Oczyszczanie twarzy u kosmetyczki budzi dużo kontrowersji. Czy słusznie? fot. ImaxTree/ AgencjaFree

Oczyszczanie twarzy u kosmetyczki budzi dużo kontrowersji. Czy słusznie?

Czy warto poddać się zabiegowi?
Joanna Futkowska / 14.05.2018 11:12
Oczyszczanie twarzy u kosmetyczki budzi dużo kontrowersji. Czy słusznie? fot. ImaxTree/ AgencjaFree

Taki zabieg to o nic innego jak tylko ręczne usuwanie zaskórników i innych zanieczyszczeń skóry. Jak wygląda?

Na czym polega zabieg oczyszczania twarzy?

  • Kosmetyczka rozpoczyna od dokładnego demakijażu.
  • Potem tonizuje skórę i wykonuje peeling uwalniający skórę z warstwy zalegającego martwego naskórka.
  • Następnie przystępuje do rozpulchniania skóry. Nakłada preparat rozmiękczający i włącza wapozon – urządzenie, z którego wydobywa się para, która rozszerza pory.
  • Dopiero wtedy palcami w jednorazowych rękawiczkach wyciska zalegająca w porach substancję.
  • Na koniec aplikuje na twarz preparat o działaniu przeciwzapalnym i łagodzącym, a potem krem.

Po zabiegu twarz nie wygląda najlepiej. Jest zaczerwieniona, a miejsca po pryszczach mogą być nawet trochę opuchnięte. Lepiej więc nie planować po wizycie w gabinecie kosmetycznym żadnych imprez. Zwłaszcza, że po zabiegu nie należy wykonywać makijażu.

Są też inne ograniczenia. Nie wolno korzystać z sauny ani z solarium. Trzeba stosować kosmetyki łagodzące i unikać tych na bazie alkoholu.

Aby przedłużyć efekt oczyszczenia, warto stosować 2 razy w tygodniu peeling i raz na tydzień-dwa maseczkę oczyszczającą.

Cena oczyszczania twarzy u kosmetyczki zaczyna się od 100 zł.

Kto nie powinien oczyszczać twarzy u kosmetyczki?

W zasadzie zabieg może być stosowany przy każdym typie cery, poza cerą naczynkową, której nie należy rozgrzewać. Ale przeciwwskazaniem do jego stosowania są trądzik różowaty, wyprysk alergiczny na twarzy lub opryszczka. Nie powinny mu się poddawać osoby z tendencją do tworzenia się blizn. A już na pewno nie należy wyciskać ropnych krost, bo w ten sposób rozsiewa się infekcję, a na pamiątkę tych poczynań mogą pozostać paskudne blizny. 

To tyle jeśli chodzi o przeciwwskazania, ale tak naprawdę zabieg warto stosować tylko do cery tłustej i mieszanej, przy innej to zbędny wydatek.

Jakie efekty daje oczyszczanie?

Po zabiegu na skórze rzeczywiście nie widać krostek i zaskórników. Jest czysta! I taki stan utrzymuje się około miesiąca. Ale to wszystko, bo wyciskanie pryszczy nie rozwiązuje problemu cery tłustej i trądzikowej. Jeżeli cera jest taka, to nadal taka pozostanie i krosty będą się tworzyć, bo pomóc tu może jedynie leczenie dermatologiczne. Często zresztą oczyszczanie i inne zabiegi u kosmetyczki są zaleconym przez lekarza zabiegiem uzupełniającym kurację.

Jeśli już decydujesz się na wyciskanie pryszczy, to tylko w salonie kosmetycznym. W domowych warunkach łatwo o zakażenie.

Oczyszczać czy nie oczyszczać?

Opinie na temat ten temat są podzielone. Zwolennicy ręcznego oczyszczania twierdzą, że to najskuteczniejszy sposób usunięcia krost i zaskórników. Po zabiegu skóra ma lepszy koloryt, lepiej też przyswaja substancje aktywne z kosmetyków.

Przeciwnicy tej metody wysuwają jako argument, że regularne oczyszczanie wzmaga produkcję łoju i przyspiesza tworzenie się krost, może też powodować rozszerzanie się stanu zapalnego.
I jedni, i drudzy mają trochę racji. Dlatego najlepiej zdać się na zdrowy rozsądek. Jeśli lekarz tego nie zabroni, a nawet zaleci ten sposób, można tak oczyszczać cerę. Wtedy zabieg wykonany fachowo, przez doświadczoną kosmetyczkę, nie zaszkodzi.

Więcej na temat manicure:To nie jest trudne! Jak wykonać manicure hybrydowy w domu? 7 obłędnych kolorów lakierów, które będą pasować do letnich ciuchów