Pielęgnacja po lecie powinna regenerować i mocno nawilżać skórę. Pamiętaj jednak, że o tej porze roku po serii mezoterapii to witaminy odgrywają szczególną rolę dla zdrowia twojej skóry.

Witamina A odpowiada za regulację procesów melanogenezy, zmniejszenie występujących przebarwień oraz przyspiesza cykl odnowy naskórka. Poprawia również elastyczność i sprężystość naskórka poprzez zwiększenie ilości kolagenu w skórze.

Witamina C działa antyoksydacyjnie, przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Odpowiada za rozjaśnienie skóry, uszczelnienie naczyń oraz stymulację produkcji kolagenu.

Witamina E jest uznawana za najbardziej efektywny związek antyutleniający, fotoprotekcyjny i przeciwzapalny. Pozwala przywrócić skórze elastyczność i odpowiedni poziom nawilżenia.

Kosmetyczne preparaty witaminowe można kłaść bezpośrednio na skórę - pod krem, a o wyborze witamin decyduje wynik sprawdzianu stanu skóry.

Polecamy: Przebarwienia skóry – jak się ich pozbyć?