kosmetyki mineralne fot. FREE

Kosmetyki mineralne do makijażu

Mają same zalety – są lekkie i trwałe, a na skórze wyglądają bardzo naturalnie. Są również tak delikatne, że mogą je stosować nawet osoby z wrażliwą cerą.
/ 29.07.2013 06:24
kosmetyki mineralne fot. FREE
Kosmetyki mineralne stworzono je z myślą o kobietach, które po drażniących skórę zabiegach dermatologicznych nie mogły stosować do makijażu tradycyjnych kosmetyków. Większość z nich ma postać sypką, ale można znaleźć też pudry prasowane, korektory w sztyfcie i kremowe podkłady.

Z czego są zrobione

Siła kosmetyków mineralnych tkwi w naturze. Składają się one z krystalicznie czystych minerałów. Najczęściej są to: tlenek cynku i dwutlenek tytanu, mika i kolorowe pigmenty (tlenki żelaza, chromu, manganu, ultramaryny). Dwutlenek tytanu jest odpowiedzialny za właściwości kryjące kosmetyku, tlenek cynku działa antybakteryjne i reguluje wydzielanie sebum. Te dwa związki w różnych proporcjach stanowią bazę podkładów, znajdują się także w cieniach do powiek, korektorach oraz różach do policzków. Z kolei dodatek miki sprawia, że kosmetyki matują skórę lub nadają jej satynowy czy perłowy połysk.

Jakie mają zalety

Preparaty te nie zawierają środków chemicznych, talku, kompozycji zapachowych, wosków, silikonów ani tłuszczów, nie stanowią więc pożywki dla bakterii. Dlatego mają wyjątkową trwałość. Nie powodują podrażnień, a lekarze i kosmetyczki polecają je także do cery tłustej i trądzikowej. Nie zatykają bowiem ujść gruczołów łojowych, matują. I choć są lekkie, mają dobre właściwości kryjące. W dodatku sproszkowane mikrokryształki minerałów odbijają światło i pięknie rozświetlają cerę. Dzięki temu zmarszczki, piegi, blizny są mniej widoczne. Zawarty w kosmetykach mineralnych tlenek cynku działa jak filtr przeciwsłoneczny. Blokuje dostęp do skóry uszkadzającym kolagen promieniom UVA i UVB, dzięki temu opóźnia starzenie.

Jak je nakładać

Sypkie kosmetyki mineralne wymagają odpowiedniej aplikacji. Przy nakładaniu pudru czy różu najlepiej sprawdza się elastyczny pędzel o bardzo gęstym włosiu – tzw. kabuki. Najpierw odrobinę kosmetyku wysypuje się na dłoń lub wieczko opakowania. Następnie nabiera na pędzel niewielką ilość podkładu lub pudru, strząsa jego nadmiar i rozprowadza na skórze kolistym ruchem. Czynność powtarza się aż do uzyskania pożądanego efektu. Przy cerze naczynkowej najpierw nakłada się mineralny korektor w kolorze zielonym (możesz to zrobić miękkim pędzlem o płasko ściętym włosiu), potem puder. Do aplikacji cieni używa się płaskiego, lekko zaokrąglonego pędzelka. Choć kosmetyki mineralne są odporne na ścieranie, a często także na pot i wodę, to łatwo jednak zmywa się je żelem lub mleczkiem.