POLECAMY

Magia błyszczyków do ust

Który z kosmetyków jest najchętniej wybierany przez kobiety? Oczywiście błyszczyk do ust. Postaramy się w skrócie przybliżyć historię tego kosmetyku oraz poradzić w kilku zdaniach, jak najlepiej go używać.
Magia błyszczyków do ust

Teraz może się to wydawać nieprawdopodobne, ale błyszczyki do ust pojawiły się na rynku dopiero w latach 70-tych ubiegłego wieku. Jednak już pierwsza wzmianka o tym kosmetyku pochodzi z 1932 roku, kiedy to za sprawą firmy Max Factor zaczęto przymierzać się do stworzenia pierwszego nabłyszczającego kosmetyku do ust o nazwie X-Rated.

Pierwsze błyszczyki, bez wątpliwości, znacznie różniły się od obecnych. Przede wszystkim konsystencją. Były one bardzo kleiste, co w dużej mierze utrudniało ich nakładanie, oraz negatywnie wpływało na ich trwałość. W porównaniu ze szminkami, pierwsze błyszczyki w ogóle nie miały szans. Zmieniło się to dopiero w ostatnich latach, wraz z obmyśleniem przez firmy kosmetyczne nowej, trwalszej formuły błyszczyków.

Typy błyszczyków

Błyszczyki do ust są kolorowymi bądź bezbarwnymi kosmetykami, można ich używać samodzielnie bądź w połączeniu ze szminkami. Obecnie wielu makijażystów radzi kobietom nakładanie błyszczyka na szminkę, by make-up utrzymywał się znacznie dłużej.

Błyszczyki dzieli się na:

 • półpłynne, które nakłada się na usta za pomocą specjalnego aplikatura,
 • stałe, najczęściej umieszczone w specjalnym pudełeczku, które nakłada się albo za pomocą pędzelka, albo palcem.

Rodzaje błyszczyków:

 • transparentne,
 • brokatowe,
 • pielęgnacyjne,
 • owocowe,
 • powiększające,
 • kryjące.

Dzisiejsze błyszczyki nie pełnią już wyłącznie roli nawilżania i nabłyszczania, ale dodatkowo kosmetyki te:

 • nadają ustom kolor (gama kolorów wśród błyszczyków jest przeogromna; obecnie wybór jest tak duży, że czasami naprawdę trudno jest się zdecydować, który będzie najodpowiedniejszy; błyszczyki występują w różnych odcieniach różu, czerwieni, fioletów czy nawet zieleni; krótko mówiąc: do wyboru, do koloru!);
 • nadają naszym ustom zapach (od klientki zależy czy życzy sobie kupić błyszczyk pachnący czy też nie, firmy kosmetyczne oferują błyszczyki o zapachu truskawek, poziomek, wanilii oraz innych; szczególną popularnością te kosmetyki cieszą się zwłaszcza wśród dziewczynek i młodych kobiet);
 • sprawiają, że usta świecą (wszystko to możliwe jest, dzięki użyciu specjalnego błyszczyka do ust, zawierającego drobinki brokatu, złota czy macicy perłowej; szczególną popularnością błyszczyki tego typu cieszą się w okresie sylwestrowym i karnawałowym; światło odbijające się od drobinek brokatu w błyszczyku, nadaje ustom niepowtarzalny wygląd, całkowicie pasujący do atmosfery zabawy i radości);
 • mogą sprawić, że usta wydają się znacznie większe niż są w rzeczywistości, i to bez wizyty u chirurga plastycznego (producenci kosmetyków odkryli, że imbir dodany do błyszczyka, powoduje delikatne spuchnięcie warg; charakterystyczne dla tego błyszczyka jest uczucie mrowienia ust w chwilę po użyciu kosmetyku, jest to jednak całkowicie naturalne);
 • chronią usta przed szkodliwym działaniem promieni UV (błyszczyki, podobnie jak szminki, zawierają obecnie filtry; zawsze na opakowaniu kosmetyku jest napisane, czy zawiera on taki filtr, czy też nie; warto jest taką informację sprawdzić, zwłaszcza gdy kupuje się błyszczyk latem).

Sekret malowania ust błyszczykiem

Zanim przystąpi się do pomalowania ust błyszczykiem, tak samo jak i szminką, powinno się zadbać o wygładzenie warg. W tym celu najlepiej jest użyć specjalnego peelingu do ust, albo delikatnie masować przez kilkadziesiąt sekund usta zwykłą szczoteczką do zębów. Bez tego zabiegu nałożony błyszczyk może źle się rozprowadzić, co spowoduje, że jego grudki będą zbierały się na wszelkich nierównościach.

Po zabiegu wygładzania ust można już spokojnie nałożyć kosmetyk, najlepiej wygląda jedna warstwa. Kilka warstw błyszczyku może wyglądać nienaturalnie, dodatkowo trzeba pamiętać, że błyszczyki mają tendencję do „rozlewania” się poza granice ust. A to z pewnością nie wygląda efektownie i powabnie!

Jeżeli komuś zależy na trwałości makijażu, powinien przed nałożeniem błyszczyku użyć konturówki do ust (ewentualnie można nią pokryć całe usta, a nie tylko krawędzie) albo matowej, jasnej szminki, na która następnie powinno się nałożyć jasny bądź bezbarwny błyszczyk. Tak pomalowane usta będą z pewnością zachwycały przez kilka następnych godzin.

Ważna rada – aby optycznie powiększyć usta, warto jest nałożyć na środek ust trochę więcej błyszczyka. Z daleka będzie to wyglądało tak, jakby usta były znacznie większe niż są w rzeczywistości.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/8 lat temu
Czy to prawda, że błyszczyki mogą wysuszać usta i nie należy stosować ich zbyt często?