POLECAMY

Makijaż wodoodporny – jakie kosmetyki wybrać?

Makijaż wodoodporny może okazać się bardzo przydatny nie tylko na basenie czy nad morzem. Jakie kosmetyki wodoodporne są dostępne na rynku? Jaki mają skład? Jak zmyć wodoodporny makijaż? Jakie są wady, a jakie zalety wodoodpornych kosmetyków?
Makijaż wodoodporny – jakie kosmetyki wybrać? fot. fot. Fotolia

Jakie kosmetyki wodoodporne są dostępne na rynku?

  • Wodoodporne tusze do rzęs – są odporne nie tylko na działanie wody, ale także łez czy potu.
  • Pomadki i błyszczyki wodoodporne, które mają w swoim składzie dodatkowy utrwalacz, dzięki któremu utrzymują się na ustach o wiele dłużej.
  • Wodoodporne kredki do oczu i eyelinery sprawdzają się podczas specjalnych okazji, takich jak np. ślub czy ważny służbowy bankiet.
  • Wodoodporne cienie do powiek – występują zazwyczaj w sztyfcie o gęstej kremowej konsystencji. Bardzo szybko zasychają na skórze.
  • Wodoodporne podkłady i pudry.

Dlaczego kosmetyki te są odporne na działanie wody?

Specyficzny skład kosmetyków wodoodpornych sprawia, że nie rozmazują się one nie tylko pod wpływem wody, ale także i łez czy potu. W takich kosmetykach woda zastępowana jest specjalnymi polimerami, silikonami lub żywicami. I tak np. wodoodporne tusze do rzęs w odróżnieniu od zwykłych tuszów są bezwodne. Podstawowymi składnikami tuszów tego typu są preparaty olejowe i roztwór żywicy syntetycznej w alkoholu z ciemnymi pigmentami.

Jak zmyć wodoodporny makijaż?

Dzięki specjalnym składnikom wodoodpornych kosmetyków dłużej utrzymują się one na twarzy. Problemem może okazać się jednak czasami ich usunięcie. Wiadomo bowiem, że pozostawienie np. tuszu na rzęsach przez cała noc może spowodować, że staną się one kruche i łamliwe, a to z kolei doprowadzi do ich wypadania.

Kosmetyczki zalecają zmywanie wodoodpornych kosmetyków, używając lekkich mleczek do demakijażu lub dwufazowych płynów z zawartością specjalnych olejków, które nie wysuszają skóry.

Warto pamiętać, że tusz wodoodporny powinien być zmywany powoli i delikatnie, bez energicznego pocierania skóry oczu. Dobrze jest przytrzymać przez chwilę nasączony płynem płatek przy oku, zanim zaczniesz nim pocierać. Spowoduje to rozpuszczenie się trwałych cząsteczek tuszu, dzięki czemu bez problemu usuniesz jego pozostałości.

Zobacz także: Makijaż permanentny - co o nim wiesz?

Jakie są zalety kosmetyków wodoodpornych?

Niezaprzeczalnymi zaletami wodoodpornego makijażu są na pewno:

  • wysoka trwałość,
  • odporność na działanie wody, łez i potu,
  • stosunkowo niewysoka cena,
  • fakt, że nie musimy go ciągle poprawiać.

Czy kosmetyki te mają wady?

Nie należy jednak zapominać, że mają one także swoje minusy. Jedną z wad kosmetyków wodoodpornych jest to, że ściągają i wysuszają skórę, dlatego też warto jest stosować dobry krem nawilżający na noc. Dla niektórych problemem może okazać się fakt, że makijaż taki trudno się zmywa. Dodatkowym minusem jest brak możliwości naniesienia poprawki czy np. zmieszania kolorów cieni do powiek, ponieważ kosmetyki takie bardzo szybko zasychają.

Zobacz też: Demakijaż i pielęgnacja oczu - co o nich wiesz?

Tagi: woda, makijaż
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/4 lata temu
Hildegard Braukmann, cała kolekcja - kosmetyki naturalne. Zdecydowana większość tych produktów świetnie się sprawdza, a nie są drogie. Radzę właśnie szukać marek kosmetycznych z dobrymi cenami - o ile takie znajdziecie, to i efekt będzie dobry, i kosztowo nie wyjdzie to źle.
/5 lat temu
Czy któraś z was może zna kosmetyki, które sie dobrze sprawdziły np na basenie czy saunie? W tym roku spędze sylwestra w Terma Białce w Białce Tatrzańskiej i interesuje mnie tusz do rzęs, jakieś dobre naturalne cienie i brązer który przetrwa taką szaloną zabawę :D