Niebiezpieczne składniki kosmetyków fot. ImaxTree/ AgencjaFree

Niebezpieczne składniki kosmetyków - jakich składników nie wolno stosować

Pamiętaj, aby zawsze czytać skład kosmetyków. W tekście znajdziesz informację, jakich produktów unikać!
Małgorzata Machnicka / 02.08.2018 12:03
Niebiezpieczne składniki kosmetyków fot. ImaxTree/ AgencjaFree

Piękne opakowanie ze szlachetnego, ekologicznego papieru, czcionka przypominająca neony z lat 60. i kolorystyka ograniczona do minimum. Myślisz sobie; „ten krem musi być doskonały”. I płacisz za niego parę stówek, zaciskasz zęby i tłumaczysz sobie, że piękno kosztuje.

A teraz wyobraź sobie, że ten krem nic nie zdziała. Dosłownie nic! A na pewno nic dobrego, bo stan cery pogorszyć może zawsze. Właśnie dałaś się złapać w pułapkę. Kupiłaś nic niewarty produkt, który powinien kosztować tyle, co krem bambino. Wiesz, dlaczego tak się stało? Popełniłaś jeden bardzo poważny błąd – przed kupieniem kremu, nie przeczytałaś jego składu. Te drobne czarne literki z tyłu opakowania to najważniejsza rzecz, na którą powinnaś zwracać uwagę. I właściwie jedyna! Ale ty dałaś się omamić sztuczkom, namiętnie stosowanym przez marki kosmetyczne (zresztą nie tylko przez nie). Ale nie martw się, nabiera się na to niemal każda z nas i choć to triki niskich lotów, to działają świetnie. Cały czas.

10 kremów na dzień, w które warto zainwestować

Musisz wiedzieć jeszcze o tym, że idealnych marek istnieje dosłownie kilka, może kilkanaście. Co to znaczy? To znaczy, że możesz bez zastanowienia z ich oferty wybrać produkt i już masz pewność, że będzie świetny. Większość producentów ma jednak wzloty i upadki, więc trzeba bardzo starannie dobierać asortyment, który finalnie stanie na półce w łazience.

Niestety, nawet te kosmetyki, które możesz kupić w aptece, bywają naszpikowane składnikami, których na pewno nie chciałybyście nakładać na twarz. Z tym jest tak samo, jak z odżywianiem. Świadomość już jest na tyle duża, że wiesz które produkty warto mieć na swoim stole, a z których koniecznie trzeba zrezygnować. Starasz się przecież nie jeść przetworzonej i pełnej konserwantów żywności, prawda? Z kosmetykami też musisz uważać. Bo niektóre kremy to tak jak utwardzony tłuszcz palmowy w owsianych ciasteczkach. Z zewnątrz wszystko pięknie, w środku prawdziwy koszmar.

Jakie fryzury, paznokcie i makijaż będą hitem sezonu jesień-zima 2018/2019. My już wiemy!

Jakich składników należy unikać?

  • Mineral Oil

Nie ma niestety nic wspólnego z wodą mineralną, choć nazwa sugeruje, że masz do czynienia z substancją z najczystszego, górskiego potoku. To zwyczajowa nazwa Paraffinum liquidum, czyli parafiny. Może występować jeszcze pod nazwą Petrolatum lub Vaselinum album. Krótko - to wszystko to pochodne ropy naftowej. Znajdziesz je najczęściej w kremach do twarzy i balsamach do ciała, ponieważ (teoretycznie) mają nawilżać. Tak naprawdę oleje mineralne nie wnikają w głąb naskórka, a co więcej, wykazują działanie komedogenne, czyli zapychające. W ostateczności wysuszają skórę i utrudniają jej prawidłowe funkcjonowanie.

  • SLS i SLES (Sodium Lauryl Sulfate i Sodium Laureth Sulfate)

Często stosowane w chemii gospodarczej, ze względu na niski koszt produkcji. Jeśli występują na drugim miejscu w składzie, to wyrzuć go do kosza. Naprawdę! Chyba nie chcesz nakładać na twarz czegoś, co ma choć trochę wspólnego ze środkami do mycia toalet? SLSy i SLESy znajdziecie przede wszystkim w żelach, tonikach i płynach micelarnych.

  • Sodium Chloride

To nic innego jak sól kuchenna. Wpływa przede wszystkim na konsystencję kosmetyków myjących. Stosowany głównie ze względu na bardzo niską cenę. Substancja bardzo wysusza skórę, co może powodować podrażnienia oraz pieczenie u osób nadwrażliwych.

  • Parabeny

​Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben, Butylparaben, czyli konserwanty. Im mniej konserwantów tym lepiej. Niestety parabeny, znajdują się w większości kremów. Na szczęście zaczynają być szkodliwe dopiero w wysokim stężeniu. Więc im dalej na liście składników, tym lepiej.

  • Fragrance lub Parfume 

Składniki odpowiedzialne za zapach. Powinny zajmować ostatnie miejsce w składzie, bo są mocno drażniące. Jeśli umiejscowione są wyżej, zrezygnuj z takiego produktu.

Więcej o kosmetykach:
20 najbardziej popularnych kosmetyków na świecie! Znasz wszystkie?
7 kultowych kosmetyków i ich tańsze zamienniki