peptydy fot. Adobe Stock

Peptydy - co to jest i jak działają na skórę?

Peptydy wygładzają zmarszczki, wzmacniają naczynia krwionośne, zwiększają zdolności naprawcze skóry, a także wpływają na produkcję elastyny i kolagenu.
Małgorzata Machnicka / 11.05.2020 10:04
peptydy fot. Adobe Stock

Peptydy powstają podczas biosyntezy białek. Odkąd można je pozyskać syntetycznie (są to tak zwane peptydy biomimetyczne) regularnie wykorzystywane są w przemyśle farmaceutyczno-kosmetycznym.

Wcześniej zastępowały je białka roślinne takie jak soja, ryż czy jedwab oraz białka fizjologiczne (kolagen, elastyna, keratyna). Żadna z wymienionych substancji nie docierała jednak do głębokich warstw skóry i tym samym nie działała wystarczająco silnie. Za to bioaktywne aminokwasy, dzięki temu że są niezwykle małe, z łatwością przenikają w głąb skóry. 

Warto dodać, że peptydy naturalnie występują w naszym organizmie. Z upływem czasu zaburzeniu ulega ich prawidłowa synteza i znacząco spada ich ilość, warto więc włączyć peptydy do codziennej pielęgnacji. 

Dla kogo przeznaczone są kosmetyki z peptydami?

Kosmetyki z peptydami przeznaczone są przede wszystkim dla skóry dojrzałej, ale mogą po nie sięgać już kobiety po 25. roku życia. Z powodzeniem mogą je stosować posiadaczki cer wrażliwych i naczynkowych, ponieważ wykazują bardzo niskie prawdopodobieństwo wystąpienia jakichkolwiek skutków ubocznych. 

Peptydy wykorzystywane są również w kosmetykach do pielęgnacji włosów i paznokci, ze względu na swoje regenerujące właściwości. 

Jak stosować kosmetyki z peptydami?

Przy stosowaniu kosmetyków z peptydami należy uważać, by nie łączyć ich z kwasami AHA i BHA - peptydy w bardzo kwaśnym pH zmieniają swoją strukturę, a to oznacza, że tracą wszystkie swoje cenne właściwości. Wyjątkiem są peptydy transportujące, które dobrze sprawdzają się przy kuracjach retinolem oraz kwasami złuszczającymi.

Kremy i serum z peptydami najlepiej jest nakładać na noc, aby zwiększyć procesy naprawcze i regeneracyjne skóry.

peptydy jak działają
fot. Adobe Stock

Właściwości peptydów

  • wygładzanie zmarszczek,
  • wzmacnianie naczyń krwionośnych, 
  • zwiększanie zdolności naprawczej skóry,
  • regeneracja skóry właściwej i ilości kolagenu,
  • wspomaganie funkcjonowania gospodarki wodnej skóry,
  • zmniejszanie wypadania włosów, 
  • regeneracja paznokci.

Kosmetyki z peptydami i rodzaje peptydów

Peptydy regularnie stosuje się w kremach, serum i maseczkach do twarzy oraz w kremach pod oczy. Preparaty peptydowe mają też działanie pielęgnacyjne w przypadku cienkich i zniszczonych włosów oraz kruchych paznokci.

Kosmetyki zawierające w swoim składzie peptydy nazywamy kosmeceutykami. Charakteryzują się idealną czystością chemiczną, mikrobiologiczną oraz stabilnością, a to oznacza ich wysoką jakość i skuteczność. Peptydy, ze względu na różne mechanizmy działania, dzielimy na 3 rodzaje. 

Peptydy sygnałowe

Ich główną rolą jest stymulacja produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego w skórze. Wygładzają zmarszczki, a skóra natychmiast staje się jędrniejsza i bardziej sprężysta.

W INCI znajdziesz je jako: Hexapeptide-10, Palmitoyl Tripeptide-5.

Peptydy transportujące

Peptydy transportujące pomagają substancjom aktywnym przenikać do głębszych warstw skóry, najczęściej stosowane są, aby zmocnić działanie kosmetyku.

Najpopularniejsze i najbardziej doceniane są peptydy miedziowe, ponieważ miedź działa kojąco i wyciszająco, przyczynia się do zwalczania wolnych rodników i łagodzenia stanów zapalnych.

W INCI znajdziesz je jako: Copper Tripeptide-1, Copper Lysinate/Prolinate.

Neuropeptydy

Ich działanie porównywane jest do botoksu, ponieważ wpływają na rozkurczanie mięśni odpowiadających za powstawanie zmarszczek mimicznych. Jednak w przeciwieństwie do toksyny botulinowej są całkowicie bezpieczne w stosowaniu.

W INCI znajdziesz je jako: Tripeptide-3, Acetyl Hexapeptide-8, Pentapeptide-18.

Więcej o pielęgnacji twarzy:
Niacynamid - jak działa na skórę?
Rozszerzone pory - domowe sposoby i sprawdzone zabiegi 
Maseczka z drożdży - tani sposób na piękną cerę

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)