Kobieta przygląda się swoim oczom w lusterku. fot. Adobe Stock

Kobieta przez 25 lat nie zmywała maskary. Wymagała zabiegu oczyszczania powiek

Małe grzeszki pielęgnacyjne popełnia każda z nas. Niby wiemy, że demakijaż powinien być codzienną rutyną. Ta kobieta odpuściła sobie nawyk zmywania tuszu do rzęs. Nie na dzień czy dwa, lecz na... 25 lat.
Marta Kosakowska / 22.05.2019 16:49
Kobieta przygląda się swoim oczom w lusterku. fot. Adobe Stock

Australijka, Teresa Lynch, zgłosiła się do szpitala z powodu problemów z oczami. Kobiecie towarzyszyło nieustające wrażenie, że coś utknęło pod jej powiekami. Jak się okazało, nie było to jedynie wrażenie. Drobinki pozostałości tuszu do rzęs wrosły pod jej powieki. Niezbędny był zabieg chirurgiczny.

Każdej z nas sporadycznie zdarza się zapomnieć o demakijażu z powodu zmęczenia czy braku czasu. Teoretycznie wiemy, że nie wpływa to korzystnie na naszą skórę, a co za tym idzie - urodę. Teraz mamy dowód, że wieloletnie zaniedbania demakijażu mogą skutkować również konsekwencjami dla zdrowia.

Ćwierć wieku bez zmywania maskary

Teresa Lynch miała 25 lat, kiedy postanowiła zrezygnować ze zmywania tuszu do rzęs każdego wieczora przed pójściem spać. W wieku 50 lat przekonała się, że to nie była dobra decyzja. Trafiła do szpitala z groźną infekcją. To, co zgromadziło się pod jej powiekami, zszokowało nawet lekarzy. Jej przypadek stał się obiektem analizy Amerykańskiej Akademii Okulistyki.

Pod powiekami kobiety zgromadziły się grudki tuszu do rzęs, które wrosły w skórę, tworząc coś w rodzaju wystającego, szorstkiego tatuażu. Przy każdym zamknięciu powiek, kobieta odczuwała nieprzyjemne pocieranie.

Drobinki zostały osadzone w spojówce i przeszły głębiej w warstwę podspojówkową, ale nadal można ją było zobaczyć, jak tatuaż. Zasadniczo miała te szorstkie rzeczy przyczepione do dolnej powieki, więc za każdym razem, gdy zamknęła oczy, podrapałby gałkę oczną, szczególnie rogówkę
- wyjaśniła Rebecca Taylor, rzeczniczka kliniczna AAO i okulistka.

Gładkie T-shirty to przeszłość! Najmodniejsze mają napisy i demonstracyjne hasła. Ceny od 29,90 zł

Konsekwencje braku demakijażu

Gdyby tego było mało Australijka, miała również do czynienia z nieprzyjemnym przypadkiem grudkowego zapalenia spojówek. Jest to rodzaj infekcji bakteryjnej, która zachodzi w mieszkach włosowych. Błona śluzowa pokrywająca oko stanowi spojówkę i chroni oko przed infekcjami. Z powodu naruszenia warstwy ochronnej, pod powiekami kobiety pojawiły się trwałe blizny. Dlatego tak ważny jest codzienny demakijaż, który oczyszcza skórę i oczy z resztek kosmetyków.

Tusz do rzęs, podobnie jak wiele kosmetyków, zawiera wiele składników, z których niektóre są potencjalnie toksyczne: sadza lub pigment tlenku żelaza w celu przyciemnienia rzęs; polimer w celu utworzenia filmu, który powleka rzęsy; środek konserwujący; i zagęszczające woski lub oleje, takie jak lanolina, olej mineralny, parafina, wazelina, olej rycynowy, wosk karnauba i wosk candelilla - wyjaśnił profesor John Dart z Instytutu Okulistyki UCL.

Kobieta przeszła zabieg oczyszczania powiek. Lekarze usunęli największe grudki brudu, znajdujące się pod jej powiekami. Procedura była długa i żmudna. Medycy, którzy wydobywali drobinki spod powiek Australijki przyznali, że nigdy wcześniej nie widzieli czegoś podobnego.

Wpadłam w zły nawyk noszenia makijażu i niezmywania go. Nigdy nie powinnam była pozwolić, by zaszło tak daleko. Ważne jest, aby prawidłowo zmywać makijaż każdej nocy. Nie wolno omijać ani jednego dnia
- przestrzega inne kobiety Teresa Lynch.

A jak to jest u Was? Zdarza Wam się zasnąć z makijażem?

Źródło: goodfullness.net

Przeczytaj:
Chcesz wzmocnić osłabione brwi? Pomoże odżywka!
Zalotne spojrzenie przy minimum makijażu? Sięgnij po odżywkę do rzęs!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)