POLECAMY

Kupujemy soczewki

Nie zsuwają się z nosa, są dyskretne, nie zaparowują i pasują każdemu - soczewki kontaktowe! Co powinieneś wiedzieć, zanim się na nie zdecydujesz?
Kupujemy soczewki

Największym grzechem noszących okulary jest dobieranie soczewek na własną rękę. Znajomość rodzaju wady wzroku i parametrów noszonych dotychczas szkieł absolutnie nie gwarantuje nam właściwego wyboru soczewek kontaktowych. Muszą one być dopasowane nie tylko w zakresie wartości korekcyjnej, ale co najważniejsze – w zakresie krzywizny soczewki, odpowiadającej kształtowi rogówki oka. Znajomość tej ostatniej wartości pozwoli wybrać soczewki, które idealnie przylegać będą do powierzchni oka. Samodzielnie nie określimy także odpowiedniej wielkości soczewki. Wybór „na oko” często sprawia, że narażamy się na różne dodatkowe komplikacje, dyskomfort, a nawet pogłębienie naszej wady wzroku. Dlatego pierwsze soczewki należy dobierać wyłącznie u okulisty lub optometrysty.

Dobór soczewek u specjalisty

W trakcie pierwszej wizyty specjalista przeprowadzi badanie kwalifikacyjne, dobierze odpowiedni rodzaj soczewek oraz powie, jak je zakładać i jak o nie dbać. Każda kolejna zmiana soczewek na inne niż te przepisane podczas pierwszej wizyty, powinna być skonsultowana z lekarzem. Nie należy samodzielnie wymieniać np. soczewek jednodniowych o określonej krzywiźnie na soczewki miesięczne innej marki o takiej samej krzywiźnie. Soczewki różnych producentów, mimo takich samych oznaczeń wartości krzywizny, mogą różnić się w komforcie noszenia. Na kolejną wizytę u specjalisty powinniśmy umówić się po 2 tygodniach w celu sprawdzenia tolerancji soczewki przez oko. Okresowe kontrole powinny odbywać się cztery razy do roku.

Zobacz także: Makijaż dla pań w okularach

Sprawdź, czy nie ma przeciwwskazań

Przeciwwskazania do noszenia soczewek występują rzadko, głównie w przypadku takich schorzeń jak: zapalenie spojówek, jaskra, cukrzyca, zespół suchego oka, jednooczność, znieczulenie rogówki, poważne alergie czy nadczynność tarczycy. Jeżeli dużo czasu spędzasz przed komputerem, bardziej przydadzą ci się okulary, które zawierają specjalne filtry ochronne. Soczewki, mimo, że nie posiadają takiej ochrony, nie są w tej sytuacji wykluczone. Warto po prostu zaopatrzyć się w odpowiednie krople nawilżające oczy.

Kto zatem może stosować soczewki? Praktycznie wszystkie osoby z różnymi wadami wzroku, także z astygmatyzmem – wadą, która jeszcze kilka lat temu uniemożliwiała noszenie soczewek kontaktowych. W tym przypadku dobiera się specjalne soczewki toryczne, dostępne są zarówno w wersjach dla krótkowidzów, jak i dalekowidzów. Ze względu na zaawansowaną technologicznie budowę, ceny soczewek torycznych są nieco wyższe od zwykłych (sferycznych). Także osoby z gorszą akomodacją oka nie są obecnie skazane na okulary. Dla nich stworzono soczewki progresywne, których specjalna budowa umożliwia wyraźne widzenie zarówno tego, co jest blisko, jak i tego, co daleko.

Zobacz także: Makijaż permanentny

Soczewki kontaktowe szczególnie poleca się osobom zmuszonym do noszenia silnych szkieł - od +/- 6 dioptrii, z różnowzrocznością (zwłaszcza gdy różnica w obu oczach wynosi trzy dioptrie), a także po operacji usunięcia soczewki w jednym oku.

Wybieraj soczewki pod kątem swoich potrzeb

Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje soczewek, skategoryzowane w zależności od zastosowania, czasu noszenia i trwałości. Najpopularniejszymi i najczęściej polecanymi przez specjalistów są tzw. soczewki do systematycznej wymiany – jednodniowe, tygodniowe, miesięczne, półroczne, kwartalne, roczne - których termin wymiany jest z góry znany i nie zależy od stopnia zużycia soczewek. Są bezpieczne i łatwe w pielęgnacji. Oprócz rocznych, półrocznych i trzymiesięcznych, nie wymagają w zasadzie odbiałczania - usuwania z ich powierzchni cząsteczek białka, lipidów i bakterii.

Jeżeli jesteś osobą aktywną, uprawiasz sport, chcesz nosić je przez określony czas lub zamierzasz zakładać je okazjonalnie, wybierz soczewki miękkie - wykonane z hydrożelu. Oko przyzwyczaja się do nich średnio po 30 minutach. Są lekkie, przyjazne dla oka i praktycznie niewyczuwalne, co wiąże się przede wszystkim z zawartością wody. Soczewka miękka może zawierać nawet do 75% swojej objętości wodę. Im większa jej zawartość w soczewkach, tym krótszy okres ich noszenia, ponieważ gorzej przepuszczają tlen. Ściślej niż twarde przylegają do oka, dlatego istnieje mniejsze ryzyko ich zgubienia.

Soczewki twarde mają znacznie wyższą trwałość niż soczewki miękkie, ale aby się do nich przyzwyczaić, potrzeba znacznie więcej czasu, ok. 2 tygodni. Tylko obrzeżami stykają się z gałką oczną, co sprawia, że lepiej przepuszczają tlen, ale i też łatwo mogą wypaść. Soczewki twarde zalecane są szczególnie w astygmatyzmie, stożku rogówki, zespole suchego oka i innych ciężkich schorzeniach okulistycznych.

Konsultacja: okulista kontaktolog Halina Zieleńczyk

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/6 lat temu
zgadzam się ze wszystkim co zostało napisane, ja polecam sklep soczewki24.pl jeżeli ktoś decyduje się kupić soczewki i jest już po wizycie u okulisty bądź optometrysty, maja fajne promocje i przede wszystkim miłych sprzedawców, ja kupuję zawsze w ch targówek w warszawie.