Jeśli uważasz, że Twoje oczy są zbyt duże i okrągłe, pomniejszysz je optycznie nakładając ciemny cień na całą powiekę, wyjeżdżając delikatnie poza jaj obręb w zewnętrznym kierunku

Kształt oczu a makijaż

Jak malować oczy, aby nasze drobne „defekty” były jak najmniej widoczne? Jak dobrać makijaż do kształtu oczu? Jak powiększyć a jak pomniejszym oczy makijażem?
/ 26.10.2009 13:21
Jeśli uważasz, że Twoje oczy są zbyt duże i okrągłe, pomniejszysz je optycznie nakładając ciemny cień na całą powiekę, wyjeżdżając delikatnie poza jaj obręb w zewnętrznym kierunku

Aby zastosować odpowiedni makijaż najpierw musimy określić, jaki typ oczu posiadamy. Jest to niezwykle ważne – przy nieodpowiednio dobranym makijażu zamiast dodać sobie uroku podkreślimy nasze niedoskonałości.

Rozstawienie oczu

Pierwszym kryterium określającym typ oczu jest ich rozstawienie. Modelowy układ to odstęp między oczami odpowiadający szerokości oka. Jeśli u Ciebie odległości te się zgadzają – nie ma potrzeby korygowania czegokolwiek makijażem.

Jeśli odległość ta jest znacząco większa znaczy to, że masz szeroki rozstaw oczu. W tym przypadku należy nałożyć ciemny cień do powiek na wewnętrznej części oka i rozjaśniać w kierunku zewnętrznych kącików. W żadnym wypadku nie należy rysować kresek wychodzących poza oko w kierunku zewnętrznym ani rozjaśniać wewnętrznych kącików oka.

Zobacz także: Makijaż oczu z błękitem w tle

Jeżeli odległość między Twoimi oczami jest widocznie mniejsza, niż szerokość oka – masz blisko osadzone oczy. W tym przypadku makijaż korekcyjny będzie wyglądał odwrotnie: ciemniejszy cień nakładamy na zewnątrz oka, jaśniejszy od wewnątrz. Obrysowując oko kredką lub eyeliner-em możemy wyjechać poza obręb oka wyciągając je ku górze. Wewnętrzne kąciki rozjaśniamy.

Wielkość oczu

Kolejnym kryterium oceny kształtu oka jest jego wielkość. Tu nie ma żadnego schematu. Ocena w tym przypadku jest mocno subiektywna.

Jeśli uważasz, że Twoje oczy są zbyt duże i okrągłe, pomniejszysz je optycznie nakładając ciemny cień na całą powiekę, wyjeżdżając delikatnie poza jaj obręb w zewnętrznym kierunku. Oko mocno obrysuj kredką. Dla wzmocnienia efektu można położyć bardzo jasny cień tuż pod linią brwi.

Sądzisz, że Twoje oczy są zbyt małe? Staraj się unikać kredki do oczu i postaw na perłowe cienie do powiek. Najciemniejszy cień powinien być w załamaniu powieki – mocno „wyciągnięty” do góry w zewnętrznej części oka. Na ruchomą jej część nakładamy jaśniejszy cień.

Kształt oczu

Kształtów oczu jest mnóstwo. Próbując je jakoś sklasyfikować możemy jednak wyróżnić trzy charakterystyczne układy.

Oczy kocie (wąskie i podłużne) należy malować w następujący sposób: aby uwypuklić oko na środkową jego część należy położyć jasny cień. W zewnętrznym i wewnętrznym kąciku natomiast nakładamy cień ciemniejszy i na całej szerokości rozcieramy do góry. Ważne jest, aby dodatkowo takich oczu nie wydłużać – uważaj więc, żeby nie wyjechać cieniem poza zewnętrzny kontur oka.

Innym pomysłem na makijaż dla kocich oczu jest pomalowanie ciemnym cieniem wewnętrznego kącika górnej powieki. Następnie należy rozetrzeć cień w kierunku łuku brwiowego – to optycznie powiększy oko. I w tym przypadku nie należy wychodzić poza zewnętrzny kontur oka.

Zobacz także: Lawendowe spojrzenie - fioletowy makijaż oczu

Oczy z opadającą powieką, wyglądające na zmęczone należy przede wszystkim rozświetlić jasnym cieniem – aż pod łuk brwiowy. Załamanie powieki natomiast powinno się wypełnić ciemniejszym cieniem i unieść do góry w zewnętrznym kąciku. Jeśli używamy kredki lub eyeliner-a warto podkreślając górną powiekę unosząc kreskę do góry przy zewnętrznym kąciku – to optycznie otworzy oko.

Jeśli Twoje oczy są w kształcie migdała – jesteś szczęściarą. Wyglądają ślicznie przy każdym makijażu i nie wymagają żadnej korekty. Najlepiej będą się prezentowały, gdy nałożysz ciemniejszy cień w zewnętrznych kącikach oka a jaśniejszy w wewnętrznych. Wszelkie wariacje z użyciem kredki i eyeliner-a także są dozwolone.