POLECAMY

Jak zwalczyć wypryski? Podpowiadamy jak sobie z nimi radzić!

Przy skórze z trądzikiem niezwykle ważna jest odpowiednia pielęgnacja.
Jak zwalczyć wypryski? Podpowiadamy jak sobie z nimi radzić! fot. FREE
Pryszcze pojawiają się wtedy, gdy skóra ma problem z wydzielaniem łoju. W przypadku nieprawidłowej pracy gruczołów łojowych sebum nie jest wydzielane na zewnątrz, 
lecz gromadzi się w poszerzonym gruczole. Kiedy gruczoł pęka, wydzielina wydostaje się do otaczających tkanek. Powstaje stan zapalny oraz krosta, potocznie nazywana pryszczem.

W przypadku nastolatek trądzik najczęściej ma podłoże hormonalne, natomiast u kobiet po dwudziestym roku życia zwykle wiąże się z zaburzeniem wydzielania sebum. „Błędem w pielęgnacji cery trądzikowej jest używanie zbyt dużej ilości kosmetyków” – przekonuje lekarz dermatolog Kamila Skrętkowicz-Szarmach. – „W tym przypadku sprawdza się zasada: mniej znaczy więcej”.


Złe nawyki

 • Wycieranie twarzy zwykłym ręcznikiem po złuszczaniu naskórka. Skóra po takim zabiegu jest bardziej podatna na infekcje, a wilgotny, wielokrotnie używany ręcznik jest skupiskiem bakterii. W takiej sytuacji najlepiej wycieraj twarz jednorazowym, papierowym ręcznikiem.
 • Nerwowe wyciskanie, pocieranie, drapanie krostek jest fatalnym nawykiem, który ma swoją medyczną nazwę – „trądzik 
z wydrapania”. Nie tylko powoduje blizny, ale też przenosi infekcje na większe obszary skóry. Czasem ma podłoże psychiczne 
i wymaga psychoterapii.
 • Częsta zmiana kosmetyków. Trądzik jest chorobą nawrotową, czasem wystarczy nowy, ale nieodpowiedni podkład, żeby choroba znów się uaktywniła. Bądź ostrożna.Lekki make-up


 • Unikaj ciężkich, mocno kryjących podkładów – mogą zatykać pory. Idealnymi kosmetykami do makijażu 
są podkłady i pudry mineralne, które w znacznie mniejszym stopniu blokują ujścia gruczołów łojowych (mają je w swojej ofercie m.in. Smashbox, Rimmel, Maybelline, Bare Minerals).

 • Do zamaskowania krostek użyj korektora, ale nie stosuj wcześniej pod makijaż kremu nawilżającego. Skóra nie będzie obciążona nadmiarem kosmetyków.Pielęgnacja na dzień


 • Po umyciu twarzy nawilżającą emulsją odczekaj 5–10 minut, 
żeby poczuć, czy twoja skóra oprócz kremu z filtrem wymaga jeszcze kosmetyku nawilżającego (pamiętaj: mniej znaczy więcej!). Jeśli czujesz, że twoja skóra potrzebuje dodatkowego nawilżenia, użyj lekkiej emulsji, która nie zatyka porów (np. emulsji do twarzy i ciała Xérialine SVR).
 • Kwasy zawarte w kosmetykach mają nie tylko działanie złuszczające. Tych w niskich stężeniach możesz używać na dzień, ponieważ mają silne działanie nawilżające. Aby dodatkowo złagodzić ewentualne podrażnienia, producenci często dodają do nich substancje łagodzące (np. panthenol w serum Sebium Biodermy).


Pielęgnacja na noc

 • Spośród kremów złuszczających wybieraj te, które mają szerokie spektrum działania – likwidują grudki, krostki, zaskórniki 
i jednocześnie zapobiegają ich powstawaniu. Tak działają np. kremy 
z nadtlenkiem benzoilu (Benzacne, Dermacne), które stosuje się miejscowo na krosty.
 • Jeśli masz problemy nie tylko z pryszczami, ale również z bliznami potrądzikowymi, wybieraj kremy z dodatkiem retinoidów, które intensywnie wygładzają i rozjaśniają skórę. Tak działa np. Epiduo z 2,5% 
z nadtlenkiem benzoilu i retinoidami oraz Diacneal Avene z 6% kwasem glikolowym i 0,1% retinaldehydem.
W sytuacji
 kryzysowej

 • Nie masz dużych problemów z cerą, ale czasem na twojej twarzy pojawiają się krostki? Pozbądź się ich szybko, tak żeby nie zostawić po nich śladu. 
Przede wszystkim nie wyciskaj! Inaczej zaostrzysz stan zapalny 
i zwiększysz prawdopodobieństwo powstania blizny.
 • Nie dotykaj, nie drap, nie podrażniaj. Pryszcz szybciej się zagoi.
 • Zdezynfekuj krostkę spirytusem salicylowym. Następnie posmaruj 
ją kremem złuszczającym z wysoko stężonym nadtlenkiem benzoilu 
(np. Benzacne). Złagodzi to stan zapalny.


Więcej o pielęgnacji twarzy:


Na podstawie artykułu Magdy Błaszczak w magazynie Uroda

 
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/rok temu
Mi pomógł krem Sebium Global który przypisal mi dermatolog. Już po paru dniach widziałem poprawę.
/rok temu
Dopiero zaczęłam z tym aplikatorem HB - na razie trudno cokolwiek powiedzieć, że za kilka dni dam znać. Nie mam mocnego trądzika, więc liczę, że łatwo uda się te wszystkie ślady wyeliminować. Oby tak było - próbowałam już wielu środków i tak naprawdę kompletnie nic mi nie pomogło.
/rok temu
Używasz aplikatora na wypryski HB, robisz to systematycznie, a wtedy będzie tylko lepiej. To nie jest tak, że cera nagle z niczego robi się zdrowa - to nie jest możliwe. Dopiero z czasem dzięki systematyczności można dojść do mocnej zmiany. Solidnie pracujcie - wtedy śladów nie będzie.
POKAŻ KOMENTARZE (2)