POLECAMY

Peeling na gładką cerę

Efekty jego działania są naprawdę spektakularne! Peelingi odmładzają skórę, radzą sobie z przebarwieniami i nierównościami.
Peeling na gładką cerę fot. FREE
Zyskały uznanie na całym świecie. Są jednymi z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach dermatologii estetycznej. Skutecznie odmładzają skórę, dbają o jej kondycję. Likwidują blizny potrądzikowe, zaskórniki, przebarwienia, a nawet rozstępy. Peelingi chemiczne odnawiają skórę i zdecydowanie poprawiają jej wygląd.

Jak działa peeling?

Naskórek zbudowany jest z kilku warstw ułożonych jedna na drugiej, jak cegła na cegle. Odpowiednio dobrane mieszaniny związków i ich stężenia pozwalają usuwać te warstwy na różnej głębokości – w zależności od potrzeb. Dzięki temu naskórek dostaje sygnał, że należy szybko odbudować to, czego nie ma. W ten prosty sposób pobudzamy więc komórki do szybszego wzrostu. Odnawiające się warstwy są gładsze i jaśniejsze. Rezultat zależy od intensywności peelingu i od głębokości, na jakiej występują uszkodzenia skóry. Im głębiej dociera peeling, tym więcej uszkodzeń ma szanse zniwelować.

Rodzaje peelingów
Peelingi chemiczne mogą działać na różnej głębokości naskórka.
- Peeling powierzchniowy – swoim działaniem obejmuje jedynie wierzchnie warstwy naskórka: warstwę rogową i ziarnistą. Tego typu złuszczanie może być wykonywane zarówno przez lekarzy dermatologów, jak i przeszkolone kosmetyczki.
- Peeling średniogłęboki – dociera do warstwy podnaskórkowej, czyli miejsca, gdzie naskórek łączy się ze skórą właściwą. Działając w tym obszarze, pobudza pracę fibroblastów. Dzięki temu wzrasta produkcja kolagenu, elastyny i czynników nawilżających. Taki peeling może być wykonywany wyłącznie przez lekarza.
- Peeling głęboki – dochodzi do skóry właściwej. Można to porównać do zerwania całego naskórka. Potem trzeba poczekać, aż naskórek się odnowi. Do zabiegów tego typu należy peeling z użyciem fenolu lub specjalnego lasera. Przeprowadzany jest wyłącznie przez lekarzy medycyny estetycznej i chirurgów plastyków. Rekonwalescencja po zabiegu trwa ok. miesiąca. Z racji dużej agresywności zabiegu i związanego z tym ryzyka jest on wykonywany bardzo rzadko.

"Czysta" cera
Peelingi
chemiczne pomogą ci zlikwidować blizny i przebarwienia potrądzikowe. Wskazaniem do wykonania peelingu jest też tzw. skóra zanieczyszczona. To nic innego, jak niedoleczony trądzik zaskórnikowy. Peelingi usuną problem i zapobiegną nawrotom choroby. Kwasy wnikają do ujść gruczołów łojowych, ułatwiając usuwanie zalegających w nich złuszczonych komórek. Pory ulegają odblokowaniu i zwężeniu. Najczęściej stosuje się kwasy glikolowe, Yellow Peel, chemabrazję kolorową.
Yellow Peel. Do zabiegu wykorzystuje się kwas retinowy regulujący odnowę tkankową oraz kwasy rozjaśniające i niwelujące przebarwienia (kojowy, fitowy i azalainowy). Może być stosowany jednorazowo lub w seriach (4 razy co 2 miesiące). Trwa ok. 4 godzin. Złuszczanie może zachodzić na różnej głębokości. Przy działaniu głębokim łuszczenie się skóry następuje 3–4 dni po zabiegu.
Koszt Yellow Peel – 400–600 zł.

Pełna blasku
Kiedy na twojej twarzy zaczynają pojawiać się drobne zmarszczki, a skóra traci blask i szarzeje (około 30. roku życia), poddaj się peelingom o typowym działaniu odmładzającym i stymulującym odnowę skóry. Rozjaśnią one też przebarwienia powstałe po opalaniu, ciąży czy antykoncepcji hormonalnej. Polecamy GlyKoPeel (50–70 proc.), peeling z aminokwasami owocowymi, Yellow Peel.

Aminokwasy owocowe. Łagodny peeling wykorzystujący substancje o silnym działaniu przeciwrodnikowym. Silnie nawilża i rozjaśnia przebarwienia posłoneczne, wspiera proces naturalnej regeneracji skóry. Peeling ten polecany jest osobom z wrażliwą cerą. Nie wywołuje podrażnień i daje natychmiastowe rezultaty (stężenie 50–60 proc.). Może być stosowany jako zabieg jednorazowy lub w seriach 4–6 zabiegów. Trwa ok. 20 min.

GlyKoPeel 50–70 proc. W zabiegu wykorzystywany jest kwas glikolowy o wysokim stężeniu w połączeniu z substancjami odbarwiającymi: kwasem kojowym, ekstraktem z mącznicy lekarskiej, ekstraktem z morwy białej łagodzącej podrażnienia oraz witaminami A, C i E. Zabieg powinien być wykonywany w seriach po 4–6 razy. Możesz odczuwać lekkie pieczenie skóry, a bezpośrednio po zabiegu może być ona zaróżowiona. Zmiany te jednak szybko ustępują, a złuszczanie jest niewidoczne. Zabieg trwa ok. 20 min.
Koszt GlyKoPeel, aminokwasy – 120–160 zł.

Peeling kwasem migdałowym
to wyjątkowa propozycja dermatologii estetycznej. Co go wyróżnia? Podwójna natura, bo nie tylko złuszcza, wybiela i działa tak jak alfa-hydroksykwasy, ale też wykazuje silną aktywność bakteriobójczą. Jako jeden z nielicznych może być stosowany do poprawy stanu skóry z trądzikiem pospolitym i krostami zapalnymi. Pomoże w zwalczaniu choroby i będzie przeciwdziałał powstawaniu przebarwień. Na zabieg możesz wybrać się o dowolnej porze roku i powtarzać w odstępach 15–30-dniowych. Trwa ok. 20–30 min, kosztuje 120–160 zł.

Jędrna i gładka
Peelingi
rewitalizacyjne powinny stać się stałym elementem pielęgnacji cery dojrzałej. Stymulują produkcję kolagenu i elastyny, rozjaśniają i wygładzają skórę.
Chemabrazja kolorowa. Wykonywana jest przy użyciu kwasu TCA oraz niebieskiego wskaźnika, dzięki któremu można kontrolować głębokość złuszczania. W trakcie zabiegu odczuwa się bolesne pieczenie skóry, ale nie trwa to długo. Niebieskie zabarwienie utrzymuje się ok. 2 dni, a proces złuszczania trwa 3–5 dni. Czas zabiegu to 30–40 min.
Easy Peel. Wykorzystuje kwas trójchlorooctowy w stężeniu ok. 15 proc. Można stosować różne wersje zabiegu, z różną częstotliwością i w połączeniu z innymi kwasami. Trzeba się liczyć z 1–2-dniową przerwą w pracy, bo skóra po zabiegu intensywnie się złuszcza. Zabieg trwa ok. 30 min.
Koszt Easy Peel – 300 zł, chemabrazja – 800–1000 zł.

Warto wiedzieć
1. Wykonanie peelingu chemicznego
zawsze powinno być poprzedzone ok. dwutygodniowym okresem przygotowania w domu. W tym czasie należy stosować kremy i kosmetyki zawierające kwas glikolowy (w stężeniu ok. 6–12 proc.) i retinoidy. Czasem jednak bywa tak, że skóra musi być przygotowywana do zabiegu nawet przez kilka miesięcy. Trzeba to wziąć pod uwagę, planując termin peelingu.
2. Na dzień przed zabiegiem konieczne jest rozpoczęcie kuracji przeciw opryszczce. Potem zażywanie leku trzeba kontynuować. Najlepiej jeszcze przez okres tygodnia lub dwóch (w zależności od "mocy" peelingu). Im głębsze jest złuszczanie, tym większe ryzyko uaktywnienia się wirusa.
3. Po upływie kilku dni od zabiegu stosuj wysokie filtry słoneczne i unikaj silnego nasłonecznienia. Odczekaj co najmniej miesiąc, zanim wyjedziesz na wakacje. Wystawienie na słońce skóry po peelingu, kiedy jej mechanizmy obronne są mocno osłabione, grozi pojawieniem się przebarwień.

Nie tylko do twarzy
Peelingi
chemiczne nadają się też do stosowania na skórę wokół oczu, na plecy i dekolt. Za ich pomocą można odmładzać również skórę dłoni. Jak dotąd, nie istniała skuteczna metoda na te trudne do ukrycia objawy starzenia się skóry.


Konsultacja: dr n. med. Ewa Chlebus, specjalista dermatolog, gabinet Nova Derm, dr n. med. Maria Noszczyk, Instytut kosmetyki lekarskiej i pielęgnacyjnej Melitus

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/3 lata temu
ja mam trądzi i wykonuje zabieg kwasem salicylowym w medycynie estetycznej Amaryllis zaproponowała mi go sama pani dermatolog działa jak nic ostatnio nawet połączyłam zabieg z czyszczeniem kosmetycznym efekt MEGA:))
/5 lat temu
Peelingi mają naprawdę fajne działanie. Moim ulubionym jest peeling migdałowy. Wykonuję go raz na jakiś czas u dr Jolanty w DermaMed i efekty są zadziwiające. Jest odpowiedni nawet dla wrażliwej skóry, pomaga przy cerze trądzikowej, rozjaśnia przebarwienia i redukuje drobne zmarszczki. Polecam, peeling cudo :)
/9 lat temu
A co zrobić jeśli ma się trądzik i nie można stosować peelingu? Ja stosuję suplement diety Face Okey, wprawdzie na efekty trzeba troche poczekac, ale warto bo działa!:)